Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Grikių rinkoje – netipiška situacija

Kaunas. Šiemet Lietuvoje grikių derlius bemaž dvigubai mažesnis negu pernai. Kyla jų supirkimo kainos, o ukrainietiškų grikių įvežti neapsimoka, nes jie, priešingai nei ankstesniais metais, brangesni už lietuvišką produkciją.

Lietuvos grikių supirkėjai teigia, kad šį sezoną jaučiamas šių augalų pasėlių plotų sumažėjimas ir auganti įmonių, superkančių šių augalų derlių, konkurencija.

Pasėlių deklaravimo duomenys irgi rodo, kad šiemet grikių Lietuvoje iš tiesų auginta gerokai mažiau negu ankstesniais metais. 2017 m. mūsų šalyje buvo deklaruota 64,54 tūkst. ha grikių, 2018 m. jų plotai sudarė 54,59 tūkst. ha, o šiemet tik 28,64 tūkst. ha. Taigi, šiemet, palyginti su praėjusiais metais, grikių plotai sumažėjo beveik dvigubai.

Bioversija m7 2024 03 12

Tai turi įtakos ir derliaus kiekiui. Kol kas niekas negali tiksliai įvardyti, koks bus bendras grikių derlius Lietuvoje, tačiau jau vien sprendžiant pagal plotą, jis bus du kartus mažesnis negu pernai.

Įtakos pasėlių derlingumui turėjo ir šių metų orai – buvusios sausros. Kadangi grikiai tradiciškai auginami mažiau derlingose, lengvose žemėse, kurios išdžiūsta greičiau negu priemoliai ar moliai, jų pasėliams sausros padarė daug žalos.

Pasak augintojų, kai kurių ūkių grikių derliui pakenkė ir lietinga rudens pradžia. Pasėliuose, kurių nespėta nukulti iki lietaus, grikių derlius ir jo kokybė labai suprastėjo, patirta nuostolių.  

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, šiemet grikių derlius dėl sumažėjusių plotų ir menkesnio derlingumo (pernai vidutinis derlingumas skaičiuotas 1,0 t/ha, o šiemet – 0,9 t/ha) gali būti mažesnis už pernykštį 51,8 proc. ir sudaryti tik 25,7 tūkst. t (pernai buvo 53,4 tūkst. t).

Šiemet, palyginti su praėjusiais metais, grikių plotai Lietuvoje sumažėjo beveik dvigubai

Kainos kilo labai greitai

Dėl mažesnio derliaus šį rudenį Lietuvos rinkoje sparčiai kilo grikių supirkimo kainos. Pasak grikius superkančios UAB „Danmax“ direktoriaus Valdemaro Andriuškevičiaus, derliaus nuėmimo pradžioje grikiai „nuo kombaino“ kainavo vos 240 eurų/t.

Šiuo metu, pasak pašnekovo, mūsų šalyje vidutinė grikių supirkimo kaina jau pasiekė 330-350 eurų už toną. Taigi, labai greitai grikiai pabrango bemaž 100 eurų/t. O kaip tik pradeda supirkimo kainos stiebtis aukštyn, supirkėjai pastebi, jog augintojai nustoja derlių pardavinėti, tikėdamiesi dar didesnio jo brangimo. Derliaus parduoda nebent tiek, kiek tuo metu reikia pajamų einamosioms lėšoms.

Neatmetama galimybė, kad dėl mažo derliaus kiekio grikių supirkimo kaina ateityje iš tiesų dar gali didėti. Esą dabar tie ūkiai, kurie patys turėjo galimybių grikius išvalyti, išdžiovinti, jų „nuo kombaino“ nepardavinėjo, o sandėliuoja, laukdami dar didesnių kainų.

Grikių augintojų norus derlių realizuoti kuo brangiau skatina ir faktas, kad Lietuvoje grikių supirkėjų yra daug, taigi jų tarpusavio konkurencija didelė.

Grikių supirkimo įmonės atstovas pasakoja, kad šiemet rinkoje susiklostė netipiška situacija: Lietuvoje šiuo metu grikiai yra pigesni negu Ukrainoje, iš kurios į mūsų šalį bei kitas ES šalis paprastai būdavo įvežama dideli kiekiai pigesnės produkcijos. Tačiau šiemet viskas apsivertė aukštyn kojomis: Ukrainoje šiuo metu grikių kaina siekia daugiau negu 400 eurų/t. Rusijoje grikiai kainuoja apie 350 eurų/t, bet pridėjus muitus ir transportą, kaina irgi artėja prie 400 eurų. Todėl vežti jų į Lietuvą neapsimoka.  

„Tokia situacija, kai grikiai pigesni Lietuvoje, o ne Ukrainoje, būna tik kartą per 5-6 metus“, - pastebi V. Andriuškevičius. 

Chemizuoti grikiai. Būna ir tokių?

Šį rudenį viešoje erdvėje atsirado skelbimų, kad superkami „chemizuoti grikiai“. Jų augintojai (ir ne tik jie) žino, kad grikių pasėliuose iki šio rudens nebuvo registruota jokių cheminių augalų apsaugos priemonių. Todėl tokių skelbimų tekstas paskatino pasidomėti, kas tie „chemizuoti“ grikiai?

V. Andriuškevičius paaiškina, kad skelbimuose nurodomi „chemizuoti“ grikiai, tai tiesiog yra grikiai, neturintys ekologinio ūkio sertifikato, kitaip tariant, užauginti ne ekologiniuose ūkiuose. Tačiau pesticidų likučių juose neturi būti, arba gali būti tik tiek, kiek neviršija leistinos normos.

Visus Lietuvoje supirktus grikius UAB „Danmax“ eksportuoja, daugiausiai išveža į kaimyninę Lenkiją, kur yra perdirbimo įmonė. Pasak V. Andriuškevičiaus, užsienio pirkėjai visuomet tikrina, ar grikiuose nėra pesticidų likučių.

„Mes dažniausiai perkame grikius tiesiai nuo kombaino, tokie būna apie 20-22 proc. drėgmės. Jau vien tai rodo, kad prieš derliaus nuėmimą pasėlis nebuvo nupurkštas glifosatais ar kokiais kitais neleistinais defoliantais, išdžiovinančiais augalus. Chemija apdorotame pasėlyje kuliamos sėklos būtų sausesnės (15-16 proc. drėgmės)“, - sako V. Andriuškevičius.

Grikiai auginami ir ekologiniuose ūkiuose, ir įprastinės gamybos ūkiuose, kuriuose augalų priežiūrai yra naudojami augalų apsaugos produktai. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) informavo, kad 2019 m. spalio 2 d. grikių pasėlių apdorojimui vegetacijos metu įprastinės gamybos ūkiuose užregistruotas herbicidas Fusilade forte (skirtas varpučiams ir kitoms vienaskiltėms piktžolėms bei javų pabiroms naikinti – red. past.). Tačiau jį galima naudoti ne vėliau kaip 90 d. iki grikių derliaus nuėmimo.

Pasak VAT specialistų, jokie kiti augalų apsaugos produktai grikių auginimo metu neturi būti naudojami, tačiau dirvos paruošimui iš rudens arba prieš sėją registruoti šiai paskirčiai herbicidai nėra draudžiami. 

VAT prieš grikių derliaus nuėmimo sezono pradžią buvo paskelbusi, kad šiemet kontrolė dėl nelegalaus glifosato naudojimo pasėliuose bus dar griežtesnė negu anksčiau. Kokie jos rezultatai?

VAT informavo, kad šiemet, kaip ir ankstesniais metais, vykdoma tikslinė pasėlių stebėsena prieš derliaus nuėmimą, norint įsitikinti, ar grikiai nėra apdorojami glifosato veikliosios medžiagos turinčiais herbicidais. Pažeidimų kol kas nebuvo užfiksuota, stebėsena bus tęsiama iki lapkričio 15 d.

2017 m. tokios stebėsenos metu buvo nustatyti 9 atvejai, o 2018 m. – 4 atvejai, kai grikių laukai prieš derliaus nuėmimą buvo apdoroti neleistinais herbicidais, sudėtyje turinčiais glifosato.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos