Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Bitininkai: permainingi orai pavasarinio medaus rinkimo nesutrikdė
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Permainingi balandžio ir gegužės orai, pasak bitininkų, medaus rinkimo procesų šiemet nesutrikdė labiau nei ankstesniais metais.

Dalis bitininkų sako, kad dėl permainingų orų bitės gebėjo medaus prisinešti tik sau, o ne bitininkams. Kiti dar neprognozuoja, kiek pavyks prisukti pavasarinio – sodų žiedų, rapsų, kiaulpienių – medaus, nes gegužę dar tikimasi šiltų dienų.   

„Tie orai ne tokie, kad jau neįprastai būtų blogai. Nėra, kad kokia sausra būtų – augalai nektarą skiria, drėgmės pakanka“, – BNS teigė Lietuvos bitininkų sąjungos atsakingoji sekretorė Jūratė Galvonienė, Zarasų rajone turinti beveik 300 bičių šeimų.  

Bioversija m7 2024 11 19

Lietuvos bitininkų profesionalų asociacijos „Austėja“ vadovas Vytis Garbauskas, prižiūrintis apie 150 bičių šeimų Šakių rajone, sako, kad ankstyva pavasarinė šiluma yra kaltininkė, nes augalai greitai sužydi ir peržydi.

Ankstyva šiluma ir žydėjimas, pasak jo, negarantuoja, kad šiemet bus daugiau pavasarinio medaus.

„Žieminiai rapsai vidutiniškai iki birželio 10-osios žydėdavo, o dabar jau į pabaigą“, – BNS teigė bitininkas. 

„Nebus gero derliaus“, – prognozavo jis, apgailestaudamas, kad anksti prasidėjęs pavasaris anksčiau ir baigsis – greičiau ateis ruduo, nes viskas nužydės.   

V. Garbauskas, be kita ko, neatmeta, kad medaus kokybei ankstyvas pavasaris irgi turės įtakos.  

J. Galvonienė sako, kad pavasarinis medus iš rapsų ir kiaulpienių paprastai greitai kristalizuojasi: „Jis ilgai skystas neišbūna. Tokia ta savybė to pirmojo medaus.“ 

Panevėžio bitininkų draugijos pirmininkas Vaidas Arbutavičius, turintis apie 300 avilių, BNS teigė, kad per šiltas dienas bitės nespėjo nuo žiedų į avilius skraidyti nešdamos žiedadulkes ir nektarą, o atvėsus žiedai užsivėrė, bitės liko aviliuose.   

„Sušilę orai paskatino dėti perus, atsinešė pirmojo medaus. Paskui stojęs šalčio laikotarpis pristabdė tiek jas, tiek augalų žydėjimą.

Paskui vėl šilumos buvo, daug kas sužydėjo. Dabar vėl šalta. Bitės neskrenda į darbą. Turi prisinešusios medaus, bet tik kiek joms sau reikia, kad išgyventų, sulauktų vasaros, o ne bitininkui. Dar reik4s palaukti“, – teigė bitininkas. 

„Bitėms atvėsę orai nėra baisūs, nes jos turi prisinešusios maisto pakankamai“, – pridūrė V. Arbutavičius

Jo teigimu, jeigu artimiausiomis savaitėmis orai išliks panašūs į dabartinius – vėsius ir vėjuotus – pavasarinio medaus trūks.

„Jeigu atšils, prineš medaus, nes dar sodai, pavasario gėlės žydi. Jeigu naktimis lis, o dienomis bus šilta, karšta, medaus bus daug“, – prognozuoja jis. 

„Jeigu pavasaris pasitaisys, pavasarinio medaus iš avilio (bus – BNS) po 10 litrų kibirėlį“, – teigė V. Arbutavičius. 

Tačiau J. Galvonienė sako, kad jos prižiūrimos bitės medų nešasi jau ne tik sau. „Kai kurioms stiprioms šeimoms reikėtų net ir po antrą meduvę dėti“, – tvirtino ji.   

Pasak bitininkų, priklausomai nuo šalies regiono, medunešis šiemet prasidėjo savaitę ar porą anksčiau nei paprastai.  

J. Galvonienė sako, kad šiemet buvo „ankstesnis bičių apsiskraidymas“, todėl vėsesnės dienos negąsdina. 

„Jos nori darbuotis. Kur užuovėja, kur atšiauraus vėjo nėra, jos vis tiek išskrenda iš avilių, atsineša žiedadulkių“, – pasakojo bitininkė. 

Pasak jos, pavasarinio kiaulpienių medaus kasmet būna panašūs kiekiai ir jo nesurenkama daug, skirtingai negu rapsų.  

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos