Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Ūkis
Šaltas oras ir sniegas pasėliams daug žalos nepadarė
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Netikėtai praėjusios savaitės pradžioje atšalęs oras ir dalyje Lietuvos iškritęs gausus sniegas reikšmingos žalos pasėliams nepadarė, sako žemės ūkio rinkos dalyviai. Ūkininkų atstovai tikina, kad labiau nukentėjo vaisių ir uogų augintojai.

Vokietijos savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ filialo „VH Lietuva“ vadovas Martynas Rusteika sako, kad pasėliai dar nėra pakankamai paaugę, kad būtų paveikti staiga atšalusių orų. Anot jo, Fondas detalesnę šalnų žalą turėtų apskaičiuoti kitą savaitę.

„Šalnos tikrai nebuvo tokios labai didelės, nes augalai dar nepasiekė to augimo tarpsnio, kai (šalti orai – BNS) gali padaryti labai didelių nuostolių (augalininkystės ūkiams – BNS)“, – BNS sakė M. Rusteika.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Tai yra normali situacija, kad balandį būna šalnos, sniego. Tiesiog reikia stebėti augalus“, – kalbėjo jis.

Pasak M. Rusteikos, šalti orai laikėsi per trumpai, o nuostolių ūkiai iš tikrųjų patirtų, jei oro temperatūra žemiau nulio nukristų gegužę arba birželį. Jo teigimu, šylant orams javai atsigaus.

„Dar anksti – tai ne gegužė, ne birželis, kai augalai visiškai žydi, o šalnų žala būtų gerokai didesnė. Dabar augalai dar nėra tame žydėjimo tarpsnyje, kad būtų didelių nuostolių“, – teigė „VH Lietuvos“ vadovas.

Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas sako, kad pasėliams galėjo pakenkti nebent Šiaurės Lietuvoje iškritęs keliolikos centimetrų storio sniego sluoksnis, aplaužęs kultūras. 

„Kokio dydžio ta žala, dar labai sunku pasakyti, bet kad ji paliks kažkokių pasekmių – tai taip. Bet taip anksti vienaip ar kitaip sužaloti augalai turi savybę regeneruotis: ataugti, išvesti naujus ūglius, naujas šakas. Tad gali būti, kad kultūrinai augalai atsigaus ir ta žala derliui nebus matoma“, – BNS sakė I. Hofmanas.

Pasak M. Rusteikos, dėl sniego reikšmingų nuostolių žemdirbiai nepatyrė. Vis dėlto, I. Hofmano teigimu, didžiausią žalą patyrė vaisių augintojai.

„Sodams ta žala tikrai yra ir tų šalnų pasekmes jiems pamatysime šiek tiek vėliau“, – kalbėjo ūkininkų atstovas.

Savaitės pradžioje atšalus orams šiaurės Lietuvoje iškrito gausus sniegas. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos  duomenimis, Panevėžio, Šiaulių ir Radviliškio apylinkėse buvo net 12–17 cm sniego danga.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos