Basf 22 10 17 Egles sanatorija 2022 12 01
Ūkis
Kada sulauksime ankstyvųjų kopūstų derliaus?

Kaunas. Lietuvoje pirkėjai turguose ar prekybos kioskuose šiomis dienomis pirkdami ankstyvuosius gūžinius kopūstus dažnai išgirsta esą tai jau lietuviška produkcija. Deja, iš tiesų pirmojo kopūstų derliaus dar teks palūkėti iki birželio.

Ar Lietuvos daržininkai šiuo metu jau tiekia rinkai šių metų ankstyvojo derliaus gūžinius kopūstus, paklausėme Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės. Jos teigimu, šiemet lietuviškų ankstyvųjų kopūstų derliaus sulauksime kaip ir kasmet – tik birželio mėnesį.

Pasak Z. Cironkienės, šį pavasarį daržininkai, auginantys ankstyvuosius kopūstus, jų daigus ne visi galėjo laiku pasodinti, nes laukai buvo per šlapi. „Dirvos ilgai buvo neįvažiuojamos, užmirkusios dar nuo pernai metų iškritusių gausių kritulių ir nepatenkinamo melioracijos įrengimų sistemų veikimo. Važiuojant per Lietuvą, kone labiausiai išsiskyrė Kėdainių krašto laukai, jie buvo prasčiausios būklės“, – sakė Z. Cironkienė.

Bioversija 22 08 31

Ankstyvųjų kopūstų sodinimui dar įtakos turėjo ir atvėsę orai, nes tuo metu koją pakišo ir šalnos. „Iš anksto kopūstų daigų iš užsienio šalių užsisakę ūkininkai, jų sulaukė sutartu laiku, bet iki sodinimo juos laikė net iki 2 savaičių savo šiltnamiuose arba uždengę agrodanga“, – apie daržininkų nesklandumus kalbėjo LDAA direktorė.

Beje, su tokia pat problema susidūrė ir salotų bei kitų daržovių augintojai, sodinantys augalus laukuose daigais, kuriuos iš anksto buvo užsisakę užsienio šalių specializuotuose ūkiuose. Atvežtus daigus iki tinkamo sodinimui laiko teko pralaikyti iki 2 savaičių.

Ūkininkas Virgilijus Kuprevičius iš Kėdainių rajono, be morkų auginantis ir įvairaus ankstyvumo kopūstus, užsakytų daigų iš Olandijos sulaukė kovo pabaigoje ir iki sodinimo pralaikė 2 savaites šiltnamyje, nes į laukus nebuvo galima įvažiuoti su technika. Sodino vėliau negu įprastais metais, bet dabar, atšilus orams, ankstyvųjų kopūstų derliaus tikisi sulaukti kaip ir kasmet pirmąją birželio savaitę.

Kopūstus auginantis ir jų perdirbimu užsiimantis Kėdainių krašto daržininkas Vidmantas Girdzijauskas sakė, kad ankstyvųjų kopūstų daigų iš Lenkijos augintojų sulaukė balandžio 7 dieną ir sodino į atrankiniu būdu į išdirbtus laukus.

Pasak ūkininko, priemolio dirvos sunkokos, todėl ilgai buvo per šlapios įvažiuoti su technika ir sodinti daigus. Teko kopūstus sodinti atskirais gabaliukais. Seniau daigus užsiaugindavo savame ūkyje, o pastaraisiais metais, kai vis labiau trūksta dirbančiųjų, nusprendė, kad geriau pasinaudoti Lenkijos daržininkystės specializuoto ūkio paslaugomis.

„Tarėmės su lenkų augintojais ir jie daigus atvežė vėliau, nes turi geresnes sąlygas juos išlaikyti,“ – sako V. Girdzijauskas. Pirmojo ankstyvųjų kopūstų derliaus jis tikisi sulaukti birželio pradžioje.

Daržovių augintojas Algimantas Morkūnas iš Pasvalio rajono sodinti kopūstų daigus pavėlavo kokią savaitę – sodino balandžio viduryje, mat laukė, kol pradžiūvo dirvos. Įprastai kasmet sodindavo balandžio pradžioje. Iš Lenkijos atvežtus daigus iki sodinimo laikė lauke, uždengęs agrodanga. Derliaus tikisi sulaukti birželio viduryje, nors jei bus šilti orai, tai pačios ankstyviausios gūželės galbūt užaugs mėnesio pradžioje.

Šiaulių rajono ūkininkas Antanas Baliutavičius ankstyvuosius kopūstus sodino balandžio 12–15 dienomis, o daigų iš Lenkijos sulaukė balandžio 10 dieną. Teko keletą dienų palūkėti, kol dirvos pradžiūvo. „Derlius bus toks, kokie bus pavasario orai. Jei bus sausa, gal ir vėliau – birželio 10–11 dienomis“, – sakė daržovių augintojas.

Ježi Gvozdovič iš Kenos (Vilniaus r.), ūkininkaujantis lengvesnėse dirvose, problemų dėl per šlapios dirvos neturėjo, tačiau ankstyvuosius kopūstus pasodino vėliau negu tikėjosi – tik apie balandžio 20 dieną, nes lietuviai, daigų tiekėjai iš Lenkijos (tarpininkai) gerokai vėliau atvežė daigus negu buvo sutarta.

Jis kitais metais planuoja daigus užsisakyti tiesiogiai iš Lenkijos augintojų, tuomet bus garantuotas dėl susitarimo. Pasak kopūstų augintojo J. Gvozdovič, derliaus žada sulaukti birželio viduryje, jei nebus nenumatytų kliūčių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija