Akademija, Kėdainių r. Duokite tokią rapsų veislę, kuri būtų atspari ir užmirkimui, ir sausrai – tokių pageidavimų tenka išgirsti selekcininkų atstovams. Gamtos kaprizų nukamuoti žemdirbiai tikisi surasti tobulai universalią veislę, tik ar tokių būna?
„Ir graži, ir protinga gali būti tik žmona, o veislė – vargu...“, – pradėdamas Vakarų Europos selekcininkų lauko dieną šmaikštavo „Rapool“ atstovybės Baltijos šalyse vadovas Giedrius Indriūnas. Iš tiesų, klausimas, kokią veislę pasirinkti, nėra lengvas ir atsakyti į jį reikia ne vienų metų tyrimų.
„Rapool“ atstovybės Baltijos šalyse vadovas Giedrius Indriūnas sakė, kad permainingi orai kelia naujų iššūkių selekcininkams
Selekcinės kompanijos „Rapool“ bei „Saaten-Union“ veislių atrankai skiria labai daug dėmesio. Vakar Akademijoje, šalia Dotnuvos, vykusioje lauko dienoje buvo demonstruotos ir tos veislės, kurios jau surado savo vietą Lietuvos ūkininkų laukuose, ir visai nauji selekcininkų kūriniai – iš viso net 61 skirtingų lauko augalų veislė.
Rapsai šiemet neatrodo įspūdingai
Kompanijos „Rapool“ Tarptautinis produkto vadovas Rene Brand pastebėjo, kad šiemet visoje Europoje rapsai neatrodo labai daug žadantys – augalai žemesni negu paprastai, subrandinę mažiau ankštarų. „Šlapias ruduo, vėlai atėjusi žiema, vasario pabaigoje ir kovo pradžioje užklupę šalčiai, vėlyvas augimo startas pavasarį, neįprastai trumpas žydėjimo periodas – visa tai lėmė, kad rapsai šiemet neatrodo labai įspūdingai“, – pripažino R. Brand.
Pačios populiariausios Baltijos šalių rinkoje yra dvi „Rapool“ selekcijos veislės – Mercedes ir Minerva. Stiprus vystymasis iš rudens, patikrintas žiemkentiškumas ir stabiliai geras derlingumas – visų šių savybių derinys ir lemia minėtųjų veislių populiarumą. Po žiemos šiek tiek ramiau startuoja Mercedes negu Minerva, tai svarbu vietovėse, kur yra didesnė pavasarinių atšalimų rizika.
„Minerva yra ypatingai atspari fomozei, nes turi RLM-7 geną. Tai duoda daugiau lankstumo žemdirbiams rudenį panaudojant fungicidus – atsparumas fomozei leidžia visą dėmesį koncentruoti į augalo aukščio reguliavimą. Mes akcentuojame purškimo augimo reguliatoriais laiką – geriausia tai daryti, kai rapsai turi 4 lapelius, nes kaip tik tada viršutiniai lapai pradeda sudaryti pavėsį apatiniams ir augalas, siekdamas gauti daugiau saulės, pradeda sparčiai kelti stiebą į viršų“, – tikslaus purškimo augimo reguliatoriais laiko svarbą pabrėžė R. Brand.
„Rapool“ Tarptautinis produkto vadovas Rene Brand davė daug naudingų technologinių patarimų rapsų augintojams
RLM-7 geną turi ir rapsai Raffiness, kurie itin tinka ankstyvai sėjai, mat nėra rizikos, kad augimo kūgelis peraugs prieš žiemą. Šiemet Lietuvoje registruota žieminių rapsų veislė Einstein priklauso vidutinės brandos veislių grupei ir registraciniuose bandymuose išsiskyrė itin aukštu derlingumu. Naujų veislių ieškantiems žemdirbiams siūloma išmėginti Kuga – šie rapsai labai gerai auga iš rudens ir yra patys žiemkentiškiausi iš visų siūlomų „Rapool“ veislių, todėl puikiai tinka auginti Šiaurės zonos šalyse. Labai atspari ligoms bei itin derlinga yra naujoji rapsų veislė Atora.
Kupiškio rajono ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius – vienas labiausiai patyrusių rapsų augintojų šalyje, todėl jo nuomonę įdomu išgirsti kitiems žemdirbiams
Augintojams siūloma ir švaraus lauko (Clearfield) technologijai pritaikytų žieminių rapsų veislių – Phoenix CL, Duplex CL, Trust CL. „Selekcininko akimis, CL technologija patraukli tuo, kad nesutrikdoma augalo vegetacija – po sėjos galima ramiai laukti 2–3 savaites ir tik tada panaudoti herbicidą“, – paaiškino R. Brand. Pastebėta, kad mažesnį stresą patyrę CL rapsai pernai Jelgavoje žiemojo neblogai, o ten pat augę tradicinių veislių rapsai visai neišgyveno. R. Brand teigimu, derlingumu minėtos CL veislės niekuo neatsilieka nuo Mercedes ar Minerva.
Vakarų Europos selekcininkų lauko dienoje susirinkusiems žemdirbiams ir žemės ūkio specialistams buvo pasiūlyta apžiūrėti 61 lauko augalų veislę – nuo rapsų iki pupų
Augintojams, turintiems problemų laukuose su šaknų gumbo plitimu, siūloma rinktis šiam patogenui atsparią veislę Mentor. „Šaknų gumbo problema darosi vis aktualesnė, ir „Rapool“ daug investuoja į šiai ligai atsparių veislių kūrimą. Pastebėta tendencija, kad vėlyvos sėjos rapsuose ši liga plinta mažiau. Matyt, daug įtakos turi dirvos temperatūra – kai ji aukštesnė negu 15 laipsnių šilumos, infekcija plinta labiau. Taigi, ūkiškas patarimas būtų toks: vėlyvesnė sėja + atspari veislė + intensyvesnis tręšimas azotu“, – sakė R. Brand.
Vasarinių rapsų veislių kolekcijoje kol kas skirtumų tarp veislių nelabai matyti – jie išryškės bręstant ankštaroms, maždaug po 2–3 savaičių
Siūlomas platus vasarinių rapsų veislių spektras: tradicinės Lumen, Makro, Mirakel, Trapper, Lexus, švaraus lauko technologijai pritaikytos Cultus CL, Solar CL, Salsa CL, Click CL ir kopūstiniam šaknies gumbui atspari Menthal.
Žirniai ir pupos – į ką atkreipti dėmesį
Kompanijos „Rapool“ užsienio padalinių vadovas Viktor Svib atkreipė žemdirbių dėmesį į „Saaten-Union“ (šį prekinį ženklą atstovauja „Rapool“ atstovybė Baltijos šalyse) selekcijos žirnių bei pupų veisles. Pupos Fanfare, Vertigo, Tiffany, Fuego, Taifun mūsų šalies žemdirbiams jau gerai žinomos, o štai Lynx – dar naujiena, tik antri metai rinkoje. Ši veislė pasižymi dideliu derlingumu, labai geru atsparumu nuo miltligės, geru baltymų kiekiu, šios pupos labai gražios formos, smėlio spalvos ir tinkamos maistui.
Viktor Svib kartu su „Rapool“ atstovybės Baltijos šalyse produkto vadovu grūdinėms kultūroms Dariumi Šakicku (dešinėje) pristatė vasarinių rapsų, pupų, žirnių bei kukurūzų veisles
Pupos Taifun pasižymi ypač mažu tanino kiekiu, todėl puikiai tinka pašarams monogastriniams gyvūnams, o pupos Tiffany vertinamos dėl žemo antimaistinių medžiagų vicino ir konvicino kiekio, todėl labai tinka paukščių lesalams. Iš žirnių veislių mūsų sąlygomis siūloma rinktis Salamanca, Starter, Florida, Dolores (pastarosios dvi veislės – pašarinio tipo).
Viktor Svib pabrėžė, kad kompanija „Rapool“ Lietuvoje dirba jau 25 metus ir žemdirbiams siūlo tik patikrintas ir vietinėms sąlygoms adaptuotas veisles. „Mes visada pabrėžėme, kad veislių tyrimai yra labai svarbu. Iš žemdirbių tikimės solidarumo – pirkdami sertifikuotą sėklą, jūs remiate selekcininkus, tad mes turime lėšų tolimesniems darbams ir galime kurti naujas, dar geresnes veisles“, – kalbėjo V. Svib.
Avižos – dirvos gerinimui ir sėjomainos išlaikymui
Daug dėmesio lauko dienoje skirta avižoms. Ir neatsitiktinai – jokie kiti augalai neteikia tiek daug naudos sveikai mitybai ir gerai sėjomainai kaip avižos. Dėl itin stiprios šaknų sistemos geram avižų derliui užauginti reikia minimalaus trąšų ir augalų apsaugos produktų kiekio, tad jos yra vieni labiausiai tinkamų augalų ekologiniams ūkiams.
„Rapool“ atstovybės Baltijos šalyse Lietuvos regiono vadovas Robertas Visockis sakė, kad avižas būtina pasėti anksti, nes dėl lukšto jų sėkloms išbrinkti reikia daugiau drėgmės, o žemų temperatūrų jos nebijo. Dėl gero šaknų įsiskverbimo į žemę jos pagerina dirvožemio kokybę ir kviečiai po avižų duoda kur kas didesnį derlių negu kviečiai po kviečių. Tokios išplitusios javų ligos kaip stiebalūžė, javapklupė yra visiškai neaktualios avižoms, neperneša jos ir javų miltligės sukėlėjo.
Avižos vertinamos kaip žemų auginimo sąnaudų lyderės ir kaip labai pageidaujama grandis kviečių prisotintose sėjomainose
Ekonominis avižų privalumas – beveik 30 proc. mažesnė savikaina, lyginant su vasariniais kviečiais. „Žinoma, reikėtų iš anksto sudaryti su supirkėjais sutartis dėl avižų supirkimo, kad nereikėtų paskui statyti arklidžių ir šerti jomis žirgų“, – patarė R. Visockis. Iš viso „Saaten-Union“ asortimente yra 6 avižų veislės, lauke gyvai buvo galima apžiūrėti tris iš jų – Husky, Delfin ir Harmony. Pastaroji veislė išsiskiria itin stambiais grūdais ir aukštu derlingumu – bandymuose Estijoje gautas net 7,7 t/ha derlius.
R. Visokis, kalbėdamas apie vasarojaus augalus, pabrėžė, kad vasarinius kviečius ir miežius reikėtų sėti tankiau, nes jų krūmijimosi koeficientas yra nedidelis. O azoto trąšas geriausia atiduoti prieš sėją.
Hibridinių javų pranašumai išryškėja nepalankiomis augimui sąlygomis
Palyginti nauji augalai mūsų žemdirbiams – hibridiniai kviečiai ir rugiai. „Rapool“ atstovybės Baltijos šalyse produkto (aliejinės ir ankštinės kultūros) vadovas Mykola Tomchuk priminė, kad kompanija „Saaten-Union“ su hibridiniais rugiais dirba nuo 1980-ųjų ir dabar pasiektas toks lygis, kad hibridinių rugių derlingumas 15–20 proc. didesnis negu įprastų rugių, o hibridiniai kviečiai lenkia paprastas veisles 8–10 procentų.
„Hibridiniai javai formuoja labai stiprią šaknų sistemą, todėl geriau panaudoja maisto medžiagas ir drėgmę – šie privalumai itin išryškėja sudėtingomis augimo sąlygomis, pavyzdžiui, tokiais sausringais metais kaip šiemet“, – paaiškino Mykola Tomchuk
Hibridinių javų sėkla į rinką tiekiama sėjos vienetais, o sėjos norma – nuo 150 iki 200 daigių sėklų į kvadratinį metrą. Sėjos laikas – paskutinė rugpjūčio savaitė ir pirmosios dvi rugsėjo savaitės (jokiu būdu nereikėtų sėjos vėluoti). Iš rudens gali atrodyti, kad sėjos norma mažoka, bet paskui jie intensyviai krūmijasi ir pasėlis sutankėja.
Hibridiniai kviečiai Hylux – labai derlingi, ankstyvos brandos, pasižymi atsparumu fuzariozei ir stiebalūžei (PCH1 genas)
Parodomuosiuose bandymuose Dotnuvoje pasėtos hibridinių kviečių veislės Hybery, Hymack, Hylux, Hybred, hibridiniai rugiai SU Performer, SU Cossani, SU Mephisto, SU Promotor, SU Bendix ir SU Nasri.
„Nuo šių metų Vokietijos rinkoje pradėti platinti hibridiniai miežiai, dirbama ir su hibridiniais kvietrugiais, taigi, turėsime faktiškai visų javų rūšių hibridus“, – dideles darbų apimtis pabrėžė M. Tomchuk. O žemdirbiams jis davė paprastą patarimą – jei turite tokių laukų, kur paprastų kviečių negalima auginti, hibridiniai būtų gera alternatyva.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)