Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Jaunasis ūkininkas pasiryžo auginti linus

Kėdainiai. Jaunasis ūkininkas, 24 metų Arnas Volkavičius šiųmetę sėją jau baigė. Tačiau jo nuotaika po pavasarinio darbymečio nėra optimistiška – viską gadina sausros grėsmė.

Kadangi didžioji laukų dalis buvo užsėta žiemkenčiais, tai pavasarinė sėja truko tik savaitę. ,,Labai neramu, nes viską gali sugadinti sausra. Neretai mes, ūkininkai, padejuojame ir be didesnio reikalo, tačiau dabar turime rimtą priežastį. Jei taip be lietaus dar kokią savaitę kitą temps, galime likti be išsvajoto derliaus“, – nuogąstauja Arnas.

Ketvirtus metus savarankiškai ūkininkaujantis vaikinas dėkoja tėčiui Arūnui už suteiktą pasitikėjimą ir nuolatinius patarimus. ,,Ūkininkauti pradėjau dar studijuodamas agronomiją tuomečiame Aleksandro Stulginskio universitete. Visai neblogai sekėsi derinti mokslus ir praktiką. Man nuolat kyla įvairių minčių, noriu daug ką išbandyti, tačiau tėtis primena apie  naujovių riziką“, – atvirai kalba A. Volkavičius.  

Bioversija m7 2024 11 19

Ruošiasi auginti linus

Iš viso jiedu su tėvu valdo apie 200 hektarų žemės. Didžioji plotų dalis tenka tradiciniams augalams – žieminiams ir vasariniams kviečiams, rapsams, žirniams – ir tik truputis – eksperimentams. Jaunasis ūkininkas dar prieš trejetą metų augino cukrinius runkelius, bet jų atsisakė dėl nežinios, kaip seksis toliau bendrauti su perdirbėjais.

Pernai A. Volkavičiaus ūkyje maždaug dešimtyje hektarų augo ir grikiai. Jų auginimo rezultatai nenuvylė: ,,Mano manymu, auginti grikius yra palyginti pelninga. Iš vieno hektaro kūliau kiek daugiau negu po dvi tonas, o toną pardaviau maždaug už 270 eurų. Prie jų tikrai grįšiu, tik jau dabar auginsiu gerokai daugiau. Kai tik įsirengsiu džiovyklą, būtinai vėl auginsiu grikius“, – žada jaunas žemdirbys.

Dabar A. Volkavičius gyvena nauju sumanymu – jau šį pavasarį norėjo į žemę berti linus, bet kiek susivėlino. ,,Tikrai noriu pradėti auginti linus aliejaus gamybai. Daugybė žmonių noriai vartoja linų sėmenų aliejų, tad galima patiems užauginti linų ir spausti aliejų. Jau pradėjau pokalbius su mokslininkais, gavau nemažai vertingų patarimų. Svarsčiau, ką daryti – pirma įsigyti spaudimo įrangą ar pradėti linų auginimą? Kol truko svarstymai, susivėlinau su sėja. Teks laukti kito pavasario. Iki jo labai tiksliai viską susidėliosiu, pasirinksiu tinkamą sėklą, susižinosiu linų auginimo ypatumus, įsigysiu visą reikalingą techniką ir įrangą“, – konkrečiais planais dalijasi jaunasis ūkininkas Arnas Volkavičius.

Kas būtina žinoti augintojams

Didelę darbo su linais patirtį sukaupusi įmonės „Agrolitpa“ projektų vadovė Sofija Jankauskienė „Mano ūkiui“ sakė, kad linai dažniausiai sėjami tuomet, kai jau pasėti kiti javai. Dirva turėtų įšilti iki 8–10 laipsnių. Pagal fenologinį kalendorių tai būtų tuomet, kai žydi ievos. Taigi, šiemet linus dar tikrai galima sėti, tik, žinoma, ne pačių vėlyviausių veislių.

„Agrolitpa“ projektų vadovė Sofija Jankauskienė sakė, kad linai dažniausiai sėjami tuomet, kai jau pasėti kiti javai

„Linus galima pasėti ir į sausesnę dirvą, tik ilgiau dygs, kaip ir visi augalai. Ir sudygus linams reikia drėgmės – jei bus labai sausa, sudygę gali sunykti. Galvojant apie linų sėją, reikia neužmiršti, kad dabar labai karštos dienos. Tokiu oru labai aktyvios spragės, kurių lervos gali „suvalgyti“ ne tik sudygusius, bet dar ir žemėje bedygstančius linus. Todėl linų sėjai ir dygimui bei augimui tinkamesni būtų vėsesni, bet, žinoma, ne šalti orai“, – aiškina S. Jankauskienė.

Linai pluoštui Lietuvoje nebeauginami, liko tik sėmeniniai. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, 2015 metais šalies žemdirbiai deklaravo 370,7 ha linų, 2016 metais – 243,7, 2017 metais – 474,4, o pernai – 546,4 ha linų. Taigi, sėmeninių linų plotai po truputį auga, pernai juos augino 80 žemdirbių.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos