Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Ūkis
Didesnį ūkių atsparumą užtikrina tvarios investicijos
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Gamtos kataklizmai, rinkų nestabilumas, apsirūpinimo maistu problemos skatina ūkininkus ryžtis tvarioms investicijoms. Jos suteikia atsparumo, kuris padeda prisitaikyti prie klimato kaitos, išlikti konkurencingiems, leidžia efektyviai naudoti išteklius ir saugoti aplinką. 

Tad norintieji gali pasinaudoti parama pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“. Priemonė skirta skatinti tvarią žemės ūkio produktų gamybą, remiant investicijas, kuriomis prisidedama prie klimato kaitos švelninimo ir prisitaikymo prie jos, taip pat prie atsinaujinančios energijos gamybos ir aukštesnių gyvūnų gerovės standartų. 

Pagal šią intervencinę priemonę remiamos šios veiklos:

Bioversija m7 2024 09 18
  • šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir (ar) amoniako išmetimus mažinančių bei oro kokybę gerinančių technologijų diegimas ūkyje (privaloma veikla); 
  • biodujų gamyba iš gyvulininkystės ūkyje susidarančio mėšlo ir kitų biologiškai skaidžių žemės ūkio atliekų; 
  • investicijos į perėjimą prie aukštesnių nei pareiškėjui privalomi ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimų. 

Paramą tvarioms investicijoms galima gauti vien tik dotacijos forma, dotacijos su lengvatine paskola forma ar vien tik lengvatinės paskolos forma.  Paramai dotacijos forma ir dotacijos su lengvatine paskola forma jau yra įvykę du kvietimai 2023 ir 2024 metais. Tačiau iki pat 2024 m. gruodžio 31 d. galima kreiptis lengvatinių paskolų tvarioms investicijoms įgyvendinti. 

Rėmimas lengvatinėmis paskolomis

Pagal SP intervencinę priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ lengvatinės paskolos lėšomis galima finansuoti investicijas į materialųjį ir nematerialųjį turtą, būtiną bent vienai iš trijų remiamų veiklų vykdyti. Tai gali būti naujų statinių statyba, rekonstravimas, kapitalinis remontas, nauji technologiniai įrenginiai, skaitmeninės ūkininkavimo technologijos, ūkinių gyvūnų įsigijimas.

Anot Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) ES reikalų ir paramos politikos departamento Paramos verslui skyriaus patarėjos Loretos Golubevaitės, parama lengvatinei paskolai yra patrauklesnė nei skolinimasis rinkos sąlygomis, nes palūkanos skaičiuojamos ne visai paskolos sumai, o tik finansų tarpininko daliai. Kitai daliai, kuri finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtros lėšų, taikomos nulinės palūkanos. Taigi, tokios paskolos palūkanos yra mažesnės nei paskolos, imamos iš banko rinkos sąlygomis.

Kitas lengvatinės paskolos pranašumas – lankstumas. Ji gali būti teikiama ne tik investicijoms finansuoti, bet ir apyvartiniam kapitalui papildyti. Lengvatinių paskolų, kurios skirtos apyvartiniam kapitalui papildyti, lėšomis galima finansuoti trumpalaikio turto (medžiagų, pašarų, augalų ir gyvūnų apsaugos priemonių, įrenginių atsarginių dalių ir pan.) įsigijimą, darbo užmokestį ir su juo susijusius mokesčius, su ūkio veikla susijusius mokesčius ir einamąsias išlaidas (turto mokestį, nuomą ir draudimo išlaidas, komunalines išlaidas ir pan.), taip pat debitorinius įsipareigojimus ir kitas apyvartines išlaidas, būtinas ūkinei veiklai vykdyti“, – paramos paskoloms privalumus vardija ŽŪM atstovė L. Golubevaitė.

Skatina diegti tvaraus ūkininkavimo technologijas

SP priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ ūkininkams gali asocijuotis su SP priemone „Investicijos į žemės ūkio valdas“, tačiau šių priemonių tikslai skiriasi. Pirmoji orientuota į tvarumą.

Kitas skirtumas – paramos dotacijos forma intensyvumas pagal priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ siekia iki 65 proc., o investuojant į gyvūnų gerovę kiaulininkystės sektoriuje – net iki 80 procentų.

„Dar vienas skirtumas – priemonėje „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ nėra atrankos vertinimo, nereikalaujama verslo plano“, – svarbius paramos aspektus pristato L. Golubevaitė.

Be tvarių investicijų gyvulininkystė neturi ateities 

Kupiškio rajono ūkininkas Egidijus Černius – vienas iš tų, kuris kreipėsi paramos dotacijos forma pagal priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“. Sutartis jau pasirašyta, belieka įgyvendinti numatytus darbus – pastatyti biodujų jėgainę ir įrengti automatinę karvių šėrimo sistemą. 

„Galvojame apie ateitį. Vėliau srutų tiesiogiai naudoti nebegalėsime, jas reikės perdirbti, tad šiam tikslui planuojame naudoti biodujų jėgainę – gaminsime ūkiui elektrą“, – dalijosi ūkininkas. 

Pasak jo, be paramos būtų sunku eiti tvarumo keliu, nes tvarios investicijos reikalauja daug finansų. Be paramos nesugebėtume to padaryti, trūktų finansų. Parama visada naudojamės, jeigu tik atsiranda galimybė. 

Puikiai suprantame, kad visi tvarūs dalykai reikalingi ir be jų neišgyvensime. Tad ūkiai turi galvoti apie ateitį ir investuoti į tvarias technologijas, kitaip gali grėsti uždarymas. O mes tikimės plėtros ir ilgai gyvuoti, todėl investuojame. Parama – tai pagalba, kad visa tai įvyktų kuo greičiau“, – teigia E. Černius.

Ūkininko manymu, tvarumas reikalingas ir jis vis labiau skverbiasi į visus sektorius, įskaitant žemės ūkį. „Manau, jeigu ateityje neatitiksim tvarumo reikalavimų, gali tekti mokėti didelius mokesčius“, – mintimis dalijasi ūkininkas.

E. Černiaus teigimu, Europos Sąjungoje tvarumo keliu žengiama gana sparčiai, tačiau trečiosiose šalyse yra visiškai kitaip. Tad konkuruoti su pigesne įvežtine produkcija iš šalių, kuriose vargu ar laikomasi tvarumo reikalavimų, be paramos būtų nelengva.

Kam ir kiek numatyta paramos

Pagal SP priemonę „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“ lengvatinėms paskoloms skirta 5 mln. Eur paramos lėšų. Didžiausia paskolos suma vienam paskolos gavėjui negali viršyti 200 000 eurų. 

Ilgiausias paskolos laikotarpis – 5 metai nuo paskolos sutarties su finansų tarpininku pasirašymo. 3 metų paskolos laikotarpis taikomas tuo atveju, jeigu pareiškėjas kreipiasi lengvatinės paskolos tik apyvartiniam kapitalui. 

Palūkanos skaičiuojamos tik finansų tarpininkų daliai. Palūkanų norma finansų tarpininkų lėšų daliai, atsižvelgiant į rinkos sąlygas, nustatoma finansų tarpininkų atrankos sąlygose. 

Vienas galutinis naudos gavėjas gali gauti tik vieną paskolą. Lengvatinėmis paskolos lėšomis galima apmokėti iki 100 proc. finansuoti tinkamų išlaidų. 

Paramos gali kreiptis tiek fiziniai asmenys, kurie Ūkininko ūkio įstatyme nustatyta tvarka savo vardu yra įregistravę ūkininko ūkį, tiek juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą. Fiziniai asmenys turi būti ne jaunesni nei 18 metų amžiaus.

Reikalavimas dėl žemės ūkio valdos registravimo netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja tik iš savo narių valdose pagamintus ar užaugintus žemės ūkio produktus / supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar užaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus. 

Paraiškas lengvatinei paskolai galima teikti iki šių metų pabaigos – gruodžio 31-osios, tačiau ne ilgiau nei pasiekiama paraiškų priėmimo etapui skirta lėšų suma.


Užsakymo Nr. 11648
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos