Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kol orai vėsūs, nereikėtų skubėti purkšti javų augimo reguliatoriais

Akademija (Kėdainių r.). Dabar būtų laikas purkšti žieminius kviečius augimo reguliatoriais, tačiau dėl neįprastai vėsių orų specialistai pataria neskubėti. Kai naktimis laikosi nulinė temperatūra, nebus laukiamo produktų veikimo efekto, mat daugumai augimo reguliatoriuose esančių veikliųjų medžiagų reikia bent jau daugiau kaip 10 laipsnių šilumos.

Kaip pastebi Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Dirvožemio ir augalininkystės skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Ona Auškalnienė, labai dažnas atvejis praktikoje, kad ūkininkai, tik galėdami įeiti į lauką, skuba purkšti augimo reguliatoriais žieminius javus. Yra taisyklė, kad augimo reguliatorių negalima naudoti iš karto prieš ar po šalnų (ypač turinčių trineksapak etilo veikliąją medžiagą).

Bioversija m7 2024 11 19

„Reikia atidžiai perskaityti produktų naudojimo etiketes, kuriose aiškiai nurodoma oro temperatūra, kuriai esant, tam tikri produktai yra efektyvūs. Tai ypač svarbu augimo reguliatoriams: jei augalai neauga - jokio veikimo nebus ir nesulauksite tokio rezultato, kokios tikėjotės", - pabrėžia LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkė Ona Auškalnienė

Pasak mokslininkės, labai svarbi sąlyga efektyviam augalų augimo reguliatorių veikimui - geras augalų augimas. O jis, kaip žinia, labai priklauso nuo oro temperatūros - kai šalta, javai stovi tarsi sustingę tame pačiame augimo tarpsnyje.

Cycocel 750, CCC, Stabilan 750, Calma, Cuadro NT, Moddus 250 EC, Moddus Start, Moxa, Optimus, Trimax, Medax Max, Medax Top, Terpal, Cerone 480 - tai ko gero visi dabar Lietuvoje javams registruoti augimo reguliatoriai. Juose esančių veikliųjų medžiagų sąrašas dar trumpesnis, bet labai svarbu žinoti, kaip jos veikia augalus.

Pavyzdžiui, chlormekvatchloridas(CCC)- sutrikdo augalų hormonų giberalinų ir auksinų, o skatina citokininų sintezę. Tinkama temperatūra purškimui - daugiau kaip + 10 oC, jeigu apsiniaukę, o jei oras saulėtas - temperatūra gali būti ir šiek tiek žemesnė - apie 7-8 laipsnius šilumos. Preparatas veikia augalą apie 10 dienų.

Trineksapak etilo (Moddus 250 EC ir kt.)geram veikimui labai svarbi saulės šviesa: jei apsiniaukę, geram veikimui reikėtų apie +18 oC, o jei giedra, saulėta -preparatas efektyviai veikia ir dienos temperatūrai esant +10-12oC. Šios veikliosios medžiagos veikimas ilgesnis - apie 14 dienų.

Kitaip veikia medžiaga esanti preparatų Cerone ir Terpal sudėtyje - etefonas. Jis išlaisvina augimą stabdantį ir augalo senėjimą skatinantį hormoną - etileną. Svarbu žinoti, kad šios veikliosios medžiagos negalima maišyti su herbicidais ir ji kelia nemažus reikalavimus oro temperatūrai: ši turi būti ne žemesnė negu +15 oC vidutiniškai dieną ir ne mažiau kaip +5 oC naktį.

Kodėl apskritai reikia naudoti augimo reguliatorius? Todėl, kad nesutvirtinus javų stiebo, pasėliai gali išgulti. Išgulusių javų lapija patenka į šešėlį, sutrinka anglies asimiliacija ir angliavandenių sintezė bei apykaita. Dėl šios priežasties dalies išgulusių augalų varpos gali būti tuščios, o viršuje esantys neužstelbti augalai vystosi normaliai. Išgulusiuose pasėliuose susidaro palankios sąlygos patogeniniams mikroorganizmams plisti.

Pasėlio išgulimas priklauso ne tik nuo aplinkos sąlygų, bet ir nuo augalo morfologinių savybių. Javus gali išguldyti stiprus vėjas, lietus, kruša. Išgulimo rizika visada didesnė dirvose, kuriose daug organinės medžiagos arba kur pernelyg daug tręšiama azoto trąšomis. Lapų ir stiebų grybinės ligos padidina išgulimo riziką.

Augalų stiebus sustiprina kalis ir varis, o kai šių elementų trūksta, pasėliai gali išgulti. Didelis pasėlio tankumas didina augalų išgulimo riziką. Taip pat yra žinoma, kad ankstyvos sėjos augalai labiau linkę išgulti negu vėlyvos. Didžiulę įtaką turi oro sąlygos, ypač laikotarpiu nuo javų krūmijimosi iki stiebo augimo pabaigos. Sausas saulėtas oras skatina natūralų javų atsparumą išgulimui.

„Verta atsiminti, kad augimo reguliatoriai neištaisys jau padarytų agrotechnikos klaidų, o taip pat negarantuoja visiškos apsaugos nuo gamtos stichijos daromo poveikio", - primena mokslininkė Ona Auškalnienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos