Kaunas, spalio 22 d. Ilgas ruduo pratęsia ir sodinukų mugių sezoną: čia galima ne tik įsigyti įvairių vaismedžių, vaiskrūmių ir dekoratyvinių augalų sodinukų, bet ir išgirsti juos užauginusių medelynininkų patarimų, kaip geriau prižiūrėti medelius. Tačiau grįžęs namo ne vienas augintojas suabejoja - sodinti įsigytą sodinuką iš karto ar geriau atidėti tai pavasariui?
Į „Mano ūkio" redakciją skambinę mūsų skaitytojai teiravosi, ką daryti su aktinidijų sodinukais - sodinti į sodą ar laikyti iki pavasario rūsyje. Specialistai pataria - nusipirktą sodinuką būtinai reikėtų pasodinti.
„Yra tokia bendra taisyklė: visus medžius, kurie meta lapus, tikrai galima sodinti rudenį, nes įėję į ramybės būseną jie žiemos sąlygoms būna pakankamai ištvermingi", - sako mokslininkas Remigijus Daubaras.
Pasak VDU Kauno botanikos sodo Pomologijos sektoriaus mokslininko Remigijaus Daubaro, tik vadinamąją meškos paslaugą padarytume medeliui ar krūmeliui, jei, bijodami, kad jis neiškęs žiemos šalčių, paliktume sodinuką žiemoti rūsyje, nesodindami į nuolatinę augimo vietą. Per šiltai laikomų augalų šaknys gali į šilumą sureaguoti kaip į ženklą išeiti iš ramybės periodo ir pradėti vegetacijai būdingus procesus, o tai gali pražūtingai paveikti visą augalą.
Dažnokai daroma klaida, kai įsigytas ir pasodintas medelis iš didelio noro jam padėti išgyventi žiemos šalčius dar uždengiamas ar apsukamas plėvele. „To daryti tikrai nereikėtų, ypač jokiu būdu nereikėtų dengti polietilenine plėvele. Jei augalėlis mažas, tai jį galima užkloti nebent eglišakėmis. Ir žinoma, visada naudinga, pasodinus augalą, dirvą aplink jį mulčiuoti durpėmis, - pataria R. Daubaras. - O kalbant konkrečiai apie aktinidijas, tai jos ne tokios jautrios žiemos šalčiams kaip pavasarinėms šalnoms".
Aktinidijos, dar vadinamos lietuviškaisiais kiviais, darosi vis populiaresnės
Aktinidijas kaip tik ir rekomenduojama sodinti rudenį, nes pavasarį jos labai anksti atsibunda - tuomet dar ir lauko darbai nelabai įmanomi. Nors aktinidijų šaknys paviršinės, duobes reikia paruošti gilesnes, maždaug 0,6-0,7 m gylio ir 0,5 m pločio. Duobės dugne pripilamas drenažo sluoksnis iš smulkintų plytų, skaldos ar žvyro. Mišinys duobei užpildyti ruošiamas iš komposto, rupaus smėlio, galima pridėti ir pelenų.
Sodinimui tinka dvimečiai trimečiai aktinidijų sodinukai. Dvimečiai margalapių aktinidijų augalai puikiai ištveria bet kokius lietuviškos žiemos šalčius, o štai smailialapės aktinidijos turėtų būti sodinami trimečiai sodinukai (jie būna stipresni ir atsparesni). Aktinidijos - dvinamiai augalai, todėl 5-6 moteriškiems augalams būtinai reikia pasodinti vieną vyriškąjį.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Viena nebūčiau tiek pasiekusi“
2024-10-01 -
Šeimos ūkio vyrai dirba ranka rankon
2024-09-30 -
Be plūgo daržovių neužauginsi
2024-09-27
Skaitomiausios naujienos
-
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17 -
Keičiamos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės
2024-09-20
(0)