Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Nuo šliužų gelbsti tinkamas žemės dirbimas

Kupiškio r. Vis daugiau rapsų augintojų susiduria su nauja bėda - rudenį žieminių rapsų pasėlius niokioja šliužai. Praėjasį rudenį su tuo pirmą kartą susidūrė ir vienas stambiausių rapsų augintojų Kupiškio rajono ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius.

„Mano manymu, pagrindinė problema buvo ta, kad neturėjome padargų tinkamai įdirbti žemę, kuri buvo sausa, be to, paviršiuje buvo likę labai daug šiaudų. Tai tikriausiai ir lėmė tai, kad tam tikrose rapsų pasėlių dalyse pernai rudenį išplito šliužai", - sako Z. Aleksandravičius.

Šliužų kenkimo pėdsakus ūkininkas pamatė iš karto, kai tik sudygo rapsai - pasėlyje staiga išryškėjo lopiniai, kuriuose iš viso nesimatė augalų. Pasirodo, šliužai suėda visą jauno rapso augalą iki pat šaknies. „Šių metų sėjai mes įsigijome padargą grumstams provoluoti ir darysime tai prieš sėją ir po sėjos. Tikiuosi, to pakaks problemai išspręsti", - viliasi ūkininkas. Šliužai nepakenčia tiesioginių saulės spindulių, o po grumstais jie randa puikų prieglobstį ir gaivą, padedančią jiems išlikti saulėtomis dienomis.

Bioversija m7 2024 11 19

Vienas stambiausių šalies rapsų augintojų Kupiškio rajono ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius pernai rudenį jau pastebėjo rapsuose šliužų kenkimo požymių

Pasak Z. Aleksandravičiaus, pernai iš kitų ūkininkų jis išgirdo apie galimybę išbarstyti specialius apsaugos produktus nuo šliužų, tačiau neturėjo tam tinkamos technikos. Jei šiemet net ir gerai įdirbus žemę, šliužų rapsuose vis tik atsiras, Zigmantas taip pat planuoja naudoti moliuskocidus. „Kitose šalyse šliužų problema egzistuoja jau seniai, tai reiškia, ji neišvengiamai atkeliauja ir pas mus", - sako žemdirbys.

Rapsų plotas Z. Aleksandravičius laukuose šiemet įspūdingas - ūkininkas augina 650 ha žieminių ir 300 ha vasarinių rapsų. Žieminių rapsų kūlimas Kupiškio rajone turėtų prasidėti maždaug liepos 20 dieną - taigi, neatsiliks nuo įprastų metų terminų.

„Jau daug metų auginu rapsus ir štai ką galėčiau patarti: nereikia skubėti pavasarį suarti net ir labai prastai po žiemos atrodančių pasėlių. Vieną pavasarį turėjau gerą pamoką - žieminius rapsus apariau ir pasėjau vasarinius. Prasidėjo sausra ir tą vasarą kūliau vos po 800 kg/ha rapsų. O tie, kurie neišarė žieminių rapsų, kūlė dvigubai daugiau - po 1,5 t/ha", - prisimena Z. Aleksandravičius. Lietuvoje kuo toliau, tuo labiau ryškėja vandens trūkumo problema, tad niekada negali žinoti, kokį vasarinių rapsų derlių pavyks užauginti.

Žalingiausi šliužai būna 1-4 lapelius turintiems rapsams

Augalų apsaugos specialistai įspėja, kad rapsams kenkia suaugę šliužai ir jų lervos. Per parą jie gali suėsti augalų masės, sudarančios apie 40 proc. kenkėjo masės. Rudenį šliužai būna aktyviausi, tuomet jie poruojasi ir deda kiaušinius dirvoje. Intensyviai lervos vystosi tuomet, kai temperatūra svyruoja nuo 5 iki 20 °C šilumos, o dirvos drėgmė būna 40-80 procentų. Maitintis gali esant vos 1-2 °C šilumos, jiems nebaisios iki -8 °C šalnos.

Žalingiausi šliužai būna 1-4 lapelius turintiems rapsams. Kenkėjai suėda minkštąją augalo lapo dalį, palieka tik gyslas. Kadangi rapsų augimo pumpuras yra virš dirvos paviršiaus, šliužai lengvai jį pasiekia ir nugraužia. Stipriai pažeisti augalai žūva, pasėliuose lieka ištisi tušti plotai.

Kai apsisaugoti nuo šliužų? Pavojinga naudoti neariamąją technologiją, rekomenduojama giliai arti, kad būtų sunaikinamos dirvoje esančios augalų liekanos ir kenkėjai liktų be maisto. Būtina gerinti dirvos struktūrą, kad paviršiuje nebūtų stambių grumstų, o vyrautų smulkūs, 1-1,5 cm skersmens, grumsteliai. Pastebėta, kad šliužai mažiau kenkia privoluotame pasėlyje, nes tuomet dirvoje nėra grumstų ir būna mažiau plyšelių, kur galima būtų pasislėpti.

Rapsų dygimo metu reikia stebėti laukų pakraščius, po grumstais ar augalų liekanomis paieškoti šliužų. Lietuvoje apsaugai nuo šio kenkėjo registruotas vienintelis preparatas - moliuskocidas Sluxx (geležies (III) fosfatas 29,7 g/kg). Kenkimo pradžioje pakanka preparatu apdoroti lauko pakraščius ir kenkėjai į lauką neis. Profilaktiškai, prieš pasirodant šliužams, išbarstoma 4-5 kg/ha preparato granulių ir 7 kg/ha - pastebėjus jų pakenkimų. Jei šliužams sąlygos palankios, vienkartinio preparato naudojimo gali nepakakti (daugiausia galima naudoti 4 kartus). Produktas yra atsparus lietui ir nekenkia naudingiems organizmamas - sliekams, žygiams, ežiams.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.