Dimedium 22 05 01 Dimedium 22 05 01
Ūkis
Nuodugnūs tyrimai neleidžia išsisukti klastotojams

Vilnius. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša, kad kartu su VĮ „Pieno tyrimai“ vykdoma superkamo pieno ir jo mėginių tapatumo kontrolės programa pernai padėjo išaiškinti net 434 atvejus, kuomet buvo bandoma falsifikuoti superkamo pieno kokybę - dirbtinai pagerinti arba pabloginti iš ūkininkų superkamo žalio pieno kokybinius rodiklius.

Pagal šią programą kasmet Lietuvoje atliekama nuo 20 iki 50 tūkst. superkamo pieno kokybės tyrimų, nustatomi falsifikavimo atvejai sudaro apie 1 proc. visų tirtų mėginių.

Septintus metus, nuo 2012 m., Lietuvoje vykdoma pieno mėginių tapatumo programa yra viena iš kompleksinių priemonių, skirtų užtikrinti, kad iš ūkininkų superkamas pienas atitiktų kokybės rodiklius, o žalio pieno kokybė gerėtų.

Bioversija 22 02 02

Kiekvienas įtariamas mėginių klastojimo atvejis nuodugniai analizuojamas, VMVT inspektoriai tikrina supirkėjų darbą, ypač mėginių ėmimą. Nustačius mėginių klastojimo faktus, taikomos griežtos priemonės – supirkėjų kvalifikacinių pažymėjimų galiojimas sustabdomas 6 mėnesiams ir taikomos administracinės baudos.

2017 metais nustatyti 364 pieno mėginių falsifikavimo atvejai, už nustatytus pažeidimus 28 supirkėjams buvo sustabdytas kvalifikacinių pažymėjimų galiojimas ir taikytos 98 administracinio poveikio priemonės. Pernai už nustatytus pažeidimus 25 supirkėjams sustabdyti kvalifikacinių pažymėjimų galiojimai, taikytos 139 administracinio poveikio priemonės.

Pasak VMVT direktoriaus pavaduotojo Manto Staškevičiaus, pieno mėginiai vis dar bandomi falsifikuoti norint dirbtinai pagerinti jo kokybę – dirbtinai padidinti pieno riebumą ar baltymų kiekį. „Jau daug metų laboratorijose diegiamos naujausios tyrimų metodikos ir naudojamos įvairios kontrolės priemonės leidžia labai tiksliai nustatyti bandymus suklastoti pieno mėginius. Šios priemonės leidžia efektyviau tikrinti ir taikyti sankcijas nesąžiningiems ūkininkams ar pieno supirkėjams. Dėl to kasmet išaiškinamų pieno mėginių klastojimo atvejų skaičius didėja, o tai veiksminga atgrasymo priemonė bandantiems sukčiauti“, – sako M. Staškevičius.

Pasak specialisto, dar viena tapatumo programos nauda – kasmet gerėjanti žaliavinio pieno kokybė. Prie to prisideda ir galimybė atlikti daugiau ir įvairesnių pieno mėginių tyrimų. Pavyzdžiui, yra galimybė identifikuoti konkrečius patogeninius mastitų sukėlėjus, o tai leidžia pieno gamintojams efektyviai pasirinkti veterinarinius vaistus ir gydymą.

VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar ganote melžiamas karves?
Visos apklausos