Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Ūkis
Sausra baigia užkankinti kanapes

Kaunas. Pluoštinių kanapių, kaip nė vienų augalų pasėliuose, labai akivaizdžiai matomi drėgmės stygiaus požymiai. Itin prastai susiformavęs kanapių šaknynas, beveik nėra šakniaplaukių, todėl ir antžeminė augalų dalis atrodo labai prastai.

Šiemet Lietuvoje yra nemažai ūkininkų, kurie pluoštines kanapes augina pirmi metai, mat šalia Kėdainių kylantis kanapių pluošto perdirbimo fabrikas teikia vilčių, kad kanapių produkcija bus paklausi. Šių metų orų sąlygos bus tikras išbandymas kanapėms, nes joms įsitvirtinus dirvožemyje tolimesniam augimui reikia nemažai drėgmės.

Kauno r. ūkininko Jurgio Franckevičiaus ūkyje auginamų pluoštinių kanapių pasėlių taip pat neaplenkė sausringas periodas. Ūkininkas pluoštines kanapes augina pirmi metai, pasirinko Lietuvoje jau neblogai užsirekomendavusią veislę USO 31.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Jis kanapes sėjo gegužės 9–16 dienomis. Kai kuriuose laukuose, kur vyrauja priemolio arba molio dirvožemiai kanapės beveik nesudygo, o sudygusios dėl didelės sausros vis dar labai mažos. Pasivaikščiojus po laukus matyti, kad dirvožemio įtrūkimai gilesni negu kanapių aukštis.

Sausame dirvožemyje drėgmės nebuvimas riboja augalų mitybą, tad augalai labai skursta. Kanapių šaknynas prastai išsivystęs, šakniaplaukių ir mikorizės beveik nėra. Tokios nepalankios augimo sąlygos didelę įtaką turi ir augalų aukščiui. Dėl drėgmės stygiaus kanapių aukštis siekia vos 30–50 cm, nors šiuo metu jų aukštis turėtų siekti beveik 1 m, o aukštaūgių veislių net iki 1,5 m. Tam, žinoma, turėjo įtakos ne tik drėgmės trūkumas sėjos metu, bet ir sausringas vegetacijos periodas.

Apskritai kanapėms reikia labai daug drėgmės, tačiau ankstyvaisiais augimo tarpsniais perteklinė drėgmė labai pavojinga. Viršutiniai augalų lapai pradeda gelsti, nustoja augti ir galiausiai žūva. Lietingesniais metais gausūs krituliai gali pridaryti nemažai nuostolių. Šiemet, be abejo, pernelyg didelės drėgmės grėsmė kol kas yra visiškai eliminuota. O štai sausringas laikotarpis žalingiausias per žydėjimą – drėgmės trūkumas gali visiškai sustabdyti žydėjimą. Tai ypač aktualu kanapes auginant sėkloms.

Dėl drėgmės trūkumo kanapių aukštis siekia vos 30–50 cm. Kanapių šaknynas prastai išsivystęs, šakniaplaukių ir mikorizės beveik nėra

„Nors jaunų kanapių daigai yra ypatingai jautrūs drėgmės pertekliui, tačiau vos joms paaugus ir įsitvirtinus dirvožemyje – drėgmės kiekis turi didėti. Per visą vegetacijos periodą pluoštinėms kanapėms reikia net 300–400 ml kritulių kiekio. Kadangi optimaliomis sąlygomis augalas per dieną gali paaugti net 10 cm, tad šiam intensyviam augimui reikia ne tik maisto medžiagų, bet ir drėgmės“, – paaiškina agronomė Jurgita Špokaitė.

Net pusę reikiamo kritulių kiekio kanapės sunaudoja dar iki žydėjimo. Tad šiuo metu, kai yra stiprus drėgmės stygius, visiškai natūralu, kad kanapėms nėra palankios augimui sąlygos. Auginant stiebeliams – augalai gali būti net perpus, o kartais ir daug žemesni, negu būtų optimaliomis sąlygomis. Tad ir stiebelių derlius, tikėtina, bus mažesnis.

Auginant kanapes sėkloms, drėgmės trūkumas gerokai mažina sėklų derlių. Jos būna daug mažesnės, lengvesnės ir mažiau aliejingos. „Verta paminėti, kad sausringi periodai didina stresą augalams, dėl to didėja THC kiekis, o naudingųjų CBD aliejų – mažėja“, – priduria J. Špokaitė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos