Basf m1 2024 06 14
Ūkis
Javapjūtės reziumė: grūdų kokybė nebloga

Vilnius. Tarp vežamų į supirkimo įmones javų šiemet dominuoja II‒III kokybės klasės žieminiai ir vasariniai kviečiai. O štai rapsų kokybė šiemet augintojus džiugina – didelė jų dalis atitinka pirmos kokybinės klasės reikalavimus.

Nors žemdirbiai patyrė nuostolių dėl šalto pavasario, vėliau kai kur pasėlius išguldė liūtys ar kruša, bet meteorologinės sąlygos javapjūtei buvo palankios, o javų ir rapsų derlius penktadaliu didesnis negu pernai.

Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) duomenimis, gautais planine tvarka tikrinant grūdus superkančių įmonių veiklą, šiemet supirkimui pristatyta daugiau kaip 20 proc. gausesnis javų grūdų ir rapsų derlius, todėl įmonės rugpjūčio pabaigoje net turėjo pristabdyti grūdų priėmimą dėl sandėliavimo vietos stygiaus.

Bioversija 2024 04 26 m7

Sprendžiant pagal VAT Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijai pristatytus mėginius, grūdų bei rapsų kokybė yra panaši kaip ir 2019 metais. Tarp vežamų į įmones javų vyrauja II‒III kokybės klasės žieminiai ir vasariniai kviečiai. Aiškesnis vaizdas susidaro gavus mėginių kritimo skaičiaus, hektolitro masės ir priemaišų kiekio duomenis, kurie šiais metais yra ypač svarbūs.

Skirtinguose regionuose kokybė nevienoda

Tiesa, javų kokybė skirtinguose Lietuvos regionuose skiriasi: dalis derliaus atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus, o dalis grūdų partijų dėl per mažos hektolitro masės (smulkūs grūdai), nepakankamo sukaupto baltymų kiekio ar per žemo šlapiojo glitimo kiekio yra priskiriami III ir net IV kokybės klasėms.

Javapjūtės pradžioje kai kuriuose ūkiuose buvo nukulti labai smulkių miežių. Laboratorija ištyrė mėginį, kuriame gauta net per 70 proc. smulkių, nesubrendusių miežių grūdų, išbyrėjusių per 2,2x20 mm pailgų akučių sietą.

Remiantis duomenimis, sukauptais VAT administruojamame grūdų analizatorių tinkle, liepos–rugpjūčio mėnesiais ūkio subjektų laboratorijose tirtų grūdų kokybės rodikliai buvo tokie:

Net tame pačiame Lietuvos regione derliaus kokybė yra labai nevienalytė. Pvz., šlapiojo glitimo kiekis kviečiuose vidurio Lietuvos rajonuose svyruoja nuo 14,2 iki 35,3 proc. (I kokybės klasės grūdams reikalaujama ne mažiau kaip 28 proc., II klasei – 23 proc., o III klasei – 19 proc.), o baltymų kiekis – nuo itin mažo 8,5 iki 18,0 proc. (I kokybės klasės grūdams reikalaujama ne mažiau kaip 13 proc., II klasei – 11,5 proc., o III klasei – 10,5 proc.).

Be to, rugpjūtį supirkti rapsai, palyginti su liepos mėnesiu, buvo sausesni: liepą rapsų drėgmės kiekis svyravo nuo 5,2 iki 20,0 proc., o rugpjūtį buvo 5,0–15,1 proc. (I kokybės klasės rapsams reikalaujama ne daugiau kaip 15 proc., o II klasės – ne daugiau kaip 22 proc.).

Arbitražinių mėginių – tiek pat kiek pernai

Iki rugsėjo pradžios laboratorija sulaukė tiek pat (apie 50 vnt.) šio derliaus arbitražinių grūdų mėginių, kiek ir per praėjusius visus metus: iš jų 48 proc. kviečių, 36 proc. rapsų, 12 proc. žirnių, po 2 proc. miežių ir rugių.

Grūdų augintojus dažniausiai nuvilia kviečių priemaišų kiekiai, glitimo kiekis, kritimo skaičius, drėgmės kiekis; žirnių ‒ priemaišų kiekiai; rapsų ‒ priemaišų kiekiai, drėgmės kiekis, kvapas.

Pagal supirkimo standarto reikalavimus I klasės kviečiai turėtų būti:

● kviečių glitimo kiekis ‒ ne mažesnis kaip 28,0 proc., o atliekant tyrimus nustatyta nuo 21,1 iki 30,3 proc.;

● kviečių baltymų kiekis ‒ ne mažesnis kaip 13,0 proc., o atliekant tyrimus nustatyta nuo 11,1 iki 14,1 proc.;

● kviečių kritimo skaičius ‒ ne mažesnis kaip 220 s, o atliekant tyrimus nustatyta nuo 214 iki 367 s.

VAT sulaukia augintojų skundų dėl to, kad superkančių įmonių laboratorijos vengia pateikti grūdų mėginius jų pardavėjams. Kiekvienas žemdirbys turi žinoti, kad kilus nesutarimui tarp grūdų pardavėjo ir supirkėjo, grūdus superkančių ūkio subjektų laboratorijos privalo tinkamai paimti ir suformuoti grūdų arbitražinius mėginius bei užpildyti ir abiejų šalių parašais patvirtinti Grūdų ėmimo dokumentą, vadovaujantis Grūdų ir (ar) aliejingųjų sėklų ėminių ėmimo iš transporto priemonių ir (ar) sampilų tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 1999 m. birželio 1 d. įsakymu Nr. 239 „Dėl Grūdų ir (arba) aliejingųjų sėklų ėminių ėmimo iš transporto priemonių ir (ar) sampilų tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Rapsų sėklos šiemet aliejingesnės

Rapsų sėklų kokybė šiemet ne tokia prasta kaip manyta. Aliejaus kiekis superkamuose rapsuose svyruoja nuo 35,3 iki 51,0 proc.. Ūkininkai nusimena, kai aliejaus kiekis nesiekia 40 proc., nes tokio kiekio reikia I kokybės klasės rapsams. II kokybės klasei turi būti ne mažiau kaip 38 proc. aliejaus.

Tiriant žieminių rapsų, užaugintų VAT veislių tyrimo skyriuose, mėginius pastebima, kad aliejaus rapsai tikrai sukaupė šiek tiek daugiau: 2019 m. jo kiekis daugeliu atvejų svyravo tarp 43–46 proc., o šiemet dažniausiai randama nuo 45 iki 50 proc. Tai labai geras rapsų kokybės rodiklis, nes jis atitinka I kokybės klasės (daugiau kaip 40 proc.) reikalavimus.

Tiesa, pastebima, kad šiemet rapsuose nustatytas didesnis javų grūdų kaip priemaišų kiekis. Taip atsitiko tikriausiai todėl, kad šiltą praėjusią žiemą žiemkenčiai peržiemojo puikiai, tačiau kartu kai kuriuose ūkiuose dėl neišlaikytos sėjomainos neiššalo praėjusių metų pabiros, kurios ir užteršė derlių.

VAT, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos