Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Ūkis
Per karščius siūloma atsisakyti gyvūnų pervežimų

Vilnius. Tvyrant karštiems orams ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) ragina gyvūnų vežėjus neplanuoti ilgų kelionių, o jeigu tai neišvengiama, kelionių organizatoriams, vežėjams ir ūkininkams imtis visų įmanomų priemonių, kad gyvūnai nepatirtų bereikalingų kančių ar streso. Keliones per karščius reikėtų organizuoti tik trumpais atstumais, pasirenkant vėsesnį paros metą.

Sinoptikų duomenimis, Bulgarijos pasienyje su Turkija artimiausiu metu prognozuojami ypač karšti orai, dienomis temperatūra gali siekti 35 °C ir daugiau, o sąlyginis atvėsimas (iki 27-29 °C) numatomas tik rugpjūčio pabaigoje. Ūkinių gyvūnų vežėjai privalo atsižvelgti į šias prognozes ir suplanuotų kelionių atsisakyti arba kelionės maršrutą suplanuoti taip, kad Bulgarijos ir Turkijos pasienį transporto priemonė pasiektų ryte (apie 8-10 val.). Be to, teisės aktai numato, kad gyvūnus galima vežti tik tokiomis sąlygomis, jei ventiliacijos sistema užtikrina, nepriklausomai nuo to, ar transporto priemonės stovi, ar juda, kad jų viduje visos kelionės metu temperatūra būtų nuo 5 iki 30 laipsnių, su galima 5 laipsnių paklaida.

VMVT duomenimis, pernai iš Lietuvos į Turkiją buvo išsiųstos 28 ūkinių gyvūnų siuntos, šiais metais – 14, iš jų 3  – karštuoju laikotarpiu. Dėl galimai netinkamų gyvūnų vežimo sąlygų vasaros laikotarpiu vienam gyvūnų vežėjui buvo pritaikytos administracinio poveikio priemonės.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Tarnyba primena gyvūnų vežėjams, kad į ilgiau nei 8 valandas trunkančias keliones galvijus, avis, ožkas, kiaules ar arklius vežti galima tik specialiomis transporto priemonėmis, kuriose būtų įrengtas kondicionavimas arba veikiančios ventiliacijos, temperatūros kontrolės ir aliarmo sistemos, duomenų registravimo įrenginys.

Siekiant sumažinti galimą gyvūnų stresą dėl karščio, prieš kelionę rekomenduojama: gyvūnui skiriamą plotą transporto priemonėje padidinti iki 20 proc., užtikrinti, kad visos automatinės girdyklos veiktų ir gyvūnai galėtų laisvai jas pasiekti, patikrinti, ar transporto priemonėje yra kilnojamos talpyklos rankiniam gyvūnų pagirdymui, patikrinti, ar vėdinimo sistema veikia tinkamai, transporto priemonėje turi būti temperatūros kontrolės sistema, registruojanti duomenis, be to, turi būti įrengta aliarmo sistema, pranešanti apie pakilusią temperatūrą transporto priemonės viduje, ilgų kelionių metu privalo būti suplanuoti bent du 24 val. sustojimai poilsiui tam skirtuose kontrolės postuose.

VMVT taip pat atkreipia dėmesį, kad būtina pasirūpinti ne tik ūkinių gyvūnų, bet ir naminių augintinių gerove. Nevalia augintinio palikti automobilyje net ir trumpam laikui – ir praverti automobilio langai dažnai neapsaugo nuo greito perkaitimo, dėl kurio gyvūną gali ištikti šilumos smūgis.

Palikimas įkaitusiame automobilyje gali būti traktuojamas kaip žiaurus elgesys su gyvūnu. Perkaitęs gyvūnas tampa vangus, mieguistas, jo liežuvis ir dantenos stipriai parausta, akių vyzdžiai išsiplečia, gyvūnas smarkiai lekuoja, gali pradėti seilėtis, vemti, netekti sąmonės.

Užsienio spauda praneša apie dėl ilgo buvimo karštyje žuvusius šunis. Minima, kad juos dažniausiai ištinka širdies smūgis. Jungtinėje Karalystėje nuo karščio ir bado gelbėjami ežiai ir varlės, gyventojai raginami lauke jiems palikti dubenius su vandeniu. Primenama, kad gyvūnai gali būti gabenami, jei užtikrinama nuo 5 iki 30 laipsnių šiluma.

VMVT, MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos