Zapyškis (Kauno r.), birželio 8 d. Didžiuliuose Simo Zarecko gėlininkystės ūkio šiltnamiuose puoselėjamos gėlės jaučiasi puikiai - šiluma joms patinka, ypač, kai rūpestingi šeimininkai vandens negaili. Tik šiltnamyje dirbantiems žmonėms šios savaitės karštis yra nemenkas išbandymas, nors dauguma prie tokių sąlygų jau įpratę.
Vaikštant po gėlininkystės ūkio šiltnamius, regis, net karščio nebejauti - taip užburia gėlių grožis ir spalvos. Moterys dirba įprastus darbus - rūšiuoja gėles, daro kompozicijas, ruošia vazonėlius gėlėms ir pan. Šiltnamiuose stovi ir užsakovams paruoštos augalų kompozicijos dideliuose vazonuose.
S. Zarecko ūkyje gėlės auginamos nuo 1998-ųjų ir jų auginimo plotai nuolat didėja. Žydinčių gėlių siūloma rinktis iš daugiau kaip 200 skirtingų gėlių veislių.
Įrengta laistymo sistema
S. Zarecko gėlininkystės ūkyje yra devyni šiltnamiai. Naujausiuose įrengti dideli vandens rezervuarai. Aukštai vazonuose kabančios surfinijos, pelargonijos laistomos iš viršaus. Gėlės, kurios stovi ant stalų, laistomos iš apačios - vandeniu prisipildo lengvai stumdomi stalai su ratukais, ant jų ir stovi gėlių vazonėliai. Šioms gėlėms skirtingai pagal jų rūšį nustatomos trąšų normos.
„Begonijoms, sprigėms, gloksinijoms reikia vengti tiesioginių saulės spindulių, joms nepatinka laistymas per viršų, tad tokios sąlygos šioms gėlėms yra tiesiog idealios. Tokių augalų yra apie tūkstantis ant vieno stalo, o stalų šiltnamyje - 72", - pasakoja ūkio vadybininkė Jolita Petkūnienė.
Pirmajame šiltnamyje auga daugiausia motininiai augalai. Trys šiltnamiai yra visai nauji, o tris senuosius vasarą rengiamasi griauti, vietoje jų bus statomas naujas šiuolaikiškas šiltnamis, jau parvežtos medžiagos iš Švedijos. „Senuosiuose šiltnamiuose nėra stalų, tad juose darbas yra gerokai sunkesnis, nes reikia lankstytis, su žarna lieti kiekvieną augalą", - paaiškina Jolita.
Karštis labiausiai vargina šiltnamių darbuotojus, nes temperatūra įdienojus kai kuriuose šiltnamiuose perkopia 40 laipsnių. Vis dėlto dauguma jų jau įpratę prie tokių sąlygų. Ūkyje dirba 12 nuolatinių darbuotojų, pavasarį sezoniniam darbui papildomai priimami dar 2-4 žmonės, atvyksta studentai praktikos atlikti.
Per karščius šiltnamių langai atidaryti ir dieną, ir naktį. Gėlės laistomos korpusais, kad nekristų vandens spaudimas, tad procesas vyksta visą dieną.
Gėlių madas diktuoja orai
Gėlių pardavimui karšti orai daro dvejopą įtaką - ir gerą, ir blogą. Pasak J. Petkūnienės, karščiai neretai nudegina augalus, žmonėms reikia juos keisti, jie perka naujus. Tačiau kiti pagalvoja, kad vis tiek gėlės neaugs tokiu oru ir jų neatnaujina.
„Tačiau šiaip problemų dėl pardavimų nėra - nurašoma tik 3 proc. augalų, o, pavyzdžiui, našlaitės šį pavasarį buvo parduotos 100 proc.", - pasidžiaugė rezultatais ūkio vadybininkė.
Gėlių paklausa, jos teigimu, vis dar didėja, nors nebuvo labai kritusi ir pačios krizės metu. O pernai gėlių pirkimas jau pastebimai didėjo.
Gėlių madas diktuoja orai. „Karštą ir lietingą praėjusią vasarą buvo perkami labiau drėgmę mėgstantys augalai. Kai sausa ir karšta, perkamos pelargonijos, kurios atsparios pietinei saulei. Neretai žmonės gėles perka pagal savo patirtį - jeigu vieną kartą sprigės nudegė, tai jau kitą kartą jų niekaip neįsiūlysi", - dalijasi mintimis J. Petkūnienė.
S. Zarecko ūkyje yra ir chrizantemų laukai, šios gėlės auginamos rudeniui. Pirmosios pražydės rugpjūtį. Būtent šios vienintelės gėles išvežamos į vieną prekybos centrą. Kitomis gėlėmis prekiaujama tiesiai ūkyje - Kuro kaime, Zapyškio seniūnijoje (Kauno r.), taip pat filiale Vilniuje. Gėlės daugiausia perkamos urmu - prekybai turguose, parduotuvėse, nors atvyksta ir pavieniai žmonės, ieškantys idėjų savo sodyboms ir kiemams.
„Mūsų ūkyje prekyba vyksta beveik ištisus metus, nes nuo sausio daigais prekiaujame, - apie gėlininkystės ūkio privalumus kalba J. Petkūnienė. - Su kitais gėlių augintojais nekonkuruojame, o labiau dalijamės, kuo galime. Gražiai sugyvename."
Saulei atspariausios - pelargonijos
Pietinėse pusėse Jolita žmonėms rekomenduoja sodinti pelargonijas, serenčius (gvazdikėlius). Begonijos mėgsta labiau pavėsį.
„Dabartinėms oro sąlygoms terasose ir balkonuose labiausiai tinka auginti svyrančias pelargonijas, surfinijas, tačiau pastarąsias reikia dažnai lieti. Karštį pakelia ir begonijos, tačiau jos labiau mėgsta rytinę ir pietvakarinę pusę", - aiškina specialistė.
Tiems, kurie turi daug gėlių, bet negali jų pastoviai lieti, rekomenduojama įmaišyti drėgmę palaikančių granulių. Nors jos pakelia augalo kainą, bet atsiperka, nes gėlės žydi visą vasarą. Drėgmę palaikančios granulės itin naudingos kapuose, kur žmonės negali kasdien lieti gėlių.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)