Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Ūkis
Pomidorai stebina įvairove

Kaišiadorys / Panevėžys. Pomidorų veislių ir hibridų gausa jų augintojams leidžia atsirinkti pačius tinkamiausius ir mėgstamiausius. Kas tarpsta pomidorų augintojų šiltnamiuose?

Kęstutis Puleikis iš Kaišiadorių r. be kitų lauko daržovių nemažai augina ir pomidorų. Dviejuose šiltnamiuose po 2,5 aro veši šešiolika įvairaus ankstyvumo pomidorų veislių ir hibridų, pasižyminčių išskirtinio skonio, įvairių spalvų ir formų vaisiais. 

Pasak augintojo, rinkdamasis veisles jis pirmiausia atkreipia dėmesį į vaisių skonį, derlingumą ir atsparumą ligoms, vaisių išsilaikymo laiką ir transportabilumą. 

Bioversija 2024 04 26 m7

„Nuo seno šiltnamiuose auginome tik pomidorų veisles, nes jų galima pasidauginti ir patiems. Tačiau jau eilę metų sodiname ir naujausius selekcininkų sukurtus hibridus, kurie ilgiau dera ir išaugina gausesnį derlių, atsparūs marui, jų vaisiai tvirtesni ir yra žymiai geresnio skonio nei senieji pramoniniuose šiltnamiuose auginti hibridai“, – pasakoja K. Puleikis.

Jis pomidorus sėja kovo viduryje, daigus išsiaugina šildomame daigyne. Gegužės pradžioje daigus jau sodina į pastovią vietą šiltnamyje. Prieš sodinimą dirvą tręšia medienos pelenais ir galvijų mėšlo džiovintomis granulėmis. Vėliau, vegetacijos metu tręšia kompleksinėmis trąšomis.

Kęstučio Puleikio teigimu, naujieji hibridiniai pomidorai skoninėmis savybėmis nenusileidžia veisliniams

Pasak K. Puleikio, klasikiniai apvalūs, raudoni, avietiniai, geltoni ir kitų spalvų pomidorai – paplitę plačiausiai. Puikiai tinka salotoms, kepti ant grotelių, padažams, sriuboms.

Augintojo teigimu, iš šios grupės hibridų vieni skaniausių Nikolina F1, kurių vaisiai plokščiai apvalūs, briaunoti, 250–270 g svorio, šokoladiniai su žalia apykakle“ o visiškai sunokę būna raudonai rudi. Augalai vidutinio ankstyvumo, aukšti.

Honey Moon F1 nokina šiek tiek plokščius, avietinius, apie 250–300 g svorio, puikaus skonio, gana tvirtus vaisius.

„Jaučio širdies“ tipo vaisiai išsiskiria labai geru skoniu, yra nerūgštūs, didesni nei klasikiniai. Vienų vaisiai oranžiniai, apie 300 g, kitų, avietinių – vaisiai raudoni, labai stambūs, kartais siekia iki 1 kg, tačiau augalas pajėgia išauginti tik 2 vaisius. Tokio tipo pomidorus tinka įdaryti ar kepti, skanūs švieži, puikiai dera su bazilikais.

Pasak K. Puleikio, itin skanius, širdies formos vaisius išaugina ankstyvieji pomidorai Gourmasun F1: geltoni su oranžiniais dryžiais, mėsingi, 200–250 g svorio, salsvi, kvapūs, turintys nedaug sėklų. Augalai aukštaūgiai, atsparūs ligoms.

Slyvinius, pailgus ovalo formos  vaisius išaugina hibridas Colibri F1 (raudonus, 120–140 g) ir Sidra F1 (raudonus su tamsiai violetiniais atspalviais, 90 – 100 g). Slyviniai pomidorai puikiai tinka picoms ir makaronų patiekalams, ruoštiems ant grotelių patiekalams, konservavimui.

Saldūs, skanūs ir aromatingi vyšniniai bei kokteiliniai pomidora. Black Cherry F1– unikalios raudonai rudos spalvos, apvalūs, smulkūs, Luciplus F1 – raudoni, ovalūs, Summer Sun F1 – geltoni, apvalūs. Visų jų vaisiai yra maži, 15–25 cm. Vaisiai valgomi švieži, tinka salotoms, taip pat – kepti ant iešmelių. 

Hibridai – atsparesni ligoms ir aplinkos sąlygoms

Daržininkai Salvina ir Alvydas Kievinai Gintautų k. viensėdyje prie Ramygalos (Panevėžio r.) savo šeimos reikmėms ir pardavimui augina levandas, braškes ir įvairias daržoves, o didžiausia įvairove išsiskiria pomidorai.

Šiųmetėje Salvinos ir Alvydo Kievinų kolekcijoje puikuojasi apie 80 veislių ir hibridų įvairių spalvų, skonių, formų pomidorų

Daržininkė per 20 metų augino daug įvairių pomidorų. S. Kievinienė sako, kad jai patinka slyviniai ir mėgėjams skirtų veislių kvapnūs, sodraus skonio pomidorai, taip pat – kokteiliniai bei egzotiški, spalvingais vaisiais.

Pasak S. Kievinienės, dažniausiai daržininkų mėgėjų pasirenkamos veislės stebina skonių, spalvų, formų įvairove, grožis nepakartojamas. Jos teigimu, galima paneigti mitą, kad hibridų vaisiai tarsi plastmasinio skonio, nes pastaruoju metu jų yra išvesta tikrai skanių.

Chocostar F1 – derlingas, ilgai derantis hibridinis pomidoras

„Pomidorų hibridai atsparesni ligoms bei aplinkos sąlygoms, itin derlingi, nors vaisiai kiek kietesni, storesne odele, bet jie geriau ir ilgiau išsilaiko švieži, neištyžta. Yra įvairių spalvų ir formų vaisių. Pomidorų asortimentą šiltnamyje ir lauke tikrai galite paįvairinti bei pratęsti derėjimo laiką augindami po kelis pomidorų hibridus“, – sako S. Kievinienė.

Pasak jos, daugelis pomidorų mylėtojų itin vertina egzotiškų spalvų deriniais nuspalvintus pomidorus. Vienas tokių – Fox nose. Egzotiško, saldoko skonio dvispalviai pomidorai su nosytėmis. Vaisiai itin aromatingi, rausvai geltonos saulės spalvos, sultingi, apie 450 g svorio.

Yellow Dragon vaisiai nokimo pradžioje įgauna rudą spalvą, o baigiant nokti tampa gelsvi su purpurinėmis juostelėmis. Vaisiai 90–150 g, minkštimas švelnus ir sultingas.

Šiemet Kievinai sodino ir naujausius vyšninius pomidorų hibridus saldžiais, smulkučiais, 10–20 g vaisiais: Scarletstar F1– raudonais, Chocostar F1 – šokoladiniais, Lemonstar F1 – geltonais. Šie hibridai vertinami kaip labai derlingi, ilgai derantys, atsparūs ligoms.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos