


Vilnius. Kovojant su nelegalių augalų apsaugos produktų (AAP) tiekimu ir naudojimu, Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) ketina atlikti daugiau augalų ir jų laukų dirvožemio tyrimų.
Iki šiol augalų ar jų dalių, taip pat dirvožemio ėminiai AAP likučiams nustatyti buvo imami tik kilus įtarimui ar gavus ūkio subjekto prašymą. Vis dėl to šiemet, kaip teigia Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas, kovojant su nelegalių AAP platinimu ir jų naudojimu, suplanuotų ūkių patikrinimų metu dėl AAP naudojimo bus paimti apie 30–50 ėminių.
Tarnybos specialistai prieš imdami ėminius žada atsižvelgti į nustatytus kriterijus – naudojamus AAP, pasėtas kultūras, valdoje esančius vandens telkinius ir pan. Paimti ėminiai AAP likučiams nustatyti, kaip ir anksčiau, bus tiriami akredituotoje laboratorijoje.
Nustačius, kad ūkyje buvo naudoti Lietuvoje neregistruoti, falsifikuoti, ar AAP neįrašyti Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnale, naudoti ne pagal produkto etiketėje nurodytą paskirtį, fiziniams asmenims numatoma bauda nuo 600 iki 2 200 Eur.
Neleistinų produktų naudotojas dar turės apmokėti ir išlaidas, patirtas ėminiui paimti, transportuoti, ištirti – nuo kelių šimtų ar kelių tūkstančių eurų.
VAT primena, kad informacija apie ūkio subjektų padarytus pažeidimus dėl netinkamo AAP naudojimo perduodama ir Nacionalinei mokėjimo agentūrai, kuri, remdamasi nustatyta tvarka, mažina paramos išmokas.
Tarnybos duomenimis, pernai patikrinimų metu buvo nustatyti 5 Lietuvoje platinamų neregistruotų AAP atvejai, o atlikus augalų dalių tyrimus, aptiktas dar vienas toks pažeidimas. Pažeidėjai neišvengė atsakomybės – jiems surašyti protokolai bei paskirtos baudos.
VAT primena, kad nelegalių AAP naudotojai rizikuoja ne tik sulaukti baudos, netekti paramos, patirti kitokių išlaidų, bet ir prarasti derlių dėl nenuspėjamo neaiškios kilmės ir sudėties AAP poveikio.
Neregistruoti, falsifikuoti produktai gali kelti didelį pavojų žmonių ir gyvūnų sveikatai, nes kenksmingi cheminiai elementai (veikliosios medžiagos, priemaišos) gali kauptis augalinėje produkcijoje, užteršti dirvožemį, vandens šaltinius.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nuo meilės kiaušiniams iki 600 vištų dedeklių
2025-04-18 -
Patyrusi agurkų augintoja: „Sėkmės raktas – kokybiški daigai“
2025-04-18 -
Sojos Lietuvos laukuose: ką rodo ūkininkų praktika
2025-04-16
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)