Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Mechanizuotas česnakų sodinimas - naujiena šalies daržininkams

Ignalinos r., spalio 6 d. Pajutę, kad česnakai turi didelę paklausą, šiemet vis daugiau profesionalių daržininkų imasi juos auginti. Tačiau paprastai net ir dideli česnakų plotai užsodinami rankomis. Ignalinos rajono Bajorų kaimo ūkininkas Darijus Kazėnas yra ko gero pirmasis, šios savaitės pradžioje pasodinęs 1 ha česnakų su specialia česnakų sodinamąja.

„Kaimynas augina 4 ha česnakų, tai 20 žmonių tokį plotą apsodina per 5 dienas. Mes beveik hektarą česnakų pasodinome per dieną", - naujai įsigyta mechanine prancūziška sodinamąja Erme patenkintas ūkininkas Darijus Kazėnas. Anksčiau D. Kazėnas augindavo daug mažesnius česnakų plotus - iki 5 arų, o šiemet, įsigijęs sodinamąją, plotą išplėtė iki 1 hektaro.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ūkininkas D. Kazėnas prancūziška sodinamąja Erme hektarą česnakų pasodino per dieną

Dirvą prieš česnakų sodinimą ūkininkas patręšė 200 kg/ha amonio sulfato su siera (mat česnakams reikia sieros), taip pat pakalkino dolomitmilčiais (1,5 t/ha). Sodino veislės Žiemiai ir vietinės veislės česnakus (pirmuosius pirko iš Sodininkystės ir daržininkystės instituto, antruosius - iš kaimyno). Sėklos norma - apie 1 200 kg į hektarą, bet tokia sėklos išeiga būna sodinant maksimaliai tankiai.

Viename bunkeryje telpa 40 kg sodinamosios medžiagos

Viename sodinamosios bunkeryje telpa 40 kg česnakų (bunkerių yra trys - taigi, telpa 120 kg sodinamosios medžiagos), sodina po 13 skiltelių metre. Tarpus tarp eilučių galima reguliuoti nuo 30 iki 45 cm. Rekomenduojamas darbinis greitis - 2,5 km/val., minimali traktoriaus galia - 50 AG. Tokios sodinamosios kaina - 8 400 eurų (29 400 Lt).

Kadangi sodinama į sunkoką žemę, priemolį, nustatytas gylis yra 4 cm nuo pasodintos ropelės viršaus iki žemės paviršiaus. Lengvesnėje žemėje sodinama giliau

Sodinant šia sodinamąja, patogiausia skilteles beicuoti sausu beicu, tačiau galima bandyti sodinti ir skystais beicais beicuotas skilteles (bet tam geriau tinka pneumatinės sodinamosios). „Prie česnakams skirto beico Rovral galima pridėti produktą Razormin (tonai sėklos apvelti užtenka 250 ml), kuris labai gerina įsišaknijimą", - aiškino Sodininkystės ir daržininkystės instituto (SDI) mokslininkė Rasa Karklelienė.

Mulčiuoti česnakai žiemoja geriau

Pasodintus česnakus prieš žiemą patartina mulčiuoti šiaudais arba durpėmis, tada jie geriau žiemoja. Žinoma, jei žiema palanki, peržiemoja ir nemulčiuoti česnakai. Rudenį česnakai turi spėti gerai įsišaknyti, o tam reikia 30-40 dienų. Jei staigiai užšals, kol česnakai dar nespėję įsišaknyti, augalai neperžiemos. Lygiai taip pat negerai ir tuomet, jei ruduo užsitęsia ir česnakai spėja užauginti antžeminę dalį - išlindę daigeliai nušąla. Tiesa, tokie česnakai pavasarį gali atželti, tačiau ne visada (jei žiemą kartojasi dažni šalčiai ir atlydžiai, augalai neišgyvena). „Jei iki žiemos česnakai sudygsta - jau negerai", - pabrėžia R. Karklelienė.

Mokslininkės Rasos Karklelienės (kairėje) patarimų atidžiaiklausėsi ir patyrę, ir pradedantys česnakų augintojai

Pavasarį, pačioje vegetacijos pradžioje patartina nupurkšti herbicidais - suspėti reikėtų kol česnakai dar neišlindę iš žemės, kad augalai nesustresuotų. Česnakai mėgsta purią dirvą, todėl per auginimo sezoną būtina bent kelis kartus purenti.

Kokią įtaką derliui turi žiedų nulaužymas? Žiedus rekomenduojama nulaužyti, jei norima išauginti geros kokybės ir kuo stambesnes ropeles (nulaužiama ties bambliu). Tačiau jei norima turėti kuo daugiau sodinamosios medžiagos, žiedus galima palikti - juose subręsta vadinamieji oriniai svogūnėliai (sodinant juos, normali česnako ropelė išauga ne pirmaisiais, bet antraisiais auginimo metais). Ar vasariniams česnakams turi įtakos lapų rišimas - neįrodyta. Na, nebent tai pagreitina vegetacijos pabaigą (maždaug 5 dienomis).

Pasėlius prižiūrėti ir derlių kasti ūkininkas Darijus Kazėnas taip pat numato mechanizuotai, tik žiedus išlaužyti teks rankomis

Pasėlius prižiūrėti ir derlių kasti D. Kazėnas taip pat numato mechanizuotai, tik žiedus išlaužyti teks rankomis. „Bandysiu kasti su svogūnų kasamąja. Jei nepavyks, tai su pakeltuvu pakelsime šaknis ir rausime rankomis", - aiškina ūkininkas, planuojantis iš užsodinto hektaro prikasti 6-7 tonas česnakų. „Kol kas labai didelis sėklinės medžiagos poreikis, tad manau kad mano užauginti česnakai tam ir bus skirti, į prekybą netgi nepaklius", - sako Darijus.

Tinkamas džiovinimas ir laikymas - vieni sudėtingiausių darbų

Augintojai žino, kad česnakai nepakenčia užmirkimo - jie prasčiau auga, labiau serga įvairiais puviniais. Ligų profilaktikai labai svarbu ir derliaus nuėmimas laiku - maždaug liepos 20-25 dienomis (laikas priklauso nuo konkrečių metų orų - pavyzdžiui, šiemet česnakai subrendo anksčiau, liepos 15 d.). Česnakus reikia nuimti atsargiai, nes jie nemėgsta trankymo - atsiradus nors menkiausiam įdubimui, prasideda puvimas. Taip pat jokiu būdu negalima nukastų česnakų plauti - drėgmės gavusios galvutės pradeda greitai gesti ir laikymui jau nebetinka.

Džiovinti nukastus česnakus reikėtų pavėsyje, o ne saulėje (priešingai negu svogūnus). Nes jei saulė kaitri, ropelės labai greitai pradeda skilinėti ir dėl to nukenčia jų prekinė išvaizda. Pasak augintojų, gerai išdžiūvusių česnakų masė sumažėja maždaug 25 procentais (patikimiausia džiovinti aktyviai ventiliuojant).

Česnakų laikymas - labai sudėtingas klausimas. Galima laikyti šiltai (kambario temperatūroje) ir šaltai (0-5 laipsnių temperatūroje). Svarbu, kad česnakai kvėpuotų, todėl reikia gerai ventiliuoti. Jei temperatūra ir drėgmė nuolat svyruoja, česnakų skiltelės pradeda tuštėti. Temperatūra turi būti nuolat palaikoma pastovi.

Planuojama kurti česnakų augintojų asociaciją

Vincas ir Stefanija Pakinkiai su sūnumi Vidu Radviliškio rajone Skėmių kaime jau 30 metų augina česnakus. Tai didesnį, tai mažesnį plotą jais užsodina - šiemet jų yra 1 ha, kitąmet planuoja didinti iki 2 ha.

Vincas ir Stefanija Pakinkiai su sūnumi Vidu

Ūkininkų teigimu, su gera talka tokį plotą apsodina per dieną ar pusantros. Sodina į vagas (su arkliu dirvą suvagoja), česnakų skilteles išdėlioja į tarpvagius, o paskui skelia vagas pusiau ir taip užžeria skilteles. 1 ha užsodinti reikia apie 900-1000 kg sėklos.

Ką tik agronomijos studijas baigę jauni ūkininkai Paulius Astrauskas ir Indrė Karaliūnaitė vasarinius česnakus šiemet jau augino. Pasėjo 6 kg, prikasė 110 kg - tokiu geru rezultatu nustebino aplinkinius ir patys apsidžiaugė, todėl dabar planuoja sodinti ir žieminius česnakus.

Ūkininkai Paulius Astrauskas ir Indrė Karaliūnaitė

„Turime žemės ir galvojame, ką auginti labiausiai apsimoka. Galvojame, kad česnakus auginti būtų neblogas verslas. Į užsienį nenorime važiuoti, planuojame dirbti čia pagal specialybę", - sako Kelmės rajone dirbantys Paulius ir Indrė.

Kėdainių rajone Daukšių kaime ūkininkaujantis Saulius Dambrauskas šiemet turi įsigijęs apie 3 tonas česnakų sodinamosios medžiagos. „Tikrai nuomočiausi šitą sodinamąją, bet man jos sodinimo parametrai netinka pagal kitą turimą techniką ir taikomas technologijas", - sako ūkininkas.

„Siūlome pirkti ir česnakų kasamąją, laiškų nupjovimo aparatą, išlukštenimo ir rūšiavimo įrangą", -vardijo kompanijos „Viskas ūkiui" pardavimų vadovas Ramūnas Šiaulys (kairėje) česnakų auginimu susidomėjusiam vienam stambiausių šalies daržininkų Sauliui Dambrauskui

Česnakų augintojai ketina burtis į asociaciją ir kartu organizuoti česnakų realizaciją. „Asociacija būtinai reikalinga. Pirmiausia tam, kad nepradėtume lipti vieni kitiems per galvas ir norėdami greičiau realizuoti produkciją nenumušinėtume kainų. Jei atsirastų entuziastas, kuris visus augintojus suburtų, būtų labai gerai", - siūlė ūkininkas Saulius Dambrauskas. Jam pritarė ir kiti esami bei būsimi česnakų augintojai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos