Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Ūkis
Robotų naudą pieno ūkyje netruko pajusti

Prienai. Martynas Krūvelis, analizuodamas pieno ūkio duomenis, kiekvieną mėnesį fiksuoja didėjantį primilžį. Jaunas ūkininkas mano, kad tokius rezultatus lemia prieš pusmetį įdiegta automatinė šėrimo sistema.

Į Saulenos Krūvelienės pieno ūkį Pajiesyje (Veiverių sen.) iš Nyderlandų atkeliavo „Lely Smart Feeding“ sunkvežimis, aprūpintas visa būtina įranga – taip Europos ūkininkams pristatomos naujausios Lely šėrimo technologijos, dalijamasi informacija ir patirtimi apie pašarų valdymą, skirtingų bandų poreikius ir karvių sveikatą.

Ūkyje, kuriame visas vadžias laiko S. Krūvelienės anūkas Martynas Krūvelis, spalį atidarytas naujas šiuolaikiškas tvartas su dviem LelyAstronaut A5 melžimo robotais, prieš Kalėdas pradėjo dirbti ir Lely Vector automatinė šėrimo sistema, mėšlo šalinimo robotas Lely DiscoveryCollector. Visa tai valdyti galima vienoje bandos valdymo programoje.

Bioversija 2024 08 19 m7

M. Krūvelis baigė architektūros studijas – projektuojant naują modernią 200 vietų fermą profesinės žinios labai pravertė.

Martynas dirbo architektu, bet, mirus seneliui, vis tik nutarė padėti močiutei ir dabar į ūkį pasinėrė visa galva. Krūveliai supranta, kad modernus pieno ūkis turi ateitį, todėl ryžosi investuoti į robotus.

Martynas patenkintas, kad, įdiegus automatines sistemas, ne tik gerėja ūkio rodikliai, bet ir atsirado daugiau laiko kitiems ūkio darbams ir šeimai. 

Į močiutės ūkį ūkininkauti grįžęs Martynas Krūvelis ėmėsi ūkio modernizavimo darbų

Pieno kokybė – stabiliai gera

Į Krūvelių ūkį Suvalkijoje atvykus „Lely Smart Feeding“ sunkvežimiui su tarptautine Lenkijos ir Nyderlandų Lely specialistų komanda, AB „Lytagra“ į susitikimą sukvietė ūkininkus, kurie jau turi arba galvoja diegti automatines Lely sistemas. Juk geriau iš arti pamatyti, kaip jos veikia, kokią naudą teikia ir iš pirmų lūpų išgirsti, kaip jas vertina ūkininkai, jau turintys darbo su šiomis technologijomispatirties.

„Pokyčiai kardinalūs, nes keitėsi absoliučiai viskas – sąlygos gyvuliams, darbas fermoje. Pradžia, pastačius melžimo robotus, buvo sunki visiems, ypač gyvuliams, bet greitai viskas stojo į vėžes“, – sako M. Krūvelis, dabar jau apčiuopiantis investicijų naudą.

Komfortiškos, bet visiškai naujos ir neįprastos sąlygos karvėms iš pradžių sukėlė stresą, krito primilžis, juk iš saitinio laikymo tvarto jos perėjo į naujutėlę fermą, kurioje galėjo laisvai judėti ir reikėjo pačioms savanoriškai eiti melžtis į robotą.

Saulenos Krūvelienės ūkyje apsilankę ūkininkai žvalgėsi po naują fermą

Pasak Martyno, sunkiausia buvo vyresnėms karvėms, jaunos greitai prisitaikė prie pokyčių ir pajuto laisvės teikiamą malonumą. Juk Lely melžimo robotai ir sukurti kaip visiškai laisvanoriška melžimo sistema, kuri pašalina bet kokius streso veiksnius.  

Ūkyje yra 86 melžiamos karvės, vidutiniškai iš vienos iki birželio pradžios buvo primelžiama po 29 kg pieno per dieną, bet karvių produktyvumas nuolat didėja.   

„Produktyvumo vidurkį mažina senos karvės. Per ateinančius metus bandą papildys būrys jaunų telyčių, tada primilžis greitai šoks į viršų ir ūkio rodikliai taps dar geresni“, – neabejoja M. Krūvelis.

Produktyvumui didelę įtaką daro ir prieš Kalėdas, dviem mėnesiais vėliau negu melžimo robotai, paleista Lely Vector automatinė šėrimo sistema, kuri užtikrina, kad karvėms nuolat ir laiku būtų tiekiamas šviežias pašaras. Procesas visiškai automatizuotas, ūkininkas turi galimybę skirtingoms gyvulių grupėms pritaikyti skirtingą šėrimą.

M. Krūvelis prie pašarų virtuvės pasistatė ir nedidelį pieno aušintuvą, kuriame sumaišo melasą su vandeniu – tokiu būdu susidaro daugiau lipnaus skysčio, pašarų dalelės geriau sulimpa ir karvės jų negali išsirinkti.

Lely Vector automatinė šėrimo sistema užtikrina, kad karvėms nuolat ir laiku būtų tiekiamas šviežias pašaras

Šėrimo roboto teikiamos galimybės ir naudos ūkininką labai džiugina. „Pieno kokybės rodikliai, kurie šiaip gali šokinėti dėl šėrimo paklaidų, dabar, kai karves šeria robotas, yra stabilūs.

Kiekvieną dieną gyvuliai gauna tą patį subalansuotą racioną, labai tiksliai paruoštą, todėl visada žinau, kiek pašarų sunaudojama. Karvės daugiau suėda, pašarų nebeišsirenka, tad pieno primilžio vidurkis kiekvieną mėnesį stabiliai auga“, – robotizuoto šėrimo privalumus vardija Martynas.

Renginyje dalyvavęs Šilalės r. ūkininkas Vaidotas Kiniulis, kurio ūkyje taip pat įdiegtos Lely automatinės sistemos, pritarė jaunajam kolegai, sakydamas, kad dabar jis netgi pirmiau diegtų šėrimo, o ne melžimo robotus – taip stipriai pajuto Lely Vector naudą.

Įdiegus šėrimo robotą, karvės tapo daug ramesnės

Pašarai laikomi tvarte įrengtoje šėrimo virtuvėje – atviroje zonoje be kliūčių, kur skirtinguose plotuose gali būti laikomi skirtingi pašarai. Priklausomai nuo virtuvės dydžio, pašarus joje galima laikyti net iki trijų dienų.

Martynas pašarus į virtuvę veža kiekvieną dieną, nes tai užtrunka vos valandą kas rytą. Viename tvarte yra keturi racionai, robotas visus juos paruošia ir visą dieną dalija, važiuodamas 10–14 kartų.

Sistema veikia pagal tokį principą: pašarų griebtuvas juda virtuvės viršuje ir, parinkęs tinkamą pašarą iš blokų, ritinių ar birių produktų, pakrauna jį į maišymo-šėrimo robotą.

Į pašarus gali būti įmaišomi ir nedideli kiekiai mineralų ar kitų priedų. Kad pašarai būtų vienodai maišomi, galima nustatyti kiekvieno raciono maišymo trukmę ir smulkinimo intensyvumą. Išmaišius pašarus robotas savarankiškai juda į tvartą ir juos tiksliai paskirsto atitinkamai gyvulių grupei.

Lely Vector pašarų griebtuvas juda virtuvės viršuje ir, parinkęs tinkamą pašarą, pakrauna jį į maišymo-šėrimo robotą

Šėrimo robotas turi pašarų lygio matavimo jutiklius, kurie tiksliai nustato, kiek pašarų yra ant šėrimo stalo, kur ir kada reikia šviežių pašarų, t. y. jų beria tik ten, kur reikia, o kitur tik pristumia.

„Įdiegus šėrimo robotą, labai pasikeitė pačių karvių elgesys – jos tapo daug ramesnės, nes žino, kad šviežio pašaro bus visada. Karvės nebesistumdo prie šėrimo stalo ir silpnesnės nelieka nuskriaustos, – šiais pokyčiais Martynas taip pat labai džiaugiasi. – Karvių elgesio pokyčio elgesius iškart pastebėjo ir ūkyje veršingumus tiriantis veterinarijos gydytojas.“

Tvarte yra trys guoliaviečių eilės, teoriškai visos karvės vienu metu prie šėrimo stalo netelpa, bet ir nebesiveržia – vienos ėda, kitos lūkuriuoja prie melžimo roboto, trečios guli ir atrajoja, ramiai laukdamos, kol atsilaisvins vieta prie šėrimo stalo. O kai pašarai dalyti dalytuvu, karvės, pasak ūkininko, grūsdavosi prie šėrimo stalo.

Martynas teigia, kad įdiegus Lely Vector sistemą, sumažėjo pieno gamybos kaštai, mažai liko rankų darbo. Ūkyje dabar užtenka 4 darbininkų.

Sistema taupo energiją ir darbo laiką

AB „Lytagra“ Gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius teigia, kad Lely Vector sistema rūpinasi, jog karvės būtų paėdusios, visada turėtų pašarų ir jie būtų pristumti. Ūkininkų reikalas – atvežti pašarų į virtuvę ir juos sudėti taip, kaip reikia ir, prireikus, keisti racioną.

Lely Vector robotas išskirtinis tuo, kad dalija pašarus ne pagal laiką, o pravažiuoja, patikrina, kur jų trūksta, užsikrauna ir tai karvių grupei atveža. Taigi, ši sistema neperkraus šėrimo stalo, kad nesuėsti pašarai negestų“, – kalbėjo R. Pocevičius.

AB „Lytagra“ Gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius neabejoja automatizuotų sistemų nauda pieno ūkiui

Šiuo laikotarpiu itin aktualu, kad automatinė šėrimo sistema palanki aplinkai – sutaupo nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litrų dyzelino, kurį sunaudotų pašarų maišytuvą-dalytuvą traukiantis traktorius. Tai irgi akcentavo V. Kiniulis, ketinantis įsigyti antrą Lely Vector, ir jau 7 metus šią šėrimo sistemą sėkmingai ekologiniame pieno ūkyje naudojantis Zigmantas Kajėnas (Ignalinos r.). 

Prieš 4 metus Stanaičių pieno ūkyje (Šakių r.) VDU Žemės ūkio akademijos mokslininkai atliko bandymą – 4 melžimo robotų fermoje, kur šerta apie 270 karvių, kurui sutaupyta apie 10 tūkst. Eur per metus, palyginti su tuo, kai pašarus dalijo maišytuvu-dalytuvu.

„Ir  šiuo atveju kalbame tik apie sutaupytas lėšas kurui, neminint padidėjusio primilžio, geresnio karvių sveikatingumo, reprodukcinių savybių ir gerokai sumažėjusių darbo sąnaudų“, – pabrėžė R. Pocevičius, įsitikinęs, kad investicijos į šėrimo robotą atsiperka.

Ūkininkams jis primena, kad pieno gamybą lemia daug veiksnių: gyvulių genetika, pašarų kokybė, tiksliai apskaičiuotas racionas, laikymo sąlygos, bet šiuolaikinės technologijos yra viena svarbiausių sėkmingo pieno ūkio sudedamųjų dalių.

Parengta: bendradarbiaujant su bendrove „Lytagra“
    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
    Visos apklausos