Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kodėl verta auginti stambiauoges spanguoles

Vilnius. Nors miškai kasmet atseikėja nemenką spanguolių derlių, bet ne vienam sodininkui daug maloniau skanauti savo sode išaugintų spanguolių uogų. Tai ir maistas, ir vaistas - uogos ir visa antžeminė dalisturi vaistinių savybių. Be to, tai dekoratyvūs augalai, todėl tinka visur, kur reikia šliaužiančio kilimėlio.

Stambiauogės spanguolės skiriasi nuo paprastųjų. Jų uogos stambesnės - 10-27 mm skersmens, stiebai tvirtesni ir ilgesni (iki 1,5-1,8 m), vaisiniai ūgliai statūs, 5-15 cm aukščio, stambesni ir lapai. „Stambiauogių spanguolių uogose yra daugiau vitaminų C, A, pektinų, leukoantocianų, bet mažiau cukrų, organinių rūgščių", - paaiškina VU Botanikos sodo pomologinių kolekcijų grupės vyresnioji kuratorė Auksė Meiduvienė.

Bioversija m7 2024 11 19

Pomologinių kolekcijų grupės vyresnioji kuratorė Auksė Meiduvienė ir šios grupės vedėjas Edvardas Meidus spanguoles tyrinėja jau daug metų ir augintojams turi praktiškų patarimų

Stambiauogių spanguolių kolekcija Vilniaus botanikos sode pradėta rinkti nuo 1995 m. Šiuo metu kolekcijoje yra 26 veislės ir hibridai. Pasak A. Meiduvienės, pramoninėse plantacijose dažniausiai auginamos veislės Stevens, Early Black, Ben Lear, Pilgrim, Bergman, Searles, Howes, McFarlin. Lietuvos valstybinis augalų veislių tyrimo centras patvirtino, kad mūsų šalyje tinkamiausios auginti yra šios veislės: Ben Lear, Pilgrim, Black Veil, Washington ir Stevens.

„Perspektyviomis pagal ilgamečių tyrimų, atliktų mūsų sode, rezultatus, priskirčiau šias veisles: Howes, Washington, Pilgrim, Stevens, Wilcox, Black Veil, Early Black", - teigia A. Meiduvienė. Yra ir kitų tikrai gerų perspektyvių spanguolių veislių: Crowley, Early Richard, Habelman 2, Le Munyon.

Pagal uogų prinokimo laiką veislės skirstomos į ankstyvąsias, prinokstančias rugsėjo pirmoje pusėje - Bergman, Black Veil, Early Black, Franklin, Washington; vidutinio ankstyvumo, prinokstančias rugsėjo antroje pusėje - Ben Lear, Searles, Wilcox. Stevens; vėlyvąsias, prinokstančias spalio mėnesį - Howes, McFarlin, Pilgrim.

Uogas užmezga 40-80 proc. visų žiedų, juos apdulkina vabzdžiai, daugiausia bitės bei kamanės, nors dauguma uogų užsimezga dėl savidulkos. Derliai būna įvairūs, priklausomi nuo oro sąlygų, agrotechnikos, veislės.

Spanguolių uogose yra įvairių vitaminų (C, P, PP, B1, B2, B6, B9, A, K1)ir net 25 mineraliniai elementai, iš kurių daugiausia kalio, kalcio, fosforo, palyginti nemažai mangano, geležies, jodo. Nuo seno liaudies medicinoje spanguolės buvo vadinamos gyvybės uogomis ir buvo pirmas vaistas nuo mažakraujystės, avitaminozės, įvairių peršalimo ligų, nudegimų

„Mūsų skyriuje stambiauogės spanguolės derėjo vidutiniškai 0,3-1,5 kg/m², maksimalus įvairiais metais atskirų veislių derlius siekė: Stevens - 3,1, Early Black - 2,3, Black Veil - 2,1, Washington - 1,8, Howes - 1,7 kg/m², - sako A. Meiduvienė. 2012-aisiais spanguolių derlius buvo rekordinis -siekė 4,2 kg/m².

Spanguolių uogos geriausiai išsilaiko patalpose ir šaldytuvuose -1˚C temperatūroje arba staigiai užšaldant uogas -25-30 ˚C temperatūroje ir laikant hermetiškuose pakuotėse pastovioje -18˚C temperatūroje.

Didžiausi spanguolių uogų masės (25-40 proc.) ir tirtų biologiškai aktyvių medžiagų nuostoliai patiriami, laikant spanguoles nereguliuojamos temperatūros ir drėgmės aplinkoje: papylus palėpėse ar krepšiuose. Spanguoles geriau laikyti vandenyje medinėse statinaitėse, emaliuotuose arba stikliniuose induose paslėgtas. Tada biologiškai aktyvių medžiagų nuostoliai panašūs, kaip laikant uogas šaldiklyje.

Mokslininkai atkreipia dėmesį, kad patikslintas stambiauogės spanguolės pavadinimas.Naujausias Valstybinės lietuvių kalbos komisijos teiktas stambiauogės spanguolės pavadinimas - Oxycoccus macrocarpos (Aiton) Pers.,Ericaceae š., Oxycoccus g. (O.macrocarpos, o ne O.macrocarpus, nes Oxycoccus gentis yra bendrosios giminės).

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos