Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Jaunojo ūkininko vizija - modernus šeimos ūkis

Šakiai. Pedagogas ir ūkininkas Povilas Valaitis, plėtojantis 150 ha augalininkystės ūkį, tikisi, kad 2017 metai bus sėkmingi. Savo ūkio sėkmės laidu didžiąja dalimi jis laiko bendradarbiavimą su Šakių rajono žemės ūkio konsultantais.

Dar studijuodamas krepšinio ir plaukimo trenerio specialybę Kūno kultūros akademijoje (dabar – Lietuvos sporto universitete) P. Valaitis apsisprendė perimti senelių ūkį. „Nuo 8 ha prasidėjo ūkininkavimas. Seneliai turėjo tik arklį ir padargų. Jokios technikos. Pirmąjį traktorių pirkau iš draugo tėvų. Daug kas sakė, kad bus sunku, bet buvau apsisprendęs." Pirmąją pasėlių deklaraciją Povilas pateikė 2014 metais.

Ir moko, ir mokosi

Bioversija m7 2024 11 19

Gebėjimas planuoti laiką leidžia Povilui ne tik spėti atlikti ūkio darbus, bet ir dirbti Jurbarko A. Giedraičio-Giedriaus gimnazijoje kūno kultūros mokytoju, treniruoti jaunimą sporto centre ir sudarė galimybes įgyti kūno kultūros mokytojo magistro laipsnį.

Jaunasis ūkininkas kartais svarsto galimybę studijuoti ir su žemės ūkiu susijusią specialybę, bet įsitikinęs, kad geriausia mokytoja yra praktika. „Universitete galima išmokti bendrųjų dalykų, o kiekvieni metai ūkyje yra vis kitokie, nauji iššūkiai ir jų sprendimo būdai. Dirbi ir mokaisi. Tik reikia pasitikėti ir nebijoti rizikuoti", - įsitikinęs Povilas.

„Jei nori ūkininkauti, turi žemė kvepėti", - įsitikinęs jaunasis ūkininkas Povilas Valaitis

Kad išvengtų ūkininkavimo klaidų, P. Valaitis lanko LŽŪKT Šakių rajono biuro organizuojamus seminarus, lauko dienas. Dažnai apsilanko draugų ūkiuose, patarimo klausia ne vieną dešimtmetį ūkius valdančių rajono ūkininkų. „Prisirenku informacijos, paklausau patarimo, po to bandau pritaikyti ūkyje. Tai nelengva, nes kiek žmonių, tiek yra nuomonių ir patirčių. Niekas negali pasakyti, ką konkrečioje situacijoje reikia padaryti. Sprendimą visuomet priimu pats", - pasakoja Povilas.

ES parama - didelė paspirtis

Siekiant išlaikyti pozicijas svarbu verslumas, idėjos ir vadyba, o svarbiausia - matyti perspektyvą. Povilas džiaugiasi, kad turėjo galimybę pasinaudoti ES parama įsikūrimui. Už paramos lėšas pirko traktorių.

„Ūkiui reikėjo galingo traktoriaus. Skirtosios 40 tūkst. Eur paramos neužteko, reikėjo tiek pat nuosavų lėšų, bet vis vien tai buvo didelė paspirtis", - paramos nauda neabejoja Povilas. Dabar ūkininkas įgyvendina ūkio modernizavimo projektą. Jau 2 etapai beveik baigti. Pirmojo metu įsigyta diskinė sėjamoji, dabar - prikabinamas purkštuvas su elektriniu valdymu ir kompiuterine kontrole, kurio sijų darbinis plotis siekia 21 m (turėtasis buvo tik 12 m darbinio pločio), 20 tonų keliamosios galios puspriekabė.

P. Valaitis tikisi, kad technika padės didinti darbo našumą, gerinti produkcijos kokybę, mažinti energijos, darbo laiko sąnaudas, žalingą poveikį aplinkai, gerinti darbo sąlygas - taip gerinant ūkio gyvybingumo rodiklius ir siekiant jo konkurencingumo.

Brolis Erikas - pagrindinis Povilo pagalbininkas

Anot jo, siekiant įkurti ūkį, ES parama labai reikalinga, tik nevertėtų per ilgai svarstyti ir „užsižaisti" dėliojant ūkio strategijas. „Jei tikrai nori ūkininkauti, reikia bandyti. Nepasisekė kartą, bandyti vėl. Turiu pavyzdžių, kur draugai per ilgai svarstė dėl paramos, kol galiausiai ja nepasinaudojo. Dabar gailisi. Žinoma, yra lengviau, kai ūkis yra likęs iš seniau, bet jei tai ūkio įsikūrimas 100 procentų, kai reikia įsigyti žemės, technikos, tuomet reikia bandyti. Jei praleisi šansą, tai ES paramos traukinys gali nuvažiuoti ir nebegrįžti", - pataria jaunasis ūkininkas.

Padeda konsultantai

Pasak P. Valaičio, pagrindinis postūmis sėkmingam ūkiui kurti buvo ne tik ES parama, bet ir bendradarbiavimas su konsultantais. Į Konsultavimo tarnybos Šakių rajono biurą Povilą paragino ateiti draugas.

„Konsultantai daug padėjo ir dabar konsultuoja: tvarkoma ūkio apskaitą, parengė abiejų projektų verslo planus, pildo tręšimo, purškimo žurnalus", - konsultantų paslaugų naudingumu neabejoja Povilas.

„Povilas viską gerai apgalvoja, turi zanavykiško tvarkingo taupumo, viską apmąstantis ir apskaičiuojantis, iš savęs spaudžiantis maksimumą, labai pozityvus jaunuolis. Tokius ir sėkmė myli",- jaunojo ūkininko pasiekimais džiaugiasi Šakių r. biuro konsultantė Aušrelė Pukinskienė.

Pasak konsultantės, svarbu ne tik planuoti investicijas, bet ir nepamiršti, kad paramos gavimu projekto įgyvendinimas nesibaigia. Paramos gavėjas įsipareigoja tam tikrą laiką (5, o kartais ir 7 metus) veiklą vykdyti efektyviai, gauti pelno, būti mokus. Jei įsipareigojimai neįvykdomi, ūkininkui taikomos sankcijos, piniginės nuoskaitos. Tuomet mažinama parama.

„Kad nebūtų sunku pasiekti užsibrėžtų rodiklių, svarbu analizuoti ir numatyti savo veiklą - laiku pastebėti silpnąsias vietas ir užkirsti kelią nuostoliams, taip pat atrasti stipriąsias vietas ir jas maksimaliai išnaudoti didesnei ekonominei naudai gauti", - sako ekonomikos konsultantė A. Pukinskinė.

Prioritetas - įsigyti dar žemės

Per trejus metus Povilo valdomos žemės nuo 8 ha išsiplėtė iki 150 ha. Didžiausią plotą (90 ha) užima  žieminiai ir vasariniai kviečiai. Pernai pradėjo auginti žieminius ir vasarinius rapsus, žirnius. Palyginti geros sudėties dirvožemis (vidutinis žemės ūkio naudmenų našumas siekia 55 balus) leidžia gauti didelį augalų derlingumą - 2016 m. gauta vidutiniškai po 5-6 t/ha kviečių. Povilas sako, kad kol kas gaunamu derliaus kiekiu nenusivylė, tačiau dėl kokybės jau teko nerimauti: praėję metai buvo labai lietingi, tad visus kviečius reikėjo parduoti kaip pašarinės klasės.

Kadangi Šakių rajonas yra tipiškas žemdirbystės kraštas, visi didieji laukų masyvai jau išpirkti, išnuomoti, likę tik „trihektarininkai", o ir žemės kainos tiek nuomoti, tiek pirkti labai aukštos. Tad Povilo laukai išsibarstę po 3-5 ha, tik keli yra 20-30 ha. Vis tik ūkininkas nenusimena ir sako, kad reikia mokėti strategiškai planuoti ir numatyti kelis ėjimus į priekį. Prieš kelerius metus išsinuomojo 50 arų pailgą lauką. Per trejus metus, po truputį vis prisijungiant žemių, sulipdė vientisą 4 ha plotą.

Jaunasis ūkininkas nuosavos žemės turi apie 30 ha, tad viena didžiausių svajonių - įsigyti žemės, o planuose - ūkį daugiau plėsti Jurbarko rajone, juolab, kad nemažai žemės ten jau nuomojama. Nors iki 30 ha lauko tenka važiuoti apie 14 km, Povilas problemų nemato. Sako, kad kai toks nemažas plotas, apsimoka ir toliau važiuoti. Ne vienas Šakių rajone ūkininkaujantis iki savo laukų važiuoja dar daugiau - 20-30 kilometrų.

Ateities vizija - modernus šeimos ūkis

Povilas turi keturis brolius ir dvi seseris. Dabar darbuotis ūkyje padeda jaunesnis brolis Erikas. Kai būna didieji darbai - sėja ar rugiapjūtė - prisijungia broliai Mantas ir Marius. Septyniolikmetė sesuo Amanda atostogų metu pagelbėja šeimininkaudama namuose.

„Kai turėjau 50 ha, labai džiaugiausi, o dabar dirbu per 150 ha, bet nelabai jaučiu... Dirbu ir tiek. Žinoma, ūkis modernesnis. Tikiuosi, kad pavyks pasistatyti angarus grūdams ir technikai laikyti. Norėčiau, kad iš tikrųjų pavyktų sukurti sėkmingai veikiantį šeimos verslą."

Interviu su Povilu Valaičiu vaizdo įrašas.

Agroakademija, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos