Kelmė. Mėsinių galvijų augintojams metai nebuvo lengvi, teko spręsti ne vieną galvosūkį. Krito mėsos kaina, problemų kėlė iš užsienio vežamų gyvulių logistika, per lėtai vyko kontrolinio buliukų auginimo stoties steigimas.
Regis, mėsinių galvijų augintojų gyvenimas teka įprasta vaga – įsibėgėja veislių klubų veikla, po pirmojo karantino pavyko surengti visuotinį susirinkimą ir suformuoti naują Asociacijos tarybą, įvyko veislininkystės pasiekimų paroda Algirdiškyje. Tačiau rugpjūčio pabaigoje naujuoju Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) prezidentu išrinktas Vytautas Barkauskas sako, kad ramaus gyvenimo 2020-aisiais nebuvo.
Didžiausia problema – kritusi mėsinių galvijų supirkimo kaina. „Daugelis ūkių šiemet patyrė nuostolių. Supirkėjai sugebėjo sumažinti mėsos supirkimo kainas, nors žmonės per pandemiją valgyti nenustojo. Nuo maždaug 2 Eur/kg gyvo svorio kaina mažesniesiems ūkiams, kurių yra dauguma, krito iki 1,30–1,50 Eur/kg“, – sakė V. Barkauskas, pridūręs, kad didieji ūkiai žymaus kainos sumažėjimo nepajuto.
Šiokia tokia parama mėsinių galvijų augintojams buvo Vyriausybės skirtos lėšos galvijų laikytojams, pardavusiems rinkai galvijus, negautoms pajamoms kompensuoti – 130 Eur už parduotą mėsinės veislės (grynaveislį, kelių mėsinių veislių mišrūną) galviją, 100 Eur – už parduotą pieninės-mėsinės veislės mišrūną galviją ir nuo 6 iki 12 mėnesių amžiaus mėsinės veislės (grynaveislį, kelių mėsinių veislių mišrūną) atjunkytą veršelį.
Prieš Kalėdas LMGAGA vadovai intensyviai kalbėjosi su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, Žemės ūkio ministerija, Nacionaline mokėjimo agentūra dėl susietosios paramos išmokos už ūkinius gyvūnus, kuri skiriama, jei Ūkinių gyvūnų registre įregistruoti ir suženklinti ne jaunesni nei 12 mėn. mėsiniai galvijai, buliai nepertraukiamai išlaikomi valdoje ne mažiau 60 kalendorinių dienų. LMGAGA norėtų, kad šis terminas būtų sumažintas iki 30 dienų. Taip yra Lenkijoje. Dviejų mėnesių terminas taikomas Estijoje, trijų – Latvijoje.
„Latvija daugiau specializuojasi parduoti prieauglį iki metų laiko, o lenkai yra pagrindiniai mūsų konkurentai – jie, kaip ir mes, daugiau augina galvijus mėsai, todėl galėdami trumpiau išlaikyti gyvulius turi konkurencinį pranašumą prieš mus. Todėl bandome derėtis, kad užtektų išlaikyti vieną mėnesį. Atrodytų, mėnuo ar du gal ir nesudaro didelio skirtumo, bet sudarant sutartis su perdirbėjais pranašumą turės tas, kuris galės tiekti mėsą 11, o ne 10 mėnesių“, – argumentus dėstė V. Barkauskas.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad po tų dviejų mėnesių į rinką automatiškai paduodama daugiau mėsos ir jos supirkimo kaina krenta. Be to, įregistruoti ūkinius gyvūnus ŪGR privalu ne vėliau kaip einamųjų metų spalio 31 d. Tai, anot LMGAGA prezidento, reiškia, kad baigiantis metams supirkėjams gali trūkti geros mėsos: „Taigi, tai ne vien išmokos reikalas. Regis, mūsų argumentai buvo išgirsti ir tikimės, kad į juos bus atsižvelgta. Tai būtų pagalba ir ūkininkams, ir perdirbėjams.“
Ūkininkai, tarp jų ir pats V. Barkauskas, 2020-aisiais susidūrė ir su logistikos problema, kai sudėtingomis pasaulinės pandemijos sąlygomis reikėjo atsivežti nuotoliniame aukcione užsienyje pirktus gyvulius. V. Barkauskas Prancūzijoje įsigijo 15 limuzinų veislės telyčių ir tris bulius. „Parsivežti galvijus buvo didesnė problema negu nupirkti“, – sakė gruodį vis dėlto sulaukęs naujo limuzinų bandos papildymo.
Dėl tokių sudėtingų sąlygų augintojai mažiau pirko galvijų, tad liko nepanaudotų paramos lėšų veisliniams gyvuliams įsigyti. ŽŪM Asociacijai žadėjo, kad šiuos pinigus ūkininkai galės įsisavinti 2021 metais.
Dėl pasikeitusių mėšlo ir srutų tvarkymo reikalavimų, dėl reikalavimo įterpti skystą mėšlą ir srutas bei per 4 val. juos aparti, LMGAGA prezidento teigimu, ūkininkams reikėtų finansuoti mėšlidžių statymo, srutovežių įsigijimo išlaidas.
„Naujajame BŽŪP laikotarpyje reikėtų daugiau paramos mažesniems ūkiams, jaunųjų ūkininkų įsikūrimui. Turėtų būti supaprastinti fermų statybos ant savo žemės aplinkosauginiai reikalavimai“, – kalbėjo V. Barkauskas apie tai, kokiais klausimais Asociacijos laukia derybos su Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijomis.
Pačiai Asociacijai 2020-aisiais reikės ieškoti naujų gyvulių vertintojų, jų gretas paliko į Seimą išrinktas Vigilijus Jukna. Šiuo metu dirba trys vertintojai, o tai gerokai per mažai, tad žadama jų gretas plėsti.
Įpusėjo LMGAGA kuriamo kooperatyvo darbai – įrenginėjama kontrolinio buliukų auginimo stotis Anykščių rajone. Nors buvo tikimasi, kad stotis pradės veikti jau 2020-ųjų pavasarį, karantinas pristabdė visus darbus ir sprendimus. „Dabar reikia laukti, kol baigsis karantinas ir šaukti steigiamąjį susirinkimą. Tikimės sudominti ūkininkus, kad stotų į kooperatyvą, kurio veikla priklausys nuo to, kokią kainą gausime ir kaip seksis realizuoti gyvulius“, – kalbėjo V. Barkauskas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)