


Kaunas. Permainingi orai su besikartojančiais stipriais vėjais ir liūtimis veikia derlių brandinančius pasėlius, trikdo prasidėjusius žieminių miežių kūlimo darbus. Tiek javų, tiek ir daržovių augintojai kalba apie galimus derliaus nuostolius.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas, Mažeikių r. ūkininkas Audrius Vanagas portalui manoūkis.lt sako, kad pastarųjų savaičių situacija dinamiška ir besikeičianti, kiekvieną dieną kažkuriuose rajonuose praslenka liūtys.
„Duomenys, kurios turėjome iki vakar, rodo, kad buvo apie 10 proc. suguldytų pasėlių. O po naktį dar praslinkusių liūčių su vėju, tai jau galėtų būti suguldytų iki 15 proc. pasėlių. Daugiau nuostolių gali būti šiaurinėje Lietuvoje, pasienyje su Latvija, nes ten praslinko didesnės liūtys“, – sako A. Vanagas.
Pasak jo, daugiausiai sugulę žieminiai kviečiai, yra paguldytų rapsų. Liūtys kai kur neigiamai paveikė ir vasarinius pasėlius.
Reikės didelio derliaus, kad padengtų savikainą
Nepalankūs orai trikdo ir pietvakariniuose bei centriniuose šalies rajonuose jau prasidėjusį žieminių miežių kūlimą. Subrendo ir sėklinės žolės. LGAA duomenų apie pirmuosius žieminių miežių derliaus rezultatus dar neturi. Pasak A. Vanago, jis gali būti labai nevienodas, priklausomai nuo vietos sąlygų.
„Sakykime, kad miežių derlingumas bus maždaug toks, kaip 5 metų vidurkis. Kai kurie augintojais tikisi ir aukštesnio rezultato, jeigu situacijos nepablogins orai“, – sako A. Vanagas.
LGAA vadovas pastebi, kad augintojų nedžiugina ir rinkoje susiklosčiusios miežių supirkimo kainos. Jos mažesnės negu praeito sezono.
„Šis derliaus sezonas prasideda gana žemomis grūdų kainomis, ypač miežių. Jos siekia tik apie 140–150 Eur/t. Reikia didelio derlingumo iš lauko, kad kultūra būtų pelninga. Kai kuriais atvejais ir 7 t/ha reikia gauti, kad padengtų auginimo išlaidas. Pelningumas priklauso nuo to, kokias investicijas ūkininkas yra atlikęs“ – sako A. Vanagas.
Pasak LGAA vadovo, grūdų savikainą didina išaugę augalininkystės kaštai. Taigi, reikia didelio derlingumo, kad auginti apsimokėtų. Grūdų augintojus stebina ir, pavyzdžiui, santykinai brangios sertifikuotos sėklos. Jų kilogramas kainuoja daugiau negu kilogramas miltų.
„Paradoksali situacija. Maisto Taryboje yra sprendžiami klausimai, kaip vartotojams atpiginti maistą, bet keistai atrodo, kai iš grūdų sumaltų miltų kilogramas kainuoja pigiau negu patiems žemdirbiams kilogramas sėklinių grūdų. Taigi kai kurios javų auginimo sąnaudos tikrai didelės: sėklos brangios, o kur dar trąšos...?“ – skaičiuoja pašnekovas.
Pasak jo, šį sezoną javų augintojų išlaidas didins ir nukultų grūdų džiovinimo kaštai, kadangi subrendę pasėliai drėgni. Drėgnų grūdų ūkininkai nenori kulti, be to, šlapios dirvos trikdo ir kombainų darbą. Brangios elevatorių džiovinimo paslaugos, kainuoja ir džiovinimas ūkių sandėliuose. Taigi, sąnaudos derliui nuimti, jeigu ir toliau dažnai lis, šiemet bus didelės.
Baigdamas pokalbį apie prasidėjusius šiųmetės javapjūtės darbus LGAA vadovas perspėja, kad prasideda aktyvus didžiagabaritės žemės ūkio technikos judėjimas keliuose, tad ūkininkai tikisi iš kitų eismo dalyvių supratimo bei tolerancijos, linkėdamas visiems būti kantriems, stengtis nesukelti avarinių situacijų.
Yra apsemtų daržovių laukų
Pasidomėjus apie situaciją daržininkystės ūkiuose, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Indrė Lukoševičienė portalui manoūkis.lt sakė, kad dėl lokalių liūčių yra apsemtų daržovių laukų.
„Ar nukentės apsemtų daržovių derlius, jo kokybė, dabar pasakyti sunku, nes viskas priklausys nuo to, kiek laiko stovės vanduo. Ar jis greitai susigers“, – sako I. Lukoševičienė.
Yra apsemtų įvairių rūšių daržovių, tiek bulvių, tiek burokėlių, kitų. Situacija labai skirtinga regionuose.
„Nors Lietuva maža, tačiau orai nenuspėjami, skirtingi. Pas vienus ūkininkus susidaro optimalios šilumos ir drėgmės sąlygos, tai kitur daugiau drėgmės, mažiau šilumos ir atvirkščiai. Tad, koks bus daržovių derlius, kol kas pasakyti labai sunku“, – pastebi I. Lukoševičienė.
Pašnekovė dar primena, kad daržovių laukams pakenkė pavasarinės šalnos. Jos irgi turės įtakos derliaus kokybei. Taigi, galutinius rezultatus pamatysime tik rudenį.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Mažiau auginami augalai vertingi sėjomainai ir ekosistemoms
2025-07-18 -
Ekspertai įspėja: Lietuvoje plinta pavojinga bulvių bakterinė liga
2025-07-17 -
Šeimą vienija agronomija
2025-07-16
Skaitomiausios naujienos
-
Už netvarkingus riboženklius – baudos
2025-07-04 -
Šiauliuose aptikta prekyba nelegaliais augalų apsaugos produktais
2025-07-14 -
Kanadietiški traktoriai pakeliui į Europos rinką
2025-07-07
(0)