Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Ūkis
Šakiečių ūkininkų šeimos ateitis - netradicinė gyvulininkystė

Šakiai. Karališkių kaime ūkininkaujantys Justinas ir Danutė Šuopiai prieš metus nutarė paįvairinti, o gal ir pamažu pakeisti, kelis dešimtmečius auginamų karvių bandą. Ūkininkai sako, kad idėją auginti mėsines ožkas „pagimdė" internetas, o visa tai realizuoti padėjo dukra, gyvenanti Vokietijoje.

Iš ten į  Šuopių ūkį ir  buvo pargabentos Lietuvoje  mažai dar žinomos Boer veislės  ožkos. Dabar čia greta dviejų dešimčių melžiamų karvių bei jų prieauglio auga ir 18  ožkų, kurių  jaunikliais domisi  įvairių vietovių ūkininkai, norėdami įsigyti veislei.

Mėsa skanesnė nei veršelio

Bioversija m7 2024 09 18

Dviejų ekologiškų mišrių ūkių šeimininkai Danutė ir Justinas Šuopiai  tvirtina, kad sumanymas užsiimti netradicine gyvulininkyste jų nenuvylė.

„Mėsinių Boer veislės ožkų mėsa skanesnė nei veršelio. Ir su aviena nepalyginsi, nors kilogramo kaina panaši, daugiau kaip 20 litų. Nesijaučia jokio specifinio kvapo, kuris valgant avieną ne visiems patinka.  Be to, ožkos mėsa skani ir šalta," - tvirtino Justinas, nors šeimai pirmoji ožkienos degustacija paliko nelinksmus prisiminimus.

Praeitą žiemą apsisprendę, kokias ožkas ketina pirkti, ūkininkai  ieškojo, kur būtų galima jų pigiau įsigyti. Nuvažiavę į Vokietiją pas dukrą šimto kilometro spinduliu važinėjo, kol rado veterinarijos reikalavimus atitinkančias, sveikas ir ne tokias brangias, kaip veislynuose, ožkas. Nusipirkę ir parvežę šešias  ožkytes sužinojo, kad privalėjo  turėti sertifikatą gyvuliams gabenti. Kadangi šio dokumento neturėjo, maisto ir veterinarijos specialistai ožkų neregistravo. Šeimininkams neliko kitos išeities, kaip ožkytes paskersti.   

Nuostolis planų nepakeitė

Nors pirmasis ožkų parvežimas iš Vokietijos baigėsi nuostolingai, ūkininkai savo planų nepakeitė. „Jeigu ne dukra, nuostoliai būtų buvę dar didesni. Vien kelionės po Vokietiją kiek kainavo. Už ožkos jauniklį tada mokėjome daugiau kaip 100 eurų. Jeigu būtume pirkę iš veislyno, būtume pakloję po 200," - prisimindamas nesėkmingą kelionę pasakojo šeimininkas.

Pasak optimistiškai nusiteikusių ūkininkų, trauktis po pirmos nesėkmės nebuvo kur, nes Vokietijoje jau laukė užsakytos dar trys ožkytės. Teko jas parsivežti, o paskui ir dar kartą nuvykti. Iš vieno ūkininko pirko ožį, o tas vėliau ir visą savo bandą pardavė. Dabar jų ūkyje registruota didžiausia  Boer  veislės  ožkų banda. „Lietuvoje tokių ožkų beveik niekas neveisia, mūsų ūkyje jų daugiausia. Ne tik Lietuvoje, bet ir  Vokietijoje ši veislė nėra labai paplitusi, bet paklausa auga. Perka jas iš vokiečių ir turkai, ir italai," -  dalinosi žiniomis  Justinas Šuopys.

Ožkas auginti apsimoka

Ūkininkai Šuopiai sako svarstantys galimybę ateityje atsisakyti karvių auginimo. Kai ožkų prisiveis daugiau, pradės mažinti karvių bandą. „Ožkoms ir šieno mažiau reikia, ir priežiūra minimali. O išeiga mėsos didelė. Užaugęs pusantrų metų ožys sveria maždaug 130 kilogramų. Mėsa paklausi ir brangi. O karvių auginimas darosi nuostolingas, net už ekologišką pieną  mažai moka. Darbo daug, naudos mažai", - nuoskaudos dėl pieno supirkimo kainų neslėpė Danutė.

 Pabrangus jautienai, šeimininkai sako dalį karvių prieauglio parduosiantys, kad tvarte ožkoms vietos daugiau liktų. „Jeigu turėtume bent 50 ožkų, galėtume ir daugiau kitų galvijų atsisakyti. Dabar ožkų mėsai dar neparduodame, veisiame. Pirmieji pas mus atsivesti  ožiukai jau iš anksto parduoti. Veislei. Po 500 litų už kiekvieną. Galima tikriausiai būtų ir iš to gyventi", - svarstė naujovėms atviri ūkininkai.

Danutė sakė turinti dar vieną idėją - įsigyti keletą melžiamų avių. Pasirodo, yra ir tokių. Pienas  jų esą nepaprastai skanus. Iš pradžių įsigytų dėl savęs, o paskui  gal ir dėl verslo

Kiek teko matyti ir išgirsti, permainos šių ūkininkų nebaugina. Jie nėra skolingi nei bankams, nei valstybei. Niekada neprašė ir ES paramos. 70 ha ūkyje visus darbus nudirba savo lėšomis įsigyta technika. Kaip sako Justinas, ne nauja, bet gerai veikiančia. „Turiu visko, ko tik reikia mūsų ūkiams," - užtikrina ūkininkas, juokaudamas, kad jiedu su žmona pasidalinę į skirtingas „stovyklas" - vyrui priklausančios ožkos, o žmonai - karvės. Tik darbai bendri.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos