Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Moterų vaidmuo Europos šalių žemės ūkyje
Asociatyvi Freepik nuotr.

Tradiciškai žemės ūkis laikomas sritimi, kurioje dominuoja vyrai. Tam yra objektyvių priežasčių, pavyzdžiui, kai kuriems darbams atlikti reikia fizinės jėgos. Dabar lyčių lygybei skiriama daug dėmesio, nes siekiama užtikrinti tvarų visuomenės vystymąsi. Tai įtaką daro ir žemės ūkio sektoriui, kuriame moterų vaidmuo auga.

Lietuvos socialinių mokslų centro tyrėjai atliko lyčių vaidmens Europos šalių žemės ūkio sektoriuose analizę. Lietuva šiame kontekste atrodo kaip pažengusi valstybė.

Moterys vis dar nepasiveja vyrų Lyčių lygybės požiūriu ūkininkavimas Europoje vis dar yra vyrų dominavimo sritis. Kita vertus, jų ir moterų padėtis žemės ūkio sektoriuje įvairiose Europos valstybėse labai skiriasi.

Bioversija m7 2024 11 19

Remiantis 2020 m. Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio surašymo duomenimis, moterų valdomų ūkių dalis ES 28 siekė 31,6 proc. visų ūkių (nuo 44,9 proc. Lietuvoje iki 5,6 proc. Nyderlanduose). Galima teigti, kad šie skaičiai nebūtinai patikimai atspindi faktinį ūkių, kuriems vadovauja moterys, skaičių, nes daugelyje šalių 2007–2013 m. ūkius registruoti moters vardu buvo skatinama taikant prioritetinius paraiškų kriterijus pagal ES bendrosios žemės ūkio politikos investicines priemones.

Nyderlandų ūkių šeimose gana įprasta, kad vyras ir žmona oficialiai įregistruojami kaip bendraturčiai, o statistikoje nurodomas tik pagrindinis ūkio vadovas, turintis daugiausia valdymo teisių. Paprastai tai yra vyras, dėl to moteris nepastebima kaip ūkio valdytoja. ES 28 šalyse 2020 m. ūkininkaujantys vyrai naudojo daugiausia žemės ūkio naudmenų (82,6 proc.), o moterims teko tik nedidelė jų dalis – 17,4 procento.

Mažiausia moterų ūkininkių valdomos žemės dalis iš ES šalių nustatyta Nyderlanduose (3 proc.) ir Danijoje (6 procentai). Didžiausia fiksuota Austrijoje (31,3 proc.), Lenkijoje (27,5), Latvijoje (25,3), Rumunijoje (24,8) ir Lietuvoje (24,1 procento).

Analizuojant ūkio standartinę produkciją (SP) eurais, tenkančią ūkiui, galima teigti, kad yra didelis skirtumas atsižvelgiant į valdytojo lytį. 2020 m. vidutiniškai ES 28 šalių ūkių, kuriems vadovavo moterys, SP nesudarė nė pusės vyrų valdomų ūkių sukuriamos SP – 38 procentus.

Didžiausias SP skirtumas pagal lytį stebimas Kipre, Maltoje ir Lietuvoje, kur atitinkamai moterų SP sudaro tik 23, 26 ir 34 proc. vyrų sukuriamos SP. Mažiausi šio rodiklio skirtumai fiksuoti Čekijoje, Austrijoje, Suomijoje ir Islandijoje.

Visą straipsnį skaitykite čia.

Šaltinis: žurnalas „Mano ūkis“
Autorius: Tomas Baležentis, Vida Dabkienė, Dalia Štreimikienė, Indrė Šikšnelytė-Butkienė, Vaida Šapolaitė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos