Vilnius. Šėrimas pašarais, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, gali pagerinti gyvūno produktyvumą, tačiau gali turėti ir neigiamos įtakos jo sveikatai.
Efektyvus probiotikų poveikis priklauso nuo įvairių veiksnių, todėl naudojamos jų rūšys ir padermės turi būti kruopščiai atrinktos ir patikrintos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu daugėja pažeidimų, naudojant pašarus su mikroorganizmais (probiotikais).
„Norėtųsi priminti pašarų tiekėjams, kad jie yra atsakingi už rinkai tiekiamų pašarų saugą, kokybę, autentiškumą ir ženklinimą. Šia veikla užsiimantys asmenys turi būti kompetentingi ir susipažinę su teisės aktų reikalavimais. Gyvūnų laikytojai taip pat turėtų atsakingiau rinktis pašarus, prieš perkant pasitikslinti, ar jų sudėtyje esantys probiotikai leidžiami naudoti jų laikomiems gyvūnams“, – sako VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Snieguolė Trumpickaitė-Dzekčiorienė.
Kai kurie iš pašaruose naudojamų probiotikų gali gaminti endotoksinus ir skatinti tam tikrų mikroorganizmų atsparumą antimikrobiniams preparatams. Todėl pašaruose galima naudoti tik tuos mikroorganizmus, kurių saugumas ir veiksmingumas yra patvirtintas, produktai turi būti skirti tik atitinkamoms gyvūnų rūšims.
Pasak S. Trumpickaitės-Dzekčiorienės, daugėja atvejų, kai nesąžiningi gamintojai ar tiekėjai pašarų ženklinimo etiketėse pateikia klaidinančią informaciją. Pavyzdžiui, iš etikečių pašalina tuos mikroorganizmų pavadinimus, kurių ES neleidžia naudoti ar vietoj jų įrašo kitų, leidžiamų naudoti medžiagų pavadinimus. Pasitaikė ir atvejų, kai buvo pakeistos pašarų naudojimo instrukcijos, kai kur klaidingai buvo nurodytos gyvūnų rūšys, kurioms leidžiama naudoti tam tikrus sudėtyje esančius probiotikus. Pavyzdžiui, silosavimui skirtus mikroorganizmus buvo siūloma tiesiogiai šerti ar girdyti gyvūnams ir panašiai.
Specialistė pastebi, kad pažeidimų, nurodant pašarų sudėtį ar informaciją dėl mikroorganizmų naudojimo, nustatoma kai kurių kitų šalių gamintojų produkcijoje. Lietuvoje gana plati lenkiškų pašarų su probiotikais pasiūla ir neretai nustatoma atvejų, kai kaimyninės valstybės gamintojai nesilaiko ES reikalavimų. Dėl tokių pažeidimų VMVT yra oficialiai raštu informavusi ir atsakingą Lenkijos instituciją.
„Mūsų tiekėjai gal net ne visada supranta, kad kitose šalyse pagaminti pašarai gali neatitikti teisės aktų reikalavimų, pažodžiui išverčia etiketes ir pateikia netinkamus produktus rinkai, nesigilindami, ar tai teisėta, ar ne. Tačiau tiekėjai privalo žinoti, kad pateikdami rinkai netinkamą produktą, jie tampa atsakingais ir gali sulaukti sankcijų ar baudų. Tiekėjai turi žinoti jų platinamam produktui keliamus reikalavimus ir atsakingai vertinti gamintojus, iš kurių įsigyja prekes. Reikia pripažinti, kad pasitaiko ir sąmoningo klastojimo atvejų, kai tiekėjai neteisingai išverčia gyvulių laikytojui svarbią informaciją“, – sako S. Dzekčiorienė.
VMVT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)