Kaunas. Lietuvos daržovių augintojų asociacija tikisi, kad pasirašyta bendradarbiavimo sutartis su „Ekoagros" padės operatyviau keistis informacija ir užkirsti kelią nesąžiningiems ekologiškos produkcijos augintojams pasinaudoti išmokomis.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) ir VšĮ „Ekoagros" bendradarbiavimo sutartimi siekiama skatinti partnerystę ir ryšius su svarbiomis interesantų grupėmis. Tarp LDAA narių yra vis daugiau ekologiškai dirbančių žemdirbių, o sutartis turėtų palengvinti abipusį susikalbėjimą.
„Mums seniai rūpėjo glaudžiau bendradarbiauti su sertifikavimo įstaiga. Tarkime, LDAA valdybai praėjusiais metais nemažai nerimo sukėlė nerealiai išaugę krapų, tarp jų ir ekologiškai auginamų, plotai - jie grėsmingai artėjo prie 1 000 ha. Įtarėme, kad tai gali būti nesąžiningi deklaruotojai, siekiantys vien tik išmokų. Tikimės, kad pasirašyta bendradarbiavimo sutartis leis greičiau keistis informacija ir užbėgti panašiems neskaidriems dalykams už akių", - viliasi LDAA direktorė Zofija Cironkienė.
„Ekoagros" ir LDAA susitarė keistis gerąją patirtimi bei informacija apie nesąžiningus ūkio subjektus, siekiant pagerinti kontrolės sistemą ir ūkio subjektų veiklos skaidrumą
„Pastaraisiais metais į Lietuvos daržovių augintojų asociacijos gretas įsiliejo ir ekologiškų daržovių augintojai - šiuo metu mūsų asociacijoje yra penki ekologiškai ūkininkaujantys daržininkai. Taip pat vis dažniau pasitaiko atvejų, kai iš tausojančios auginimo sistemos pereinama į ekologinę gamybą. Vienas iš asociacijos uždavinių yra kelti augintojų profesinį meistriškumą, dalintis gerąją patirtimi su kitų, labiau šioje srityje pažengusių šalių augintojais, kurie užsiima prekine ekologine daržininkyste. Asociacijai ypatingai trūksta tokių ryšių, nes šiuo metu darbas vykdomas tik įprastinėje ir tausojančioje daržininkystėje. Tikimės, kad partnerystė su „Ekoagros" suteiks galimybę susirasti geranoriškų partnerių", - pažymi Z. Cironkienė.
Po sutarties pasirašymo „Ekoagros" vadovybė diskutavo su Z. Cironkiene ir žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės" vadovu, LDAA valdybos pirmininku Martynu Laukaičiu apie svarbiausias daržininkystės sektoriaus problemas - įkainių už sertifikavimo paslaugas naštą gamintojams, supirkėjų poreikius, pagaminamą per mažą kiekį ekologiškos produkcijos eksporto rinkai, nesąžiningus augintojus.
„Prieš eksportuojant savo ūkio produktus, pirmiausia reikia atlikti visus privalomus tyrimus ekologiškai produkcijai, gauti reikiamus sertifikatus užsienio rinkoms, kurie yra labai brangūs. Lietuvoje nėra laboratorijų, galinčių atlikti visus reikalingus tyrimus, todėl mėginiai siunčiami į Vokietiją. Dėl šių veiksnių didelė ir brangi finansinė našta tenka vienam kilogramui daržovių - kyla ekologiškos produkcijos kaina, kurią sudėtinga kontroliuoti", - problemą įvardijo M. Laukaitis.
M. Laukaitis pažymėjo, jog Vakaruose pažengę ūkiai yra susikooperavę, todėl su jais labai sunku konkuruoti. Lietuvoje kooperacija tarp ūkininkų yra vienas svarbiausių ir reikšmingiausių veiksnių, kadangi pavieniai ūkininkai negali patiekti eksporto rinkai reikalingų ekologiškos produkcijos kiekių, nors, akivaizdu, kad ekologiškos produkcijos Vakarų Europai trūksta.
Kooperacijos skatinimas, plėtojimas ir parama yra vienas iš pagrindinių tiek Lietuvos, tiek ES politikoje, ilgalaikėse strategijose ir teisės aktuose formuojamos politikos prioritetų, tačiau pastebima, jog konkretūs veiksmai kol kas nėra įgyvendinami.
„Ekoagros", MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)