


Kaunas. Įpusėjus žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimui, jau patvirtinta daugiau nei 33 tūkst. paraiškų, rodo Žemės ūkio duomenų centro gegužės 13 d. duomenys.
Šis jau patvirtintų paraiškų skaičius sudaro beveik 30 proc. pernai patvirtintų paraiškų. O štai deklaruotas plotas siekia 441 388,05 ha – kiek daugiau nei 15 proc. pernai deklaruoto ploto.
Remiantis duomenimis pagal savivaldybes, aktyviausiai paraiškas teikia ūkininkai iš Lazdijų, Vilkaviškio, Alytaus, Prienų, Utenos, Anykščių, Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Šilalės, Kelmės, Telšių, Raseinių ir Radviliškio rajonų savivaldybių.
Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas ir Pakruojo r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Gedas Špakauskas, kuris savanoriškai pakonsultuoja ūkininkus pasėlių deklaravimo klausimais, pastebi, kad šiemet sulaukia gerokai mažiau klausimų apie deklaravimą. Tad kaip šiemet jis nuteikia ūkininkus?
„Tai labai gerai atspindintis rodiklis – užklausos iš ūkininkų apie deklaravimo niuansus. Palyginti su pernai, šiemet skambučių su klausimais, ką daryti, kaip padeklaruoti, sulaukiu minimaliai. Tikriausiai dėl kasmet vykstančių supaprastinimų. Tai rodo, kad jie veikia ir ūkininkams yra lengviau, mažiau kyla neaiškumų“, – sako jis ir priduria, kad tai nuteikia pozityviai.
Anot pašnekovo, tai, kad ūkininkai lengviau susitvarko su deklaravimu, susiję ir su tuo, jog deklaravimo taisyklės šiemet nesikeitė, atsirado tik palengvinimų.
„Neišeitų galvoti, kad galėjo būti blogiau, nes iš principo nebuvo labai didelių pokyčių, taisyklės liko tos pačios, tik kai kurie dalykai palengvėjo, kai kas išsibraukė, pavyzdžiui, negamybinio ploto atidėjimo reikalavimas.
Taip pat išsibraukė nemažai pagriovių. Jeigu ūkininkas nedalyvauja 3 ar 1 m pagriovio priežiūroje, jo irgi nereikia deklaruoti, o anksčiau tai daryti turėjo praktiškai visi. Tai reiškė daugiau braižymo, daugiau eilučių, tad pernai viskas buvo sudėtingiau nei šiemet, – neabejoja LŪS vicepirmininkas. – Tikimės, kad ir kitais metais nebus prigalvota naujų labai sudėtingų dalykų, jog pasėlių deklaravimas tik lengvės ir bus mažiau biurokratinės naštos.“
Jo teigimu, šiemet lengviau ir rajonų savivaldybių specialistams, kurie priima deklaracijas.
„Klausiu mūsų rajono (Pakruojo r. – red. past.) specialistų, kurie priima deklaracijas, tai ir jie sakė, kad lengviau“, – teigia G. Špakauskas.
Nors deklaravimo procesas šiemet atrodo lengvesnis, kai kuriose srityse atsirado ir naujovių. Viena jų – reikalavimas fotografuoti tiesioginės sėjos būdu pasėtus augalus naudojant „NMA agro“ programėlę. Pasak LŪS vicepirmininko, tai gali kelti išbandymų.
„Nežinia, kaip vyks vertinimas, kaip analizuos tas nuotraukas, ar iš nuotraukų tikrai bus galima suprasti, kad ūkininkas pasėjo tiesiogiai, ar dėl to nenukentės. Čia tokia įdomesnė naujovė, kurią labiau vertinčiau neigiamai nei teigiamai“, – pabrėžia pašnekovas.
Pats G. Špakauskas savo pasėlius jau deklaravo. Šiemet tai padarė be trikdžių.
„Susibraižiau viską pats, jokių problemų nekilo, nereikėjo skambinti į Žemės ūkio duomenų centrą aiškintis, kodėl ko nors negaliu nubraižyti ar kodėl kas nors stringa. Man deklaravimas praėjo sklandžiai.“
To dar nepadariusieji laiko turi, nes pasėlių deklaravimas tęsis dar mėnesį – iki birželio 13 dienos.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Braškių derlius: pavasarinės šalnos padarė daug žalos
2025-06-30 -
Pakartotinis ūkininkų protestas: Seimas mažina GPM tarifus
2025-06-26 -
Seimas pritarė siūlymui karstiniame regione leisti tręšti augalus per lapus
2025-06-26
Skaitomiausios naujienos
-
Nuo liepos – pokyčiai registruojant žemės ūkio techniką
2025-06-04 -
Seimas nusprendė: žemės ūkio technikai draudimo apmokestinimo išimčių nebus
2025-06-17 -
S. Skvernelis: norint atliepti ūkininkų reikalavimus, reikėtų atskiros mokesčių sistemos
2025-06-18
(0)