Akademija, Kėdainių r. Šiemet dėl sausų ir karštų orų bei virusinių ligų protrūkio javuose grūdai užaugo smulkesni nei ankstesniais metais. Todėl žemdirbiams, grūdus ruošiantiems sėklai, reikėtų nusistatyti 1 000 grūdų masę ir sėklos normą skaičiuoti ne kilogramais, o milijonais vienetų hektarui.
Karštis ir sausra padarė savo juodą darbą – grūdai užaugo smulkesni. Be to, žieminiuose javuose gausiai kaip niekada išplito virusinės ligos, kurios itin pasireiškė ankstyvos sėjos pasėliuose. Tai taip pat lėmė pernelyg ankstyvą užsikrėtusių augalų brandą ir senėjimą.
Ligotus augalus apniko saprotrofiniai grybai, ir ypač tai pasimatė ant varpų – jos buvo pajuodusios, o dėl smulkių grūdų jose varpos buvo stačios iki derliaus nuėmimo ir labai akivaizdžiai pastebimos. Patys smulkiausi grūdai kūlimo metu buvo tiesiog išpūsti iš kombaino kartu su pelais.
Vis dar pasitaiko atvejų, kad ruošiantis sėjai neįvertinamas grūdų stambumas, neatsižvelgiama į rekomenduojamą normą milijonais daigių sėklų į hektarą, o sėjama pagal patirtį kilogramais į hektarą. Tokiu atveju javai, priklausomai nuo sėklos stambumo, nesuformuoja optimalaus tankumo pasėlio.
„Padidintos normos rizika ypač išauga, kai sėjama smulkesnė sėkla, prieš tai neįvertinus daigumo ir grūdų svorio. Atlikdami grūdų kokybinių rodiklių analizes pastebėjome, kad šio sezono derliaus 1 000 grūdų masė 6–8 g mažesnė lyginant su 2020 m. išaugintais grūdais. Sėjant smulkesnę sėklą, sėklos norma bus mažesnė, o jei grūdai stambūs, svorinė sėklos išraiška hektarui bus didesnė“, – sako LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. Roma Semaškienė.
Žinant, kiek milijonų vienetų sėklų reikia pasėti į hektarą konkrečiai augalų rūšiai ir veislei, 1 000 grūdų svorį ir sėklų daigumą, galima labai tiksliai apsiskaičiuoti, kiek grūdų kilogramų reikės išsėti. 1 000 grūdų masę galima nustatyti ir namų sąlygomis, svarbu turėti tikslias svarstykles.
Daigumo analizė užtrunka dvi savaites
Sėklos daigumą lemia ne tik vyraujantys orai sezono metu, bet ir derliaus nuėmimo bei saugojimo sąlygos. Nuimant derlių lietingu periodu, sandėliuojant drėgnokus grūdus, daigumas gali labai greitai sumažėti.
Šiais metais javų augimo, derliaus nuėmimo sąlygos buvo labai skirtingos net artimuose laukuose dėl pasitaikiusių liūčių, todėl kiekvienam žemdirbiui, ruošiančiam savame ūkyje sėklą, reikėtų atsižvelgti į minėtas sąlygas. Geriausias sprendimas būtų pasitikrinti sėklos daigumą.
Sėjant šių metų derliaus sėklą, svarbu žinoti, kad daigumo analizė užtrunka 2 savaites, nes reikia grūdus palaikyti apie savaitę vėsiai (5 laipsnių šilumos temperatūroje), o paskui sėkla daiginama konkrečiam augalui tinkamoje temperatūroje (žieminiai apie kviečiai – 20 laipsnių šilumos).
Žieminiai kviečiai turi būti daiginami 20 laipsnių šilumoje (LAMMC nuotr.)
„Kartais bandoma nusistatyti sėklos daigumą ir namų sąlygomis. Jei sėkla dygsta prastai, vis tik reikėtų kreiptis į laboratorijas, kurios šias paslaugas atlieka laikantis atitinkamų procedūrų, o ne sėti didesnę sėklos normą. Žieminius javus Vidurio Lietuvoje daugumai šiemet pavyko nuimti sausu, saulėtu oru. LAMMC Žemdirbystės institute darytų daigumo analizių duomenimis, žieminių javų sėklų daigumas labai geras. Tačiau kam nepavyko nusikulti geru oru, sėklų daigumą nustatyti labai svarbu“, – pabrėžia R. Semaškienė.
Ruošiant sėklą tikėtini dideli valymo nuostoliai
Kad grūdų kokybė šiemet prastesnė, lyginant su ankstesniais metais, pastebi ir sėklomis prekiaujančios įmonės, per kurių rankas praeina ne vieno ūkio užauginti grūdai. Štai „Agrokoncerno“ Sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis sako, kad šiemetinė žieminių kviečių sėkla yra smulki, neretai tūkstančio grūdų masė nesiekia 40 gramų.
„Didelė kaitra lėmė, jog sėklinėje žaliavoje yra didelė dalis smulkių sėklų, kurios netinkamos sėklinei produkcijai. Todėl tenka prisiimti didelius sėklų valymo nuostolius. Pradėjus nuiminėti žieminių kviečių derlių, Lietuvą užklupo gausūs lietūs, kurie pablogino grūdų kokybę ir tokie pasėliai tapo netinkami sėkloms ruošti. Šiuo metu į grūdų supirkimo elevatorius atkeliauja grūdai su mažu kritimo skaičiumi ir vizualiai matyti sudygusių grūdų – tokia žaliava yra visiškai netinkama sėklinei medžiagai“, – perspėja M. Žemaitis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Situacija rapsų pasėliuose labai nevienoda, bet kenkėjų gausu visur
2024-09-13 -
Tarpiniai pasėliai – maisto medžiagų saugykla
2024-09-11 -
Svarbu: reikia atnaujinti informaciją apie naudotas trąšas
2024-09-06
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)