Kėdainiai. Prekybos vietose vis dažniau galima pamatyti prekiaujant šviežiomis bulvėmis, tačiau peržvelgus kilmės šalis kol kas sąraše dominuoja pietinės užsienio šalys – Egiptas, Italija, Izraelis.
Kada skanausime lietuviškų bulvių, bene geriausiai gali atsakyti Kėdainių krašto bulvių augintojai, kurie jau keleri metai užaugina vienus ankstyviausių derlių šalyje.
Vienas stambiausių Kėdainių krašto bulvių augintojų ūkininkas Rimantas Žebarauskas iš viso augina apie 130 hektarų bulvių.
Maždaug 25 hektarai iš jų šiemet užsodinti ankstyvosios veislės Solist gumbais – jų derlius prekyboje turėtų pasirodyti jau kitą savaitę.
Gamta sužlugdė ūkininko eksperimentą
Šiemet kėdainiškis nėrė į savotišką avantiūrą – pabandė bulves pasodinti itin anksti, dar žiemai nesibaigus, vasario 27-ąją. Tam skyrė pusantro hektaro plotą. Galvojo, kad pavyks šias bulves gerai prižiūrint užauginti itin anksti ir bulviakasį pradėti jau gegužės viduryje.
„Tačiau gamta iš tokio mano eksperimento tiesiog pasišaipė: užklupo ne šiaip sau šalnos, o tikri šalčiai, kai temperatūra krito net iki minus 8 laipsnių. Be to, itin stigo drėgmės. Žinoma, bulvės buvo dengtos agroplėvele, tačiau ją draskė stiprūs vėjai, o ir laistymas ne ką gelbėjo. Drąsiai sakau, kad tas eksperimentas nepasiteisino ir daugiau jo nekartosiu – bulves geriausia sodinti į įšilusią žemę“, – šio pavasario patirtimi dalijasi ūkininkas Rimantas Žebarauskas.
Kėdainių r. ūkininkas Rimantas Žebarauskas sako, kad pernelyg užankstinti bulvių sodinimo laiką Lietuvos sąlygomis yra rizikinga – tuo jis įsitikino šį pavasarį, kai užklupę šalčiai sunaikino eksperimentinį bulvių lauką
Tačiau net ir tokį gana sudėtingą pavasarį nugyvenęs bulvininkas pasigiria, kad pirmųjų šviežių bulvių, užaugintų savo ūkyje, jau skanavo. ,,Kol kas masiškai bulvių dar nekasame, nes dabar pats jų augimas, bet pirmo ankstyvojo derliaus jau paragavome: kol kas tik namiškiai ir bičiuliai“, – sako ūkininkas, patikindamas, kad, kaip visada, pirmosios šviežios bulvės yra labai skanios.
Tai ne žiemos pabaigoje sodintos eksperimentinės, o sodintos jau palyginti įprastu ankstyvosioms veislėms terminu – kovo antrąjį dešimtadienį – bulvės. Ankstyvajam derliui ruošiamų bulvių gumbai visada pirmiausia sudaiginami – kovo pradžioje bulvės jau buvo suformavusios tvirtus, žalius daigelius.
Sudaigintų bulvių sodinimas reikalauja labai daug rankinio darbo, nes būtina dirbti atsargiai, nenulaužant daigelių. Sodinama su įprasta sodinamąja, tik bulvės dėliojamos rankomis į sodinimo kaušelius, tad darbas pasidaro maždaug 10 kartų lėtesnis. Paprastai su sodinamąja pasodinama 10 ha per dieną, o rankomis – tik 1,5 ha.
Masinį ankstyvųjų bulvių kasimą R. Žebarauskas planuoja pradėti pirmąją birželio savaitę. Jis bulves, kaip ir ankstesniais metais, parduos kooperatyvui „Bulvių namai“.
Ankstyvajam derliui auginamos bulvės visada pirmiausia sudaiginamos: gumbai supilami į specialias balto šviesai laidaus plastiko dėžes ir laikomi nustatytu termorežimu
Ūkininkas augina ir specialios daniškos veislės Picollo Star bulves, kurios keru užaugina iki 30 smulkių gumbų. Didžioji dalis šių bulvyčių gumbų būna vos 30–55 mm skersmens – tai vadinamosios baby bulvytės, kurios pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo visoje Europoje.
„Mūsų restoranai jau domisi šiomis bulvėmis. Daug kas iki šiol galvojo, kad šios bulvytės yra kažkoks stebuklas, kad jos tik užsienyje auginamos ir todėl kainuoja pasakiškus pinigus. Iš tikrųjų ir Lietuvoje puikiausiai galima užauginti mažųjų bulvyčių“, – patikina ūkininkas. Pernai R. Žebarauskas Picollo Star veislės bulves augino pirmą kartą ir visą derlių tiesiai iš lauko pardavė į Skandinavijos šalis, o šiemet jų planuoja pasiūlyti ir Lietuvos pirkėjams.
Žebarauskų ūkio šviežios bulvės prekyboje pasirodys jau kitą savaitę
Rumuniškos bulvės gali būti parduodamos kaip lietuviškos
Pasak bulvių augintojo, tikrų lietuviškų daržovių mėgėjai ieškodami jų turguose turi būti akylūs, nes jau kitą savaitę mūsų šalį greičiausiai pasieks ir rumuniškos bei lenkiškos ankstyvosios bulvės, kurios gali būti parduodamos kaip vietinės. Prekeiviai mėgsta pasinaudoti lietuviškų daržovių populiarumu ir ieškančius vietinės produkcijos neretai apgauna. „Nebijau konkurencijos, bet pikta, kad apgaudinėjami pirkėjai“, – piktinasi R. Žebarauskas.
Šie metai augintojams negaili išbandymų. Didžiausi jų kol kas šalnos ir sausra. ,,Dar nežinia, ko galime sulaukti iš gamtos toliau, tačiau darbo nebijantys ūkininkai tikisi geriausio. Norimą derlių užauginsime, kad ir su šiokiais tokiais nuostoliais“, – optimizmo nepraranda R. Žebarauskas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)