


Vilkaviškio r. ūkininkė Skaidrutė Slibinskienė su šeima 50 hektarų plote sėja javus, taip pat augina įvairius sodo augalus ir daržoves. Daugelį metų ankstyvajam derliui šiltnamyje augina agurkus, pati užsiaugina daigus ir gerai išmano jų priežiūros ypatumus.
Ūkininkė sako, kad agurkų derliui labai didelės įtakos turi kokybiški daigai. Ji atkreipia dėmesį, kad šių daržovių sėjos laikas priklauso nuo to, kada ir kur ruošiatės agurkus auginti.
Šeima ankstyvesniam derliui šildomame šiltnamyje jau ketvirtus metus augina savidulkį agurkų hibridą Mirabelle F1.
„Daigyne agurkus sėjome anksčiau, kovo pabaigoje, todėl jau praėjusią savaitę jų daigai iškeliavo į šildomą šiltnamį. Kad jie išaugtų kokybiški, papildomai apšvietėme daigams skirtomis lempomis“, – pasakoja augintoja.
Hibrido Mirabelle F1 vaisiai žali, šviesesni nei hibridų Mandy F1, Konzert F1 ar Ilonara F1, stambiais kauburėliais, gražios cilindriškos formos, mažomis sėklidėmis, neapkarsta. Tinka marinuoti ir raugti.
Į nešildomą šiltnamį S. Slibinskienė sodina agurkus vėliau, todėl jų sėklas į vazonėlius beria balandžio viduryje, tad dabar pats tinkamiausias laikas.
O tiems, kurie planuoja agurkų daigus sodinti lauke, augintoja pataria juos sėti dar vėliau, tik gegužės pradžioje, nes per anksti pasėjus, augalai labai greitai ištįsta.
Agurkų Mirabelle F1 vaisiai žali, gražios cilindriškos formos, neapkarsta. Derlius labai gausus, jeigu pasodinami kokybiški daigai
Sėti tik gyvybingas sėklas
S. Slibinskienė agurkų sėklas sėja į polietileninius vazonėlius (0,4–0,5 l talpos) su durpiniu substratu, skirtu būtent agurkų sėjai (pH 5,8–6,3, EC–1,2–1,8 mS/cm). Sėklas įterpia gulsčiai, 1–1,5 cm gylyje. Paskui vazonėlius uždengia polietileno plėvele, kad ilgiau išsilaikytų drėgmė.
Prieš sėją augintoja pataria iš anksto substratą atsinešti į šiltą patalpą, kad sušiltų, išsivėdintų, ir gerai sudrėkinti. Tuomet suaktyvėja mikroorganizmų veikla ir substrate esantis amoniakinis azotas (kurio perteklius kenksmingas daigams) virsta nitratiniu. Į vazonėlius dedant substratą, negalima jo suspausti, kad augančioms šaknims netrūktų oro.
Nors agurkų sėklos išlieka daigios gana ilgai, tačiau geriausia sėti ne daugiau kaip 2–3 metų senumo, nes, pasirinkus senesnes gaunamas mažesnis derlius.
Kokios daigams reikia šilumos, drėgmės, šviesos?
„Pasėjus agurkus, daigyne palaikome +24–26 °C temperatūrą, tuomet sėklos sudygsta per 3–4 dienas. Paskui maždaug penkioms dienoms temperatūrą sumažiname: dieną iki +18–20 °C, naktį iki +14–15 °C, kad geriau vystytųsi šaknynas ir augalai neištįstų“, – iš patirties sako augintoja.
Daigams labai svarbi substrato temperatūra, ji turi būti 18–20 °C šilumos. Todėl geriau vazonėlius išdėstyti ne tiesiai ant žemės, o ant pakeltų stelažų. Esant žemesnei negu +16 °C substrato temperatūrai, susilpnėja šaknų vystymasis, sulėtėja augimas, augalai sunkiau pasisavina fosforą ir magnį. Esant fosforo trūkumui, augalai įgauna violetinį atspalvį.
Vėliau dieną reikia palaikyti iki +20–22 °C šilumos (saulėtą dieną apie +24 °C), o naktį iki +18–20 °C. Jei naktį temperatūra bus per aukšta, daigai gali ištįsti.
Agurkai – šviesamėgiai augalai, daigai jautrūs šviesos trūkumui. Kovo mėnesį auginant daigus, dažnai trūksta šviesos, nes pastaraisiais metais būna mažai saulėtų dienų, todėl augintoja papildomai apšviečia daigus lempomis ir prailgina dieną iki 16 val. Esant mažesniam apšvietimui, kad daigai neištįstų, ji pataria sumažinti temperatūrą iki +20 ºC.
Papildomai apšviečiant daigus, lempos kabinamos 50 cm virš augalų
S. Slibinskienė atkreipia dėmesį, kad daigams augant labai svarbu palaikyti tinkamą oro drėgmę. Aukšta oro drėgmė (90–95 proc.) ypač svarbi dygstant, kai nuo sėklaskilčių atsiskiria sėklų luobelė, todėl pasėjus – reikia uždengti polietileno plėvele.
Jei išdygus ant skilčialapių lieka sėklos luobelė (esant žemai oro drėgmei), augintoja pataria apipurkšti augalus šiltu vandeniu, tada ji nukris.
Išaugus pirmajam tikrajam lapeliui, oro drėgnį reikia sumažinti iki 80–85 proc. Jeigu aplinkos oras yra per daug sausas, gali pradėti džiūti lapų galiukai.
Laistymo, tręšimo, vėdinimo niuansai
Daržininkė pataria pirmąsias 10 dienų daigus laistyti saikingai, o išaugus antrajam tikrajam lapeliui, gausiau. Iš pradžių daigai auga lėčiau, nes tuo metu formuojasi šaknų sistema, žiedų ir atžalų užuomazgos, todėl jų nereikia gausiai laistyti.
Agurkų daigai laistomi retai, bet gausiai šiltu +22–25 °C vandeniu, pirmoje dienos pusėje. Substratas turi būti drėgnas, bet ne šlapias, kad neužmirktų šaknynas.
Jei vazonėlyje žemė per šlapia, šaknims trūksta oro, jos silpnai vystosi. Reikia atsargiai aplink daigą kuo skubiau supurenti žemę.
Tam, kad daigai užaugtų su gerai išvystyta šaknų sistema ir būtų kokybiški, daržininkė pataria juos papildomai tręšti. Pirmą kartą – dviejų tikrųjų lapelių fazėje 0,1 proc. kompleksinių trąšų tirpalu. Paskui po 10 dienų antrą kartą 0,15 proc. kompleksinių trąšų tirpalu. Galima naudoti kompleksines trąšas, kurių sudėtyje yra huminių, fulvinių ir amino rūgščių, stiprinančių šaknų vystymąsi.
Tačiau negalima daigų pertręšti, ypač azoto trąšomis. Tada jų šaknų sistema bus silpnai išvystyta, o antžeminė dalis vešli. Tokie augalai gali greičiau susirgti šaknų puviniu.
Kad agurkų daigai užaugtų su gerai išvystyta šaknų sistema ir būtų kokybiški, augintoja pataria juos papildomai tręšti
Agurkai mėgsta gryną orą, bet nepakečia skersvėjo. Todėl daigams reikia sudaryti tinkamą mikroklimatą šiltnamiuose: laiku juos vėdinti tik per viršutines orlaides, o ryte pirmiausia atidaryti esančias saulės pusėje, vėliau, jei reikia, ir kitas.
Kokie daigai tinkami sodinti?
Pasak S. Slibinskienės, agurkų daigai užauga per 25–30 dienų (priklausomai nuo sėjos datos), greičiau nei pomidorų ar paprikų.
Į šiltnamį tinkami sodinti daigai turi būti 25–30 cm aukščio, jų stiebo ilgis iki sėklaskilčių lapelių – ne ilgesni nei 5 cm, su 5–6 lapais ir gerai išvystyta, baltai kreminės spalvos šaknų sistema.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nuo meilės kiaušiniams iki 600 vištų dedeklių
2025-04-18 -
Sojos Lietuvos laukuose: ką rodo ūkininkų praktika
2025-04-16 -
Pokyčiai įgyvendinant Agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonę
2025-04-15
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)