Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Netradicinis ūkis: augina bambukus

Kėdainių r. Kunionyse įsikūrę ūkininkai Sigita ir Nerijus Žilinskai augina mūsų kraštui neįprastus augalus – bambukus, o žiemą šiltnamius šildo naudodami javų pelus.

Jau 20 metų šildomuose šiltnamiuose (2 000 m2 plote) šeima daugina ir augina skėtinio bambukaičio (lot. Fargesia murielae) veisles – Simba, Rufa ir Sigita. Be jų, šiltnamiuose dar augina braškių dauginamąją medžiagą ir uogas ankstyvajam derliui.

Žilinskai propaguoja sveiką gyvenimo būdą, todėl ir šiltnamius žiemą šildo nestandartiniu būdu – vietoj iškastinio kuro naudoja javų atliekas pelus.

Bioversija 2024 04 15 m7

Beje, Nerijus Žilinskas šiais metais laimėjo konkurso „Metų ūkis“ apdovanojimą Kėdainių rajone.

Idėja atkeliavo iš Danijos

Ūkininkai sodinamąją medžiagą parsigabeno iš Danijos ir toliau daugina iš savo atrinktų kokybiškų bambukaičių. Kasmet išaugintus reikiamo dydžio augalus tiekia tos pačios šalies užsakovams pagal iš anksto sudarytas sutartis. Vėliau iš jų augalai keliauja pagal užsakymus į Prancūziją, Angliją, Olandiją. Augalų iš ūkio gali įsigyti ir mūsų šalies pirkėjai.

Pasak N. Žilinsko, skėtiniai bambukaičiai vešlia lapija Simba ir Rufa per 3–5 metus užauga iki 2,5–3,5 m aukščio, o Sigita – žema veislė, užauganti iki 1,5 m aukščio.

Danijoje atrinktos šios veislės: Simba, Rufa ir Jumbo, jos gali ištverti iki 18–25 °C šalčio. Augintojo kieme prie namo jau keletą metų sėkmingai auga ir žiemoja puošnus, aukštaūgis augalas.

Kolegos iš Danijos labai patenkinti Žilinskų išaugintais bambukaičiais, todėl prieš 4 metus nusprendė augintojus pradžiuginti ir naują bambukaičių veislę pavadino Sigitos garbei. Dabar veislė Sigita populiari visoje Europoje.

Bambukaičių veislė Sigita

Pasak N. Žilinsko, bambukų ar bambukaičių nauja veislė išvedama maždaug kas 100 metų, kai augalai sužydi ir užaugina daigias sėklas. Išdygę sėjinukai – tai naujos veislės, nes kiekvienas augalas toliau dauginamas tik vegetatyviškai, t. y. kero dalijimu, todėl tai veislei būdingas savybes išsaugo 100 procentų.

Nužydėję bambukai nudžiūsta ir nunyksta, baigiasi jų gyvavimas. Keista, kai vienu metu visame pasaulyje išdžiūsta ištisi bambukų plotai, tai – seniau iš vieno motininio augalo padauginti augalai.

Kaip dauginti ir auginti?

Pasak S. Žilinskienės,kovą bambukaičiai dauginami kero dalimis ir sodinami pradžioje į 10 cm skersmens vazonus su rūgštoku durpiniu substratu. Paskui paaugę augalai persodinami į 1 l (17 skersmens cm) ir 10 l talpos vazonus. Mechanizuotu būdu vazonėliai užpildomi substratu (rūgštokos reakcijos, su labai minimaliu maisto medžiagų kiekiu), kurį pagal danų įmonės receptą paruošia Latvijos durpių įmonė.

Bambukaičiams auginti šiltnamyje palaikoma apie +20 °C temperatūra. Vasarą per karščius šiltnamius vėdina, nuo saulės augalus saugo užuolaidos ir viršutinis laistymas, kuris ne tik pažemina temperatūrą, bet ir drėkina aplinką (nes bambukams augimo metu reikalinga drėgmė).

Bambukai iki realizavimo aukščio užauga per metus

Augalams laistyti ir tręšti įrengta lašelinė sistema. Bambukaičiai tręšiami kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais, kurių sudėtyje būtinai turi būti magnio.

Bambukai šiltnamyje auginami metus ir realizuojami kitų metų ankstyvą pavasarį.

Augintoja sako, kad vėlyvą rudenį po truputį temperatūrą mažina – žiemą šiltnamyje palaiko apie 0 °C. Nors bambukaičiai gali iškęsti ir didelį šaltį, tačiau stengiasi išlaikyti augalus be streso, kad kovą pasodinti lauke pradėtų augti.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos