Kaunas. Ūkyje dažnai susidaro įvairių organinių medžiagų: gyvūnų mėšlo, augalų liekanų, šieno, šiaudų, lapų, žievės, pjuvenų, maisto atliekų ar pašarų.
Kompostuojant galima perdirbti šias medžiagas ir paversti jas vertinga organine trąša. Toks tvarus organinių atliekų valdymas sumažina atliekų kiekį ir jų poveikį aplinkai.
Pagrindinės taisyklės
Nepakanka sukrauti atsitiktinių organinių atliekų ir laukti, kol jos taps vertingu kompostu. Organines medžiagas reikėtų sumaišyti tinkamomis proporcijomis užtikrinant optimalų anglies ir azoto santykį (C:N).
Sumaišius žaliavas, sukraunamos krūvos ar eilės ir užtikrinamas reikiamas drėgmės kiekis, jos turi būti vartomos ir prižiūrimos. Kad viskas būtų atlikta tinkamai, reikia laikytis tam tikrų taisyklių.
Drėgmė. Rekomenduojama kompostavimo mišinio drėgmė – 50–60 procentų. Reikia pasiekti drėgnų (vaisių, daržovių lupenos) ir sausų medžiagų (drožlės) balansą. Substratas turi būti išspaustos kempinės drėgnumo, jį suspaudus turi pasirodyti vos keli lašai vandens.
Anglies ir azoto santykis. Daug anglies ir azoto turinčius komponentus svarbu sumaišyti, kad C:N santykis būtų apie 30:1. Daug anglies turinčios medžiagos paprastai yra rudos ar iš medienos: nukritę lapai, drožlės, pjuvenos, smulkintas popierius. Daug azoto turinčios medžiagos vadinamos žaliosiomis – tai gali būti nupjauta žolė, augalų liekanos, vaisių ir daržovių lupenos.
Be C:N santykio, taip pat reikia atkreipti dėmesį į medžiagų galimybę suirti. Tokios medienos atliekos, kaip drožlės, šakos, gali irti iki dvejų metų, nebent jas stipriai susmulkintumėte. Kitos lėtai yrančios medžiagos yra kukurūzų burbuolės ir stiebai, pjuvenos, šiaudai, riešutų kevalai. Susmulkintos šios medžiagos gali būti panaudotos kaip užpildas, pagerinantis oro patekimą į komposto krūvą.
Organinės medžiagos gali būti sukrautos visos iš karto arba pridedamos pamažu, kai tik atsiranda naujų atliekų. Jei atliekos kraunamos palaipsniui, kompostas gali tinkamai neįšilti, kol krūva nepasidarys pakankamai didelė.
Įvairios medžiagos gali būti dedamos atskirai, tačiau geriau jas sumaišyti, kad pavyktų užtikrinti tinkamą drėgmės ir C:N santykį. Maisto liekanas visuomet reikia uždengti pjuvenų, lapų ar gatavo komposto sluoksniu – taip išvengsite nemalonių kvapų, musių ar kitų kenkėjų.
Visą publikaciją rasite čia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)