Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kokio derliaus galima laukti šiais metais

Akademija (Kėdainių r.). Daugelyje laukų žieminių kviečių pasėliai atrodo gerai ir, jei bus lietaus, galima tikėtis neblogo grūdų derliaus. Gerą sėklų derlių žada ir žieminiai rapsai. Prasčiau šiemet atrodo vasariniai augalai. Skaitytojams pristatome išsamią derlingumo prognozę.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto mokslininkai Virginijus Feiza, Sigitas Lazauskas, Jonas Šlepetys ir Eglė Petraitienė apibendrino savo ir kolegų iš regioninių padalinių stebėjimus laukuose ir jau pateikia preliminarias derliaus prognozes. Derlingumo prognozė Lietuvoje atliekama keturis kartus per sezoną: birželio 30-ajai, liepos 20-ajai, rugpjūčio 20-ajai ir rugsėjo 20-ajai.

Nors Lietuva ir nedidelė, tačiau orų sąlygos regionuose gali labai skirtis, tad verta palyginti, kaip augalų vegetacija klostosi skirtinguose regionuose.

Bioversija m7 2024 11 19

Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuvoje augalų vegetacija atsinaujino balandžio pirmomis dienomis, o aktyvioji augalų vegetacija prasidėjo gegužės pradžioje. Sausesni nei įprastai gegužės orai buvo nepalankūs javams augti. Drėgmės stigo žieminių javų varpų formavimuisi, o vasarinių javų - azoto įsisavinimui. Vasariniai rapsai dėl drėgmės stygiaus dygo ilgai (apie 10 dienų). Kukurūzai dygo netolygiai, tam įtakos galėjo turėti ne tik drėgmės trūkumas, bet ir kenkėjai (nematodai, spragšiai).

Žieminiai kviečiai gerai peržiemojo ir šiuo metu formuoja derlių

Dėl drėgmės trūkumo ir žemos temperatūros prastai veikė dirviniai herbicidai. Javų pasėliuose pastebėti lemai, tripsai, kai kur rapsų pasėliuose - paslėptastraubliai, rapsiniai žiedinukai, pupose - sitonai. Vasariniuose javuose pradėjo plisti miltligė, lapų septoriozė, o žieminiuose javuose - miltligė. Žieminių ir vasarinių augalų augimui birželio mėnesio orai buvo palankūs (optimaliai šilti ir drėgni), todėl pasėlių būklė akivaizdžiai pagerėjo.

Vidurio Lietuva

Vidurio Lietuvoje aktyvi augalų vegetacija prasidėjo kovo 21 d. (palyginimui - 2016 m. aktyvi augalų vegetacija prasidėjo kovo 28 d.). Balandžio orai buvo permainingi. Vasariškai šiltos buvo pirmos 3 dienos, kai aukščiausia oro temperatūra dienomis pakildavo iki 20 °C šilumos. Vėsesnis buvo antrasis dešimtadienis. Balandžio mėnesį užfiksuotos devynios šalnos, kai žemiausia oro bei dirvos paviršiaus temperatūra nukrisdavo iki -2,7 °C šalčio. Orai buvo vėjuoti ir lietingi. Kritulių iškrito 48,2 mm, tai 81 proc. daugiamečio vidurkio. Sausesnis buvo antrasis dešimtadienis.

Nepalankūs orai pristabdė dirvos ruošimą vasarinių augalų sėjai (2016 sėja prasidėjo gerokai anksčiau, balandžio 6 d.). Pasėti tik žirniai, o 28 d. dieną - cukriniai runkeliai. Dirvožemio temperatūra 5 cm gylyje buvo 5-6 °C šilumos. Dirvos buvo normaliai drėgnos.

Gegužę vyravo šilti sausringi bei vėjuoti orai, vėsiau buvo tik gegužės pirmąjį dešimtadienį. Gegužės 10-12 d. naktimis užfiksuotos šalnos nuo -0,5 °C  iki -1,3 °C, dirvos paviršiuje iki -2,7 °C. Tačiau gegužės 18 d. atšilo ir labai šilti orai laikėsi visą trečiąjį dešimtadienį. Kritulių praktiškai nebuvo, jų per mėnesi iškrito vos 6 proc. daugiamečio vidurkio (vidurkis 52,3 mm). Saulė spindėjo 47 val. ilgiau negu standartinė klimato norma.

Po gausesnio pirmojo birželio dešimtadienio lietaus žemės ūkio augalų būklė pagerėjo. Antrasis birželio dešimtadienis buvo šiltesnis nei įprastai. Kritulių iškrito apie normą. Lyginant šių metų dirvožemio drėgmės kiekį su 2016 m. pavasario ir pradžios vasaros periodu, matosi, jog šie metai yra sausesni. Pernai augalams drėgmės 0-10 cm dirvos sluoksnyje trūko 2 dekadas (gegužės trečios - birželio pirmos dekadų laikotarpiu), o šiais metais drėgmės trūkumas tęsėsi 4 dekadas iš eilės: nuo gegužės I iki birželio II dekados.

Šiemet yra nemažai laukų, kuriuose dėl vėsių orų ir drėgmės stokos prasčiau veikė dirviniai herbicidai (pupos, Panevėžio r.)

Daugelis žieminių kviečių pasėliai atrodo gerai, nors ir pasitaiko praretėjusių lauko vietų dėl buvusio dirvų užmirkimo. Esant vėsiems orams pavasarį, žiemkenčiai gerai išsikrūmijo. Šiuo metu jų pasėliai vešlūs, nepiktžolėti. Didesnio ligų pasireiškimo žiemkenčiuose nepastebėta.

Žieminių rapsų pasėliai vešlūs, tačiau yra ir praretėjusių plotų po žiemos, dėl buvusio laukų užmirkimo ir dėl augalų praretėjimo-iššalimo žiemos metu tuose laukuose, kuriuose nebuvo sniego. Dabartinė žieminių rapsų būklė žada neprastą sėklų derlių. Vasarinių rapsų pasėliai dėl nevienodo augalų sudygimo ir išsivystymo atrodo tik patenkinamai. Galutinį derlių dar sunku prognozuoti, nes jis priklausys nuo rapsinių žiedinukų puolimo.

Kukurūzų pasėliai taip pat vertintini kaip vidutiniai. Augalai žemi, silpnai išsivystę. Jų augimui trūko drėgmės ir šilumos. Žirnių ir pupų pasėlių būklė nebloga. Daugumoje laukų augalai gerai išsivystę, pasėliai normalaus tankumo, nepiktžolėti. Tačiau yra plotų - kur dėl kritulių trūkumo ir vėsių orų, prastai veikė dirviniai herbicidai žirnių bei pupų pasėliuose.

Cukrinių runkelių pasėlių būklė labai įvairi - nuo labai gerų iki prastų, kur dėl susidariusios dirvos plutos cukriniai runkeliai sudygę prasčiau. Daugiamečių žolių pirmos žolės derlius daugumoje plotų nuimtas. Pirmos žolės derlingumas gautas mažesnis negu įprastai.

Suvalkija

Suvalkijoješiuo metu žieminių javų - kviečių, kvietrugių - pasėliai atrodo gerai. Tačiau kai kuriuose pasėliuose yra išplitusios smilguolės. Lapų ligų žieminiuose javuose negausu: pasitaiko septoriozės, kviečių dryžligės pažeistų augalų. Yra lemų ir pjūklelių pažeidimų.

Žieminių rapsų pasėliai atrodo labai gerai. Deja, randama nemažai ankštarinių gumbauodžių ir rapsinių paslėptastraublių pažeidimų. Vasarinių rapsų pasėliai atrodo tik patenkinamai - pasėliai netolygūs. Labai daug rapsinių žiedinukų.

Šiame lauke saldžiųjų cukrinių runkelių nebus gausus - per retas pasėlis

Ankstyvos sėjos vasarinių kviečių pasėlių geri, pakankamo tankumo, tačiau vėlesnės sėjos - prastai sudygę, reti, augalai nevienodo aukščio ir išsivystymo. Pasėliuose gausu miltligės ir amarų. Grikiai dėl drėgmės trūkumo ir šalto pavasario, bei vėlyvos sėjos labai žemi. Yra ir piktžolėtų pasėlių.

Cukrinių runkelių pasėlių būklė vidutinė. Ankstyvos sėjos pasėliams pakenkė smarkios liūtys: suplakė žemę, susidarė dirvos pluta. Todėl yra labai retų, netolygių pasėlių. Augalai daug kur nevieno aukščio ir išsivystymo. Yra runkelinių musių pažeistų lapų.

Rytų Lietuva

Kalvotoje Rytų Lietuvos zonoježiemkenčių būklė šiuo metu yra gera. Pasėliai normalaus tankumo, optimalios spalvos, vešlūs ir nepiktžolėti. Lapų ligos reiškėsi labai minimaliai. Žieminiai rapsai taip pat peržiemojo gerai. Pasėliai kiek praretėję, bet vaizdas geras: pasėliai vešlūs, nepiktžolėti ir sveiki. Vasarinių rapsų būklė patenkinama. Vasarinių kviečių pasėlių būklė gera. Kol kas šių augalų pasėliai gražūs, lig šiol buvo švarūs ir sveiki. Vasarinių miežių pasėlių būklė tik patenkinama, nes nemažai šių javų sėta vėlai.

Kukurūzai turi vos 4-6 lapelius. Pasėliai piktžolėti. Kai sušilo orai ir nulijo, herbicidais nupurkšti kukurūzai pradėjo augti. Dabar jų būklė gerėja. Žirnių ir pupų ankstyvos sėjos pasėliai yra optimalaus tankumo ir gražūs. Tačiau, matosi ir prastesnių - kurie buvo sėti vėlai.

Bulvės dygo vangiai, po sudygimo naktimis joms trūko šilumos. Kolorado vabalai dar neplinta. Didelė dalis pasodybiniuose sklypuose augamų bulvių serga virusinėmis ligomis. Pramoniniai bulvių pasėliai atrodo gerai, bet dar neužskleisti tarpuvagiai. Kol kas bulvių vystymasis, priklausomai nuo jų subrendimo grupės, yra normalus. Jei prasidėtų lietūs - padidėtų pavojus fitoftoros plitimui.

Šiaurės Lietuva

Šiaurės Lietuvoje po birželio 4 d. lietaus pasėlių būklė pagerėjo. Žieminiuose javuose paplitusi lapų dryžligė, stiebų miltligė. Tik birželio viduryje vasariniai javai ėmė intensyviai augti. Ankštiniai yra žemesni negu pernai - tiek pupos, tiek žirniai vos siekia 30 cm, todėl tikėtina ankštarų bus nedaug ir derlingumas nebus didesnis negu pernai. Be to, žirniuose žalą daro išplitusios piktžolės, nes šiemet nesuveikė dirviniai herbicidai.

Dėl drėgmės trūkumo kukurūzai yra pageltę. Gražesni tik žemesnėse vietose. Dauguma daugiamečių žolynų plotų nušienauti, tačiau žolynai retoki. Giliašaknės ankštinės žolės - liucernos, dobilai - auga gerai.

Pietryčių Lietuva

Pietryčių Lietuvoje žiemkenčių (rugių, kvietrugių) varpos mažesnės nei įprastai. Grūdai turėtų formuotis smulkesni. Geltonuoja apatiniai miežių lapeliai. Pasėliai reti. Drėgmės trūkumas paveikė ir avižas. Jos pasėlyje labai žemos. Dėl drėgmės trūkumo žieminių rugių pasėliai atrodo retoki, o žieminių kvietrugių pasėliai žemesni nei įprastai. Javų varpos smulkesnės nei įprastai. Vasarinių javų pasėliai retoki.

Grikiai atrodo vešliai, tačiau jų išsivystymas atskiruose laukuose labai skiriasi: vietomis tik ruošiasi žydėti, kitur jau žydi, yra ir tokių, kurie neseniai sudygo. Bulvių pasėliai atrodo neblogai. Kai kuriuose bulvių pasėliuose yra piktžolių, tačiau daugeliu atvejų jie normalaus tankumo.

Apibendrintai galima teigti, kad šiemet laukiama gausesnio derliau negu pernai, bet mažesnio negu 2015 metais.

Prognozuojamas žemės ūkio augalų derlingumas 2017 m. birželio 30-ajai

Augalas

Prognozuojamas derlingumas (t/ha)

Vakarų Lietuva

Vidurio Lietuva

Rytų

Lietuva

Vidutiniškai Lietuvoje

Žieminiai kviečiai

4,2

5,7

3,8

5,3

Žieminiai rugiai

2,8

4,0

2,2

2,5

Žieminiai kvietrugiai

3,5

5,2

3,2

3,6

Žieminiai miežiai

x

4,4

x

4,4

Žieminiai rapsai

2,6

3,9

2,5

3,5

Vasariniai rapsai

1,7

2,2

1,5

1,9

Vasariniai miežiai

2,5

3,7

2,3

3,5

Vasariniai kviečiai

2,7

4,0

2,5

3,8

Vasariniai kvietrugiai

x

3,4

x

3,4

Avižos

2,3

3,0

2,0

2,5

Pluoštinių linų pluoštas

x

1,0

x

1,0

Sėmeninių linų sėmenys

x

1,2*

x

1,2

Kukurūzai (silosui)

+

+

+

+

Kukurūzai (grūdams)

+

+

+

+

Grikiai

1,1

1,3

1,2

1,2

Žirniai

2,2

3,3

1,9

2,9

Pupos

2,0

3,2

X

3,0

Cukriniai runkeliai

-

55

-

55

Bulvės

18

20

18

18

Daugiametės žolės (šienas)

2,3

3,7

2,0

2,5

Pastabos:  x - nėra duomenų arba neauginama; * - didelių gamybinių plotų Lietuvoje nėra; + prognozuoti per anksti

Lentelėje pateikti apibendrinti LAMMC ŽI (Dotnuva, Kėdainių r.) bei LAMMC regioninių padalinių: Trakų Vokės, Vėžaičių, Elmininkų, Joniškėlio, Rumokų, Upytės, Perlojos ir Agrocheminių tyrimų laboratorijos duomenys

LAMMC ir MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos