Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Ūkis
Mobilioji programėlė taupo ūkininkų laiką

Vilnius. Populiarėjančios mobiliosios programėlės „NMA agro“ naudotojų skaičius išaugo iki 6 tūkst. Čia apie savo atliktas veiklas praneša ūkininkai, investicinius projektus įgyvendinantys paramos gavėjai, apie neprižiūrėtus laukus informuoja Lietuvos gyventojai, programėle atsiųstais duomenimis naudojasi kitų priežiūros institucijų atstovai.

„NMA agro“ programėlėje ūkininkai jau gali matyti savo 2020 m. deklaruotų laukų augmenijos sodrumo, augalų streso, natūralius bei infraraudonojo spektro duomenis, kurių pagalba gali tikslinti tręšimo ir laistymo planus, tiksliau prognozuoti būsimą derliaus kiekį bei jo kokybę.

Patobulinus programėlę, palydoviniai vaizdai atnaujinami kas 5 dienas (anksčiau buvo kiekvieną mėnesį) ir pateikiami nemokamai. Taip pat ūkininkai gali matyti erozijos, šlapynių ir NATURA 2020 teritorijas, o tai padeda išvengti draudžiamų veiklų šiuose plotuose.

Bioversija 2024 04 26 m7

Naudodamiesi programėle žemdirbiai gali atsiųsti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) savo dirbamo lauko nuotraukas, įrodančias vykdomą žemės ūkio veiklą (pvz., juodojo pūdymo apsėjimą, pievų šienavimą, šieno ar žaliosios masės išvežimą iš lauko, šieno presavimą ar sudėjimą į kūgius), informuoti apie force majeure aplinkybes ir kita.

Taip pat šiais metais apie įvykdytas veiklas ar ištaisytus neatitikimus jau galima informuoti ir kitas institucijas – VšĮ „Ekoagros“, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, Valstybinę augalininkystės tarnybą.

Šios programėlės taikymas ūkininkų kasdienėje veikloje leidžia žengti dar vieną žingsnį link Automatinės laukų nuolatinio stebėjimo informacinės sistemos (ALNSIS) įgyvendinimo. Taip pat siekiama kuo daugiau valstybinių institucijų turimų duomenų atverti visuomenei bei verslui, kas leistų didinti paramos administravimo skaidrumą bei skatintų verslą kurti naujas paslaugas ūkininkams.

Programėlės naudą jau spėjo įvertinti ir NMA socialiniai partneriai. Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinio direktoriaus Jono Sviderskio nuomone, tai yra puikus pavyzdys kaip šiuolaikiškos technologijos gali taupyti brangų ūkininkų laiką. „Programėlė suteikia plačias galimybes, ja paprasta ir lengva naudotis. Puiku, kad bandomasis programėlės projektas buvo įgyvendintas žemės ūkio bendrovėse“, - sako J. Sviderskis.

Programėlę galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių. „NMA agro“ pritaikyta „Android“ ir IOS operacinėms sistemoms. Aktyvavus programėlę, telefone turi būti įjungta vietos nustatymo funkcija (GPS) ir mobilusis internetas. Vėliau pasirenkama reikiama pranešimo forma, tipas ir pateikiama kita prašoma informacija. Informacija apie x ir y fotonuotraukos koordinates ir krypties reikšmė išsaugoma automatiškai tiesiogiai iš vietovės ir negali būti keičiama.

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) direktoriaus Aleksandras Muzikevičius sako, kad ši programėlė sukurta norint pagelbėti ūkininkams kasdienėje veikloje. „NMA agro“ galimybės nuolat plečiamos, esamos funkcijos tobulinamos. Kviečiame išbandyti“, – sako A. Muzikevičius.

Parengta bendradarbiaujant su NMA

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos