Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Braškių derlius mažesnis ir brangesnis

Vilnius. Lietuviškų braškių pirmuosius žiedus pakando šalnos, vėliau jas kepino sausra, o galiausiai kelias dienas trukęs lietus suplakė paskutines uogas, jos ėmė pūti, todėl derlius šiemet bus maždaug trečdaliu mažesnis nei pernai.  

Dėl sausros ūkiuose noko kartu ir ankstyvųjų, ir vėlyvųjų veislių braškės, todėl rinka jų prisipildė ir šiek tiek smuko kainos, pasiekusios praėjusių metų lygį – 3,5-5 eurus už kilogramą.  

Lietuvos uogų augintojų asociacijos pirmininkas Tautvydas Gurskas sako, kad dėl pavasario šalnų ūkiai neteko pirmųjų žiedų, iš kurių būna pačios didžiausios uogos.

Bioversija 2024 07 09 m7

„Tas, kas turi tunelines priedangas, šiltnamius, apsisaugojo, bet tie, kurių braškynai laukuose, nedengtos, jiems buvo blogai. Kas turi laistymo sistemas, galėjo laistyti ir turėti gerą derlių, nes buvo pakankamai saulėtų ir šiltų dienų, bet tas, kas neturėjo laistymo sistemų, buvo bėda“, – teigė T. Gurskas. 

Anot jo, po atviru dangumi augintų braškių derliaus nuėmimas įpusėjo, o kai kur jau ir artėja į pabaigą.

T. Gursko teigimu, kaina šiemet laikosi 5–5,5 Eur ir žemiau, greičiausiai, nekris, tad vargu ar bus galimybė prisivirti pigių uogienių iš lietuviškų braškių.  

Jam pritaria ir septynerius metus braškes auginantis kaunietis Audrius Jurevičius – ūkininko teigimu, mieste lietuviškų braškių rasti jau sunku, nes ūkininkai tiesiog nebeturi uogų. 

Apie 1,5 ha ūkio Kaune savininkas prognozuoja, kad dėl gamtinių sąlygų šiemet derlius bus mažesnis apie 30-40 proc.: šalnos, dideli temperatūrų skirtumai dieną ir naktį, sausra, tropinė birželio antroji pusė pakenkė uogynui.  

Jo teigimu, po liūčių vieną, apie 80 ha, lauką teko uždaryti nebaigus išskinti dėl puvinių ir antraknozės. Dabar, sezonui perkopus į antrą pusę, A. Jurevičius parduoda uogas apie 20 proc. brangiau nei pernai – po 5–5,5 euro ir nemano, kad kaina kris. Pigiau – už 2,5–3 eurus galima prisikinti pačiam atvykus į laukus. 

5 ha braškyną prie Rudaminos Vilniaus rajone turintis Augustas Piliponis BNS teigė uogas pradėjęs skinti neseniai, nes visos lysvės yra po atviru dangumi. Jis skaičiuoja apie 20 proc. mažesnis nei įprastai derlių. 

„Jeigu piko metu praėjusiais metais ar užpernai iš lysvės rinkome aštuonias dėžes uogų, šiemet – maksimum šešias“, – BNS teigė jis. 

Tačiau A. Piliponis pripažįsta, kad šių metų derlius gali būti pats didžiausias per pastaruosius trejus metus. Ūkininko teigimu, sausra plantacijai buvo naudinga, nes sausu oru uogos laikėsi sveikos ir gražios.

Braškių augintojas pabrėžė, kad labiausiai juntamas sausros padarinys – nemažai ūkių vienu metu sunoko ir ankstyvųjų, ir vėlyvųjų veislių braškės. Tačiau, anot jo, kainos panašios, kaip praėjusiais metais.  

„Rinka užsipildžiusi. Tai turi įtakos ir kainai. Kainos iki 3,5-4 eurų už kilogramą, o šalia graikiškos ar lenkiškos gali būti ir už 2,5 euro“, – teigė jis.   

20 arų braškių plantaciją beveik 10 metų netoli Rumšiškių turinti Stefa Narbutaitienė BNS teigė šiemet uogomis neprekiaujanti, skinasi tik savo reikmėms – gamtinės ir rinkos sąlygos verčia atsisakyti braškių auginimo.  

„Neužderėjo. Šiemet viskas nušalo. O kai pirmąsias prisirpusias uogas galima šiek tiek brangiau parduoti, jos neperkamos, nes graibstomos pigesnės graikiškos, lenkiškos“, – BNS teigė S. Narbutaitienė.  

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos