Akademija (Kėdainių r.). Išskirtinai palankūs orai javapjūtės metu šiemet leido žemdirbiams nuimti kokybiškus grūdus ir sėklos paruošimas iš šiųmetinių grūdų nekelia papildomų rūpesčių. Tyrimai rodo, kad sėkla sveika ir gero daigumo.
Iki šiol LAMMC Žemdirbystės institute atliktų analizių duomenimis, pačių ūkininkų ruošiamos sėklos mėginių daigumas daugeliu atveju viršijo 90 procentų. Sėklos dygimo energija varijavo nuo 90 iki 99 proc., daigumas – nuo 94 iki 100 procentų.
„Pasitaiko atvejų, kad sėklos daigumą javų augintojai nusistato ir patys. Norime priminti, kad žiemkenčių sėklą prieš daigumo analizę turi būti atšaldoma, tik tada bus gaunami realūs rezultatai. Neatvėsinus daigumas būna gerokai mažesnis. Žieminių javų daigumo analizės testas užtrunka iki 2 savaičių. Taip pat labai svarbu, kad mėginys būtų paimamas ne iš vienos vietos“, – paaiškina LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus mokslo darbuotoja Akvilė Jonavičienė.
LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus mokslo darbuotoja Akvilė Jonavičienė
Po praėjusių metų lietingo rudens ne pas vieną ūkininką liko beicuotos sėklos. Šios sėklos daigumą nusistatyti būtina. „Patikrinus keletą mėginių, rezultatai labai skirtingi. Sėklos daigumas esminiai skyrėsi – buvo nuo 47 iki 96 procentų. Yra ir dar prasčiau sudygusių“, – sako mokslininkė.
Panaši situacija ir su 2017 m. derliaus grūdais, kurie buvo saugomi nebeicuoti. Yra ir labai gerai sudygusių (kur daigumas siekia net 99 proc.), ir labai mažo daigumo (tesiekia vos 41 proc.). Tokie dideli daigumo skirtumai vaizdžiai iliustruoja, kad ne visiems pavyko palaikyti optimalias sąlygas sėklų ruošimo ir saugojimo laikotarpiu.
Praėjusiais metais mokslininkai akcentavo, kad sėkla buvo išskirtinai ligota. Įdomu, kokia situacija su sėklos sveikumu šiemet? „Šiais metais tikrai galima pasidžiaugti, kad sėklos užsikrėtimas gerokai mažesnis“, – sako LAMMC Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotoja eksperimentinei plėtrai, Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja Roma Semaškienė. Tačiau čia pat priduria, kad sėklos beicavimo nereikėtų atsisakyti, kadangi ligos plinta ne tik su sėkla, bet ir per dirvą. Užsikrėtimui didelę įtaką turi ir rudens bei žiemos meteorologinės sąlygos, o kokios jos bus, iš anksto niekas negali pasakyti.
Šiemet ištirta 2017-ųjų sėkla
Šių metų sėklos užsikrėtimas patogenais kur kas mažesnis
Daugiau apie sėklos paruošimą sėjai skaitykite žurnalo „Mano ūkis“ rugsėjo mėnesio numeryje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)