Šiaulių r. Meškuičių seniūnijoje ūkininkaujantis Linas Šateika yra vienas garsiausių šalyje daržovių augintojų. Pradėjęs nuo kelių hektarų 1996-aisiais, dabar morkų ir svogūnų plotus išplėtė iki 300 ha. Daržininko keliu jau savarankiškai žengia ir vyriausias sūnus Julius.
Ūkyje pastatytos modernios saugyklos, įsigyta našios technikos, tačiau ūkininkai tvirtina, kad investicijos vis nesibaigia. Linas dabar su šypsena prisimena daržininkavimo pradžią, kai pusės hektaro svogūnų laukas atrodė didžiulis plotas.
Nuo pat pradžių Lino ir Daivos ūkis buvo laikomas vienu moderniausių šalyje, čia buvo vykdomi pirmieji tarptautiniai Olandijos ir Lietuvos projektai, kurių metu siekta aprūpinti mūsų šalies daržininkus specializuota technika, išmokyti juos auginti daržoves pagal vakarietiškas technologijas.
ŪkininkasLinas Šateika ir jo vyriausias (iš penkių!) sūnus Julius žino - sėkmė lydi nebijančius rizikuoti
Tai neabejotinai davė stiprų postūmį ūkio plėtrai. Kurį laiką šeima augino įvairių rūšių daržoves, tačiau ilgainiui apsistojo ties morkomis ir svogūnais. Pernai deklaravo 146 ha morkų ir 152 ha svogūnų. Iš viso ūkyje dirba 60 darbuotojų, per derliaus nuėmimą jų padidėja iki 80.
Nors ir Linas, ir Daiva yra diplomuoti žemės ūkio specialistai (Daiva netgi turi mokslų daktarės laipsnį), tačiau ūkyje jau daug metų dirba ir profesionalus agronomas Nerijus Birutis. Daug dėmesio skiriama tam, kad daržovės būtų tręšiamos subalansuotai, kad nebūtų alinami dirvožemiai.
Agronominiai ūkio reikalai patikėti jau daug metų čia dirbančiam Nerijui Biručiui
Tam, kad būtų išlaikyta sėjomainos rotacija, laukais keičiasi su kaimynais - dažniausiai su Naisių žemės ūkio bendrove. Kaip pabrėžia ūkininkai, mainantis laukais, svarbu būti garantuotam, kad žemė bus gerai dirbama, tręšiama, nenualinta. Nuo trijų laukų sėjomainos jau pereita prie keturių laukų, o po metų ar dvejų galbūt pavyks sudaryti ir penkių laukų sėjomainą. Kitaip tariant, tas pats augalas į lauką grįš tik kas penkti metai.
Planus pakoregavo embargas
Auginamų daržovių plotai jau keleri metai nesikeičia. Stipri plėtra buvo anksčiau, kai Linas atrado Rusijos rinkoje labai gerą nišą - aptarnavo vieną didelį prekybos tinklą, kuriam tiekdavo po 1 kg fasuotas plautas morkas. „Jiems reikėjo didžiulių kiekių. Konkuravome su tiekėjais iš Izraelio: nuo vasario mėnesio žydai pradėdavo tiekti šviežias morkas, bet į tą firmą niekaip negalėdavo įlįsti, nes mūsų kokybė buvo geresnė", - su pasididžiavimu prisimena Linas.
Julius Šateika - diplomuotas agronomas, turintis savo ūkį
Turint gerą rinką, išsiplėtė plotai, atsirado visa reikalinga technika, moderni prekinio paruošimo įranga. Nemaža dalis - 30-40 ha augančios morkos buvo parduodamos Rusijai tiesiai iš laukų: kasamos, plaunamos, rūšiuojamos, fasuojamos ir iš karto išgabenamos. Viskas pavydėtinai sklandžiai vyko iki Rusijos embargo europietiškoms daržovėms, paskelbto 2014-ųjų vasarą - tada situacija radikaliai pasikeitė.
„Baigėsi dideli daržovių pardavimai tiesiai iš laukų ir tapo aišku, kad būtinai reikia dar vieno sandėlio produkcijai laikyti. Prašėme banko paskolos jo statybai, bet išgirdome abejonių - jei jūs parduodavote 60 proc. produkcijos į Rusiją, tai ką dabar darysite? Teko keisti banką, buvo košmariškai sunkus periodas", - prisimena Linas.
Ūkyje dirba daug jaunų žmonių, vienas iš jų - mechanikas Edvinas Kasiulis, kuris ASU dar studijuoja mechanikos inžineriją
Net ir sunkioje situacijoje patyręs daržininkas nesutriko: kai užsidarė Rusijos rinka, Linas atrado Latviją ir Estiją - dabar didžioji dalis produkcijos išvežama į šias kaimynines šalis. Morkos parduodamos ir į Baltarusiją, nes vietiniai augintojai dar neparuošia fasuotų morkų. Lietuvos vartotojai Šateikos ūkyje išaugintų morkų gali nusipirkti IKI prekybos centruose.
Derlius nuimamas galingu kombainu
Gerais metais morkų derlius siekia 100 t/ha, yra tekę kasti ir 120 t/ha. Vidutinis svogūnų derlius siekia apie 60 t/ha. Susidaro didžiuliai kiekiai produkcijos, kurią reikia nuimti per trumpą laiką, tad derliaus nuėmimo darbus reikia itin kruopščiai planuoti.
Į medinius konteinerius sukrautos morkos laikomos saugyklų kamerose, kurių kiekvienoje telpa po 800 tonų produkcijos
Linas 2016 m. įsigijo danišką savaeigį morkų nuėmimo kombainą Asa-Lift. „Jau senokai bendradarbiauju su latvių firma SIA „Abilita", kuri yra oficiali „Asa-Lift" firmos atstovė. Iš jų pirkau du vienvagius morkų kasimo kombainus, kurie puikiai veikia, tačiau naujai įsigytas savaeigis kombainas su vikšrine važiuokle nustebino našumu ir pravažumu. Net ir praėjusį itin šlapią sezoną jis nė karto nebuvo užbuksavęs, įveikė didžiausias balas. Manau, jis jau atsipirko vien per pernai metus", - patenkintas ūkio šeimininkas.
Asa-Lift kombainai gaminami pagal individualius užsakymus, o Linas gerai žinojo, kokio kombaino jam reikia: kad būtų vikšrinė važiuoklė ir kad kasimo agregatas būtų kombaino priekyje (o ne šalia). Ūkininką maloniai nustebino ir kaina, kuri buvo gerokai mažesnė už konkuruojančių firmų.
Savaeigiame kombaine dirba du operatoriai - vienas stebi, kaip morkos kasamos, o kitas - kaip pildosi priekabos
Keturvagis, 3 m darbinio pločio, 25 t sveriantis kombainas ūkį pasiekė vėlyvą 2016 m. rudenį, bet dar spėta jį išbandyti. „Jei ne tas kombainas, būtume palikę apie 10 ha nenukastų morkų", - prisimena Linas. Praėjusiais metais didžioji derliaus dalis buvo nukasta jau su vikšriniu kombainu. Dirbta tikrai sparčiai: kai būdavo geresni orai, per dieną nukasdavo ir į sandėlius suveždavo po 1 000 tonų morkų.
„Pagrindinis morkų kasimo laikas - spalio antroji pusė. Kai pradedame imti morkas, visada prilyja, nėra buvę metų, kad nuimtume sausai. O pernai laukai tiesiog plaukė. Atidirbę sudėtingą sezoną, įsitikinome, kad mūsų kombaino konstrukcijos pageidavimai buvo racionalūs. Dar norėjome vikšro ir ant galinio rato, bet gamintojas pažadėjo tai pakoreguoti vėliau. Tiesa, dėl to kombainas sulėtės, bet mums greitis nėra aktualus - svarbu, kad nemintų dirvos", - paaiškina ūkininkas.
Praėjęs ruduo buvo išskirtinai šlapias, todėl morkos kaip niekada žemėtos - prekinio paruošimo linijos nusodintuvą tenka nuolat valyti
Paprastai iki Naujųjų metų prekyba daržovėmis būna vangi, o nuo sausio taip įsisuka, kad vos spėjama ruošti produkciją. Kad klientų netrūktų, svarbu kuo ilgiau išlaikyti kokybiškas daržoves. Morkoms palaikoma 0-3 laipsnių temperatūra, o svogūnams svarbiausia - kad būtų sausa.
Prekybai tiekiamos tik plautos, išrūšiuotos ir kruopščiai atrinktos morkos
Morkų saugyklų talpų jau užtenka, bet svogūnams dar trūksta. Kaip sako Linas Šateika - svogūnai dar „neužsidirbo" savoms saugykloms, tačiau ši investicija numatyta artimiausiuose planuose.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)