Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Kol ieškoma sprendimų, ūkiai užsidarinėja
Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas dėl padėties sektoriuje sušaukė Pieno tarybą

Vilnius. Dėl stipriai mažėjančių pieno supirkimo kainų sušaukus Pieno tarybą, žemės ūkio ministras teigia, kad būtina stiprinti ūkininkų derybines galias, peržiūrėti sutartis. Mažesni pieno ūkiai sako tokios situacijos nebepakeliantys ir užsidarantys jau dabar.

Trečiadienį Žemės ūkio ministerijoje susirinkus Pieno tarybai, buvo pasigesta vienos grandies dalies – prekybininkų. Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko teigimu, į kitą posėdį, be gamintojų ir perdirbėjų, ketinama pakviesti ir prekybininkų atstovus. 

„Buvo pasiūlymas, kad reikėtų kalbėtis ir įtraukiant prekybininkus. Tai kitoje taryboje, priėmę tą pastabą, kalbėsimės iš visų pusių“, – teigė K. Navickas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ketina peržiūrėti sutartis

Ministro teigimu, bus siekiama didesnių derybinių galių ūkininkams. Anot jo, viena iš krypčių sprendžiant pieno supirkimo kainų problemą – pieno gamintojų ir perdirbėjų sutarčių, ypač priedų už kokybę, peržiūra.

„Kitas dalykas, kur mes turime padirbėti, taip pat dėl pačių sutarčių sudarymo principo peržiūrėjimo, nes yra bazinė pieno kaina, kurią mes matome visi, bet yra dar nemažai ir dedamųjų, kurios yra mokamos už pieno kokybę, vadinami priedai. Norėtųsi čia daugiau teisingumo ir aiškumo“, – sakė K. Navickas. 

Jo teigimu, pagrindinis siekis – turėti stabilesnes rinkas ir labiau valdomas, nes šiuo metu esame labai stipriai veikiami kaimyninių šalių. Jis taip pat pabrėžė, kad išlieka siekis, jog ūkininkai turėtų didesnes derybines galias.

Pasak K. Navicko, kainų pokyčiai ypač neigiamai veikia pieno gamintojus. „Kai vyksta kainų pokytis, pirmas pokytis įvyksta tarp perdirbimo ir gamintojo ir tai labai stipriai sukelia rizikas ir destabilizuoja gamintojus, jiems galvojant apie ilgalaikes perspektyvas“, – teigė ministras.  

„Tai yra pasiūlymas apsvarstyti, kad kai vyksta kainos pokytis, turėti dvi dedamąsias – ne tik žaliavinio pieno kainos, kurias diktuoja pasaulinės rinkos (...), kita galėtų būti pagamintos produkcijos kainų pokytis, šias dedamąsias susiejant“, – teigė ministras. 
„Jeigu sumažės pieno gamybos apimtys, tai tikrai nukentės ne tik vartotojas, bet ir visi šios rinkos žaidėjai“, – kalbėjo ministras.

Pieno perdirbėjų asociacijos Pieno centras vadovas Egidijus Simonis tikino, kad situaciją pieno sektoriuje lėmė eksporto rinkose sumažėjusios kainos.

Sprendimai dėl ūkių uždarymo priimami jau dabar

Nors žemės ūkio ministras žada kitą Pieno tarybos posėdį, kai kurių gamintojų ūkiai jo gali jau ir nebesulaukti. Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovė Renata Vilimienė teigė, kad situacija yra labai prasta, o dėl jos pačios ūkio jau priimtas sprendimas.

„Kalbant apie mano ūkį, mes priėmėme sprendimą ir šiandien patvirtiname oficialiai – ūkį mes naikiname. Durys užsidaro. Nes dugnas jau pramuštas net ir mano vidutiniam ūkiui, kur nėra nė vieno samdomo žmogaus, dirbame abu su vyru, ūkis neturi paskolų, jokių įsipareigojimų, bet su 22 centais pramušė...“ – portalui manoūkis.lt kalbėjo R. Vilimienė.

Pasak jos, kadangi ūkis tik pienininkystės, grūdai buvo nupirkti visiems metams ir esant tokioms kainoms jų tiesiog neapsimoka šerti gyvuliams. „Geriau juos parduoti, o karves... Beje, aš ir ūkio uždaryti negaliu pelningai, nes mėsos supirkimo kainos tebėra 2019 m. lygio, jos nekilo. Mėsos sektoriaus infliacija nepalietė“, – apie skaudžią realybę kalbėjo R. Vilimienė.

Apie tai, kad grūdus šiuo metu šerti gyvuliams neekonomiška kalbėjo ir Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ vadovas Jonas Kuzminskas. Anot jo, prieš 4 mėn. vidutinė kooperatyvo gaunama kaina už bazinių rodiklių pieno kilogramą buvo 44,6 cento, šiandien dar neaišku, ar sieks 23 centus, ar ne.   

J. Kuzminsko teigimu, kai krenta žaliavos kainos, svertų derybose su perdirbimo įmonėmis gamintojai praktiškai neturi.

„Gali būti, kad ateis tokia diena, kai Lietuva vargiai apsirūpins pieno produktais. Jei ta dabartinė krizė užsitęs, pasekmės bus skaudžios. Lengvų sprendimų nėra. Visi stengsis, visi gelbės, bet skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas“, – kalbėjo J. Kuzminskas.

Jo teigimu, kooperatyvas dabar savo nariams kainą mažina kiek mažiau nei rinka, tačiau tai daro savo nuostolių kaina. „Kovo 1 d., ko gero, turėsime daugiau kaip 200 tūkst. Eur minusą, niekada tiek neturėjome. Ilgai taip išdykauti negalime. Pasibaigus pinigams baigsis visi postringavimai... Juolab kad sektoriuje yra įtemptų situacijų“, – teigė kooperatyvo vadovas.

Šaltinis: manoūkis.lt, BNS inf.
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos