Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Ūkis
Investicijos kainuoja, bet ūkininkavimą daro patogesnį

Kupiškis. Šimonių seniūnijos Puožo kaime jau 25 metus ūkininkauja Stasys Šerelis, o jam padeda sūnus, kurio pasiryžimas likti žemės ūkyje buvo viena iš stipriausių paskatų investuoti į ūkio modernizavimą.

Dabar po sniegu pavasario laukia 320 ha žiemkenčių – 250 ha žieminių kviečių ir 70 ha žieminių rapsų. Rudens sėjos sąlygos buvo puikios ir Šereliams pavyko užsėti visą suplanuotą žiemkenčių kiekį.

Sniego sluoksnis – šiuo metu jis siekia apie 10 cm – dar nėra pakankamai storas, kad garantuotai apsaugotų kviečius ir rapsus nuo speigų, tačiau vis geriau negu nieko, nes per ūkininkavimo praktiką yra buvę ir visai besniegių žiemos periodų.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Pernai Šereliai deklaravo 900 ha dirbamos žemės. Šimonių apylinkėse laukai ne patys derlingiausi, žemės našumas – 30 iki 40 balų. Ūkininkaujant tokiose žemėse, kviečių derlingumo vidurkis siekia maždaug 5 t/ha. „Nesivaikome rekordinių derlių, mums nėra tikslo siekti 8 t/ha grūdų“, – sako S. Šerelis.

2018-ieji, kaip ir daugeliui žemdirbių, Šereliams buvo nedėkingi – bendri derliaus nuostoliai dėl sausros siekė apie 30 proc., o vasarinių augalų derlius krito netgi dar labiau – beveik per pusę. Mažai prikulta ir pupų, kurių auginta net 100 ha. Pasak Stasio, pupos puikus augalas sėjomainai, todėl jų sėjama tokie dideli plotai.

Iki 2014 m. S. Šerelis nukultą derlių laikė sename, dar kolūkio laikus menančiame, sandėlyje, o džiovindavo juos džiovykloje, kuri prašėsi kapitalinio remonto. Kartu sūnumi Eimantu kelerius metus svarstė ir skaičiavo, kas geriau: remontuoti senąją įrangą ar pasistatyti naują. Pasirinko pastarąjį variantą ir tvirtina neapsirikę – dabar jie garantuoti dėl saugomų grūdų kokybės.

Taip prieš penkerius metus Šerelių ūkio bazėje iškilo suomių gamintojo „Antti-Teollisuus“ grūdų valymo, džiovinimo bei saugojimo įrangos kompleksas. Džiovykla Antti 65 MF3 apdoroja 200 tonų grūdų per parą. Visas grūdų džiovinimo procesas kontroliuojamas automatiškai. Porcinio tipo džiovykla garantuoja palyginti švelnų, neagresyvų džiovinimą, nes nenaudojamos aukštos temperatūros: tai svarbu galvojant apie sėklinių grūdų ruošimą.

Prie džiovyklos sumontuoti 4 bunkeriai, juose galima kaupti drėgnus grūdus, papildomai aušinti sausus grūdus, laikyti sėklinius grūdus (skirtingų veislių ar rūšių grūdus supilti palyginti nedidelėmis partijomis po 50 t). Valomoji BSX-100 užtikrina 60 t/val. našumo kokybišką valymą. Prie džiovyklos įrengti 3 grūdų bokštai su konusiniais dugnais. Pasak ūkininko, tai palyginti prabangi komplektacija, bet ji atsiperka: nereikia šluoti, apsieinama be sraigtų.

Iš karto, įgyvendinant projektą, buvo atsižvelgta į ūkio plėtros perspektyvas ir numatytos vietos dar dviem papildomoms plokščiadugnėms talpykloms. Tai labai pravertė – prieš dvejus metus, 2016–aisiais, buvo pastatyti du grūdų bokštai, kurių kiekviename telpa po 900 tonų grūdų.

„Dabar jau ramu – yra kur laikyti visą ūkio derlių. Pernai, kai mažiau kūlėme, tai visas ir tilpo į bokštus, o derlingesniais metais kaip atsarginį variantą turime angarą grūdams supilti“, – paaiškina S. Šerelis.

Pieno ūkis – kita ūkio šaka, reikalaujanti labai daug dėmesio, darbo jėgos ir laiko. Šiuo metu ūkyje laikoma 120 melžiamų karvių.Varganos pieno kainos verčia šeimininkus mąstyti, kur link sukti ūkį ateityje.

Tačiau dabar vien dėl prisiimtų įsipareigojimų dar trejus metus jie negali atsisakyti galvijų, nes prieš dvejus metus įgyvendintas didelis pieno ūkio modernizavimo projektas, pagal kurį įsigyta nemažai naujos technikos: traktorius, tręštuvas, purkštuvas ir teleskopinis krautuvas.

„Palyginti su lapkričio mėnesiu, pieno kaina šiek tiek pakilusi, tai vis kažkaip smagiau – džiaugiamės kiekvienu papildomu centuku“, – net ir menkučiais teigiamais pokyčiais moka pasidžiaugti ūkininkas Stasys Šerelis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos