Biržai. Ūkininkė Vaida Grynaitė aplinkinius stebina ištverme – pati viena per dieną ji nušienauja 6 ha ir suvynioja net 100 ritinių. Šiandien Geidžiūnų ūkininkė baigė šienapjūtę. Moteris džiaugiasi jau spėjusi su kaupu paruošti pašaro šimto galvijų bandai.
Pati V. Grynaitė nesureikšmina iškalbingų skaičių. „Dirbau nuo 4 valandos ryto iki 2-os nakties. Paprastai per dieną pagaminu per 80 ritinių. Jei vien šienaučiau, galėčiau įveikti 20 ha. Nupjautą žolę pati sugrėbiu ir supresuoju. Ūkyje dirbame dviese, prižiūrėti galvijus padeda melžėja ir pagalbinis darbininkas. Nuolat atsiranda kažkas nenumatyto ir, viską metus, tenka skubėti kitur“, – prisipažįsta Vaida.
„Tai karvės aptvarą išlaužia, tai laukus purkšti reikia. Nėra paprasta, kai visi ūkio rūpesčiai gula ant moteriškų pečių“, – sako ūkininkė
Moteris dirba 150 ha, apie 80 ha iš jų – pievos ir ganyklos. Likusiose augina miežius, avižų ir žirnių mišinį. V. Grynaitė viena nušienavo 60 ha ir žolę susuko į ritinius, 20 ha paliko ganykloms. Ūkininkė pastebi, kad šiemet žolė labai vešli, iš minėto ploto pavyko paruošti net 700 ritinių. „Netrukus atžels atolas, tai bus dar 100 ritinių. Pašaro ne tik netruks, bet bus ir per daug“, – teigia Vaida.
Nušienautą žolę Vaida supresuoja ir gabena į ūkio kiemą. Čia rūpestingai suka į ritinius. Atliekant šį darbą laukuose dažniau pažeidžiama plėvelė ir šienainis sugenda. Tuo tarpu geidžiūniškės ritiniai sėkmingai išsilaiko dvejus metus, o pašaro kokybė nesuprastėja.
Be žolės, į ritinius ūkininkė suka ir šiaudus. Bandą ji laiko ant negilaus kraiko ir yra įsitikinusi, kad šiaudai – gyvuliams sveikiausia.
„Man nepalankių orų nebūna“, – paklausta, ar orai Šiaurės Lietuvoje nelėtino žolės dorojimo darbų, sako V. Grynaitė
Moteris džiaugiasi turima technika. Modernų Case ji vadina nepamainomu pagalbininku – juo Vaida aria, šienauja, dalija pašarą galvijams. Tačiau šio traktoriaus vairo ji nepatiki nė vienam pagalbininkui, nes jais nusivylė – vyrai nesaugojo technikos ir nepateisino ūkininkės pasitikėjimo.
Moteris gana greitai perpranta traktorius ir žemės ūkio mašinas, juos valdyti jai – vieni juokai. Be to, ji pati tvarko savo ūkio buhalterinę apskaitą.
Vaida turi du Belorus traktorius ir karčiai juokauja, kad ši sovietinių laikų technika tarnauja geriau nei naujos kartos teleskopinis krautuvas. „Aš jį nuolat keikiu, man jis nepatinka, nes nepatvarus, nuolat genda važiuoklė. Tenka dažnai važiuoti į Ukmergę, kad ištekintų dalis. Negaliu kaltinti savo ūkio darbininkų, dėl tokių pat detalių atvažiuoja ir daugiau ūkininkų“, – apie nevykusį pirkinį pasakoja moteris.
Dar daugiau kartėlio paliko bandymas pakelti ūkį pasinaudojant ES parama. Jaunoji ūkininkė 2008 m. parengė vieno milijono litų vertės ūkio modernizavimo projektą, įrengė šiuolaikišką fermą, mėšlidę, įsigijo modernios technikos. ES paramos neužteko, paėmė paskolą iš banko. Tačiau netrukus superkamo pieno kaina nukrito perpus. Keleri metai Vaidai buvo ypač sunkūs. Vos prieš pusmetį ūkininkė išsivadavo iš finansinių nepriteklių ir davė žodį daugiau nesinaudoti investicine parama ir nesiskolinti iš bankų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)