Bioversija A1 2025 07 01 Basf m1 2025 06 19 / 2025 07 21
Ūkis
Šalnų pažeistų lauko aviečių derlius vėluoja, gelbsti tik jų auginimas tuneliuose
Ūkininkės Irenos Biekšienės tunelyje auginamos avietės

Anykščių r. / Vilniaus r. Jau keletą metų iš eilės ir šiemet pavasarį šalnoms pažeidus ar visai nušaldžius laukuose auginamas avietes, perspektyvus tampa jų auginimas tuneliuose.

„Šį pavasarį nuo šalnų stipriai nukentėjus laukuose auginamų aviečių krūmams, jų uogų tikrai sulauksime, bet vėliau nei įprastais metais, derlius bus menkesnis, uogos smulkesnės“, – sako Lietuvos uogų augintojų asociacijos (LUAA) vadovas Tautvydas Gurskas. 

Balandį gerokai per anksti atšilus, o paskui sugrįžus šaltesniems orams su šalnomis naktį, pasak T. Gursko, stipriai apšalo įvairūs sodo augalai. Temperatūrai nukritus iki -7–9 °C šalčio, buvo „nuvirinti“ pradėję augti jauni aviečių ūgliai (10–15 cm aukščio) ir lapai.

Bioversija m7 2025 07 01

Dėl vėsaus pavasario, nuo balandžio 24 d. iki gegužės 25 d. visoje Lietuvoje pasitaikė neįprastai daug šalnų – vidutiniškai 7 dienos su šalnomis ore bei 14 dienų su šalnomis dirvožemio paviršiuje.

Pasak LUAA vadovo, avietės – gyvybingi augalai, todėl vėliau iš šaknų jos išleido naujus ūglius, kurie skuba augti, ruošiasi ar pradeda žydėti.

Pagalba po šalnų

Anykščių r. Šlavėnų k. ūkininko Rolando Lančicko, auginančio 2 ha įvairių sodo augalų, nuo šalnų stipriai nukentėjo apie 0,5 ha vasarinių ir remontantinių aviečių. Pirmieji remontantinių aviečių ūgliai ir žiediniai pumpurai nušalo. Krūmai patyrė didžiulį stresą, todėl prarado imunitetą, o nusilpusius augalus pradėjo pulti grybinės ligos.

Ūkininkas po šalnų avietes pastiprino, kaip ir kasmet, kompleksinėmis trąšomis su amino rūgštimis, kurios mažina šalčio poveikį augalams. Atsigaunantys augalai pradės derėti kiek vėliau nei įprastais metais.

Avietes auginant polietilenu dengtuose, nešildomuose tuneliuose, pasak T. Gursko, galima sulaukti daug ankstyvesnio ir žymiai kokybiškesnio uogų derliaus pavasarį, o tinkamai parinkus veisles – ir rudenį, kai lauke auginamos avietės nukenčia nuo lietaus, rudeninių šalnų.

Investicijoms į tunelius uogininkystės ūkiai gali kreiptis ir paramos pagal Strateginio plano priemones, juos galima pastatyti lengviau, pigiau ir greičiau nei šiltnamius.

Ūkininkės patirtis

Dūkštų kaime (Vilniaus r.) ūkininkaujanti Irena Biekšienė augina vasarines ir remontantines avietes ne tik lauke (per 20 arų), bet ir polietilenu dengtuose tuneliuose, kad vasarą anksčiau pradėtų derėti ir ilgiau rudenį būtų galima mėgautis jų gardžiomis ir kvapniomis uogomis.

Pasak ūkininkės, jau Joninių šventei savo derliumi anksčiausiai pradžiugino ankstyvos vasarinės avietės Przehyba, kuriomis apsodintas 4 arų tunelis. Ši veislė išsiskiria itin ankstyvu derėjimu ir labai skaniomis, saldžiomis, aromatingomis, įspūdingo dydžio (10–14 g) ir ilgio (iki 5 cm), transportabiliomis uogomis. Jų minkštimas sultingas, bet odelė labai tvirta ir elastinga. Kaulavaisiukai nedideli (smulkios ir sėklytės), stipriai tarpusavyje sukibę, todėl uogos skinant nesubyra. Jos lengvai skinasi ir ilgai laikosi nuskintos.

„Pirmąsias aviečių uogas, išaugintas tunelyje, pardavėme po 20 Eur/kg, nes tuo metu prekyboje labai jų trūko, daugumos ūkininkų lauke auginamos avietės apšalo, todėl jų augimas ir derėjimas vėluoja. Uogas parduodame Vilniaus turguje, vežame į namus, o nuolatiniai pirkėjai atvyksta tiesiai į ūkį“, – pasakoja I. Biekšienė.

Tuneliuose aviečių uogos į mažas plastikines dėžutes skinamos kiekvieną dieną, ryte ar vakare, kai jos yra stangriausios. Paskui dėžutės su avietėmis sudedamos į šaldytuvą, įrengtą mašinoje, kad pirkėjus pasiektų šviežios, kvapnios ir pačios geriausios kokybės

Ūkininkės auginamų ankstyvųjų aviečių derėjimą liepos antroje pusėje papildys ir pratęs kituose dviejuose tuneliuose (po 4 arus) auginamos remontantinės avietės Polka. Jų kokybiškos ir skanios uogos džiugina ir spalio mėnesį, kuomet uogų kaina vėl aukštesnė nei auginamų lauke. Pernai paskutines avietes tuneliuose nuskynė lapkričio 17 d.

Erdvūs tuneliai

Ūkyje įrengti polietilenu dengti, nešildomi erdvūs tuneliai: 5 m aukščio, 50 m ilgio ir 8 m pločio. Augalai pasodinti trimis eilėmis, kas 50 cm ant austinės plėvelės. Aviečių krūmai (1,8–2,5 m aukščio) formuojami prie atramų, viename išilginiame metre paliekama po 10 stiebų, kad kas 10 cm gautųsi graži jų siena.

Aviečių šaknys išsiraizgiusios negiliai dirvoje, didelis lapų paviršius išgarina nemažai vandens, be to, daug drėgmės ir maisto medžiagų kasmet reikia naujiems stiebams išauginti. Augalai laistomi ir tręšiami lašeline laistymo sistema, nes auginant avietes, ypač šiltnamyje, laistyti ir tręšti jas reikia dažniau.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas labiausiai trukdo diegti pažangias technologijas ūkyje?
Visos apklausos