Kauno r. Be obelų, kriaušių, slyvų ir vyšnių, Lietuvoje kuriasi ir rečiau auginamų sodo augalų ūkiai. Ar ši vasara palanki jiems auginti ir ar džiugina derliumi?
Armoniškių kaime Gintaras Kikas su šeima įkūrė 1,6 ha šilkmedžių ir 0,8 ha medlievų ūkį. Auginamos įvairių veislių uogos, jas parduoda tiesiai iš ūkio arba pristato į namus.
Sulaukė gausaus medlievų derliaus
„Auginame alksnialapės medlievos derlingas kanadietiškas, atsparias šalčiui desertines veisles:Smoky, Sleyt, Northline, Pembina, Thiessen, Martin, Honeywood, kurios veda saldžius, sultingus vaisius, skoniu primenančius šilauoges“, – pasakoja G. Kikas.
Medlievų krūmai žiemą gali ištverti iki -40 °C šaltį, pavasarį nebijo ankstyvųjų šalnų (iki -7 °C). Jų veislės skiriasi vaisių dydžiu (1,2–1,7 cm skersmens), skoniu, krūmo aukščiu ir forma, derėjimo laiku.
Šią sausą ir karštą vasarą anksčiausiai prisirpo ankstyvųjų medlievų veislės: Martin ir Thiessen. Jų vaisius G. Kikas pradėjo skinti jau birželio 20 d. (įprastais metais jų krūmai pradėdavo derėti per Jonines).
Liepos pirmomis dienomis sunoko veislės Northline, Smoky, Pembina, o dar po savaitės – Honeywood.
Martin ir Thiessen išaugino didžiausius (1,8 cm skersmens), saldžiarūgščius, tamsiai mėlynus obuolėlius, nuo krūmo jų priskynė po 2–2,5 kg.
Veislės Northline vaisiai panašaus skonio ir spalvos, tik užauga smulkesni (1,5 cm skersmens), tačiau jų krūmai gerokai derlingesni, nuo vieno priskynė po 4 kg obuolėlių.
Pasak G. Kiko, derlingiausios medlievų veislės (Smoky, Pembina, Honeywood) išaugino po 5 kg (nuo krūmo) kokybiškų, saldžių, kiek šviesesnių purpurinių vaisių. Jų obuolėliai skanūs, tačiau smulkiausi (1,2 cm skersmens).
Derlingiausios medlievų veislės – Smoky, Pembina, Honeywood – išaugino po 5 kg nuo krūmo
Saldžiausius vaisus išaugina veislė Smoky,antroje vietoje – Pembina, o Honeywood vaisiai saldūs, turi migdolų poskonį.
Nokdami medlievų obuolėliai iš pradžių parausta, paskui įgauna melsvai juodą atspalvį, priklausomai nuo veislės, tampa tamsiai mėlyni, purpuriniai ar beveik visiškai juodi. Tamsiausius vaisius išauginamedlievos Martin, Thiessen ir Northline.
Derlius skinamas 2 kartus
Augintojas sako, kad kekėje pirmieji 2 obuolėliai būna stambiausi, o į link apačios – mažesni, dažniausiai sunoksta ne vienu metu, todėl derlių tenka skinti 2 kartus.
Nuskinti vaisiai laikosi tik 2–3 dienas, o šaldytuve – iki savaitės. Kad ilgiau išsilaikytų šviežios uogos, geriausia skinti su kekėmis ryte, nukritus rasai.
Medlievų vaisius galima vartoti šviežius, spausti sultis, virti uogienes, šaldyti, džiovinti ir vartoti vietoj razinų.
Medlievų vaisius G. Kikas ką tik nuskintus sode pardavė po4,5 Eur/kg, o pirkėjams Kauno r. į namus pristatė už 5,5 Eur/kg. Ne vienus metus nemažai miestiečių atvažiuoja į medlievų lauką ir patys prisiskina vaisių.
Šilkuogės – itin vertingos uogos
Prieš 15 metų, G. Kikui pradėjus plačiau domėtis baltųjų šilkmedžių nauda ir auginimu, sode vis daugėjo veislinių medelių, parsivežtų iš Ukrainos.
Pastaruoju metu 1,6 ha šilkmedžių sode auginama daugiau nei 400 desertinių baltojo šilkmedžio (Morus alba) ukrainietiškų ir rusiškų juodauogių veislių medelių: Galicija, Plodovaja Nr. 3, Smuglianka ir kt.
Kartais pavasarį šilkmedžių medeliai apšąla, tačiau vėliau ūgliai vėl atauga.
Uogos pagal formą ir sandarą primena avietes. Šilkmedžiai pradeda derėti truputį vėliau už medlievas, dera apie mėnesį iki rugpjūčio pradžios.
Pasak augintojo, daugumos veislių šilkuogės rausvos, purpurinės ir juodos, saldžios ar su saldžiarūgščiu poskoniu.
Ūkyje auginamos įvairių veislių šilkuogės
Jų vaisiai sutelktiniai, kaip ir aviečių, sudaryti iš daug smulkių vienasėklių kaulavaisių, apgaubtų sultingo saldaus apyvaisio.
„Nuo suaugusio medžio priskiname po 10–15 kg šilkuogių, kurios sunoksta ne vienu metu, todėl geriausia skinti kelis kartus, atrankiniu būdu“, – sako augintojas.
Gausiausiai derėjo veislės Smuglianka ir Plodovaja Nr. 3, jų vaisiai smulkesni nei kitų šilkmedžių. Veislė Galicija išaugino didžiausias (2–4 cm ilgio ir apie 1,5 cm skersmens) šilkuoges.
Veislė Belaja Medovaja išaugino baltus saldžiausius vaisius, veislė Mereževo – saldžius rausvus, tačiau abiejų veislių vaisiai nėra transportabilūs.
G. Kikas šilkuoges seniau realizuodavo turguje, pastaraisiais metais užsisakiusiems pirkėjams veža į namus. Į ūkį atvažiuoja žmonių, patys prisiskina uogų. Šilkmedžių uogas sode šviežiai nuskintas pardavė po 6 Eur/kg.
Šalnos pakenkė ne visoms veislėms
Pasak G. Kiko, šį pavasarį šilkmedžiai nukentėjo nuo šalnų, nes jau buvo prasiskleidę žiediniai pumpurai, tačiau jie nukentėjo mažiau nei kitais metais. Šalnos mažiau žalos pridarė šioms veislėms: Smuglianka, Plodovaja Nr. 3, Belaja Medovaja ir Mereževo.
Nuo šalnų labiau nukentėjo veislė Galicija, tačiau išaugino gerokai didesnius šilkmedžių vaisius, nes po šalnų liko mažiau žiedinių pumpurų. Pirmą kartą iš pažeistų žiedynų išaugo dalis deformuotų vaisių, tačiau prieš nokstant nukrito ant žemės. Nuo šalnų besiskleidžiantys lapai mažiau nukentėjo, o ūgliai visai nenukentėjo.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)