Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Gervuogių derlius taip pat ankstyvesnis

Lazdijų r. Gudonių kaime ūkininkaujantis Laimutis Genys prieš 5 metus įkūrė ūkį „Geniorojus“, kur augina 0,7 ha smidrų ir 0,5 ha gervuogių. Ūkio bendras plotas siekia 2 ha žemės.

Gervuogių derlius – dviem savaitėmis ankstyvesnis. Ūkininkai jas augina dėl vertingų, stambių ir saldžių uogų, kurias galima vartoti šviežias arba įvairiai perdirbti. Be to, gervuogės mažiau reiklios drėgmei ir rečiau auginamos Lietuvoje nei avietės.

Pasak L. Genio, įrengiant gervuogyną daugiausia kainavo sodinukai ir atramos. Auginant gervuoges prie jų, augalai geriau apšviečiami saulės ir vėdinasi, nelūžta nuo prisirpusių uogų svorio, krūmai auga sveikesni ir gausiau dera.

Bioversija m7 2024 11 19

„Šiųmetį saulėtą ir šiltą vegetacijos sezoną drąsiai galime vadinti gervuogių vasara, nes uogos pradėjo nokti jau liepos pradžioje (10 d.) – dviem savaitėmis anksčiau nei įprastai. Nuo vieno krūmo priskiname 2–3 kg desertinių, skanių ir vertingų uogų“, – sako L. Genys.

Pasak ūkininko Laimučio Genio, gervuogynui įrengti brangiausiai kainavo sodinukai ir atramos

Ūkininkai augina keletą skirtingo ankstyvumo bedyglių gervuogių veislių: ankstyvą Polar, vidutinio ankstyvumo Orkan, Bžezina ir Chester bei vėlyvą Black Satin, kad ištęstų derėjimo laikotarpį nuo liepos vidurio iki rugsėjo pradžios, o palankiais metais ir iki šio mėnesio vidurio.

Nors gervuogės – savidulkiai augalai, tačiau auginant skirtingas veisles sulaukiama gausesnio jų derliaus.

Uogas ūkininkai skina visiškai prisirpusias, kai švelniai pajudinus, lengvai atsiskiria nuo vaisinių šakelių.

Uogos – blizgios, juodos, didesnės ir vertingesnės nei aviečių, saldžios, pagal skonį primena mėlynes, tačiau išsilaiko gerokai trumpiau nei šilauogės, todėl ūkininkai į mažas plastikines dėžutes sudėtas uogas pirmiausia atvėsina ir realizuoja per parą.

Pasak L. Genio, dažnai nuskintos uogos automobiliu, kuriame įrengta vėsinimo įranga ir palaikoma pastovi 5 °C temperatūra, pristatomos į restoranus ir parduotuvėles Vilniuje, Kaune, Druskininkuose.

Uogos sveikos ir geros kokybės, nes joms auginti nuo ligų nereikia naudoti cheminių apsaugos produktų, o ūkininkai tręšia pavasarį tik organinėmis trąšomis, paukščių mėšlo granulėmis.

Gervuogynas neaptvertas, todėl uogų derlius taip pat priklauso ir nuo to, kiek gervuogių vaisinių šakelių apgraužia žiemą uogyne mėgstančios apsilankyti stirnos.

Be to, šias uogas labai mėgsta širšės, kad nesugadintų derliaus, ūkininkai gervuogyne kabina gaudykles su gira ar kitu saldžiu masalu.

Deja, Lietuvą savaitgalį užklupusi audra labai suniokojo gervuogyną, stiprus vėjas nuo šakų nupurtė didelę dalį derliaus.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos