Kėdainiai. Įmonė AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ prieš Kalėdas baigė cukrinių runkelių perdirbimo sezoną, kuris prasidėjo rugsėjo viduryje. Anksčiau runkelius perdirbti tekdavo maždaug iki sausio vidurio.
„Buvo gerokai trumpesnis runkelių perdirbimo sezonas, negu planavome. Tam įtakos turėjo prastas derlius. Tai, kad runkelių užaugo maždaug 20 proc. mažiau, lėmė birželio ir liepos sausros. Tad cukraus pagaminta irgi ne tiek daug“, – sakė AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.
Pasak jo, tokio prasto derliaus ūkininkai jau seniai buvo sulaukę. „Šis kritimas – savotiškas atsispyrimas nuo dugno. Panaši situacija buvo maždaug prieš 20 metų, kai runkelius alino lapų ligos ir rudeniop jie ėmė leisti naujus lapus, eikvodami maistines medžiagas.
2021 m. sezono vidutinis derlius – apie 50 t/ha. Yra ūkių, kur tam tikruose plotuose užaugo 70 t/ha, tačiau kitur skaičiai buvo gerokai prastesni. Kelerių pastarųjų metų vidurkis buvo 65 t/ha. Mažesnis derlius rodo, kad klimatas turi kaprizų, su kuriais tenka taikytis“, – sezono ypatumais dalijosi S. Mozeris.
Jo teigimu, 2021 m. aukščiausias cukringumas siekė net 21,83 proc., švarumas – 98,40 proc., nors bendras sezono cukringumas – 17,12 proc., o švarumas – 90,2 procento. Vidutiniškai kasdien perdirbta apie 7000 t runkelių.
„Fabrikas veikė be trikdžių, investicijos pasiteisino. Tik dažnai tekdavo kviesti išminuotojus – net keturis kartus su runkeliais atvežta sprogmenų. Išvengėme incidentų, nes turime saugos įrenginių. Manome, kad sprogmenis iškėlė šaltis. Tai kelia rūpesčių. Gal bandysime detektoriais tikrinti runkelius dar juos iškraudami“, – aiškino S. Mozeris.
Įmonės atstovo teigimu, kitą sezoną svarstoma peržiūrėti kainas. Sutarčių su augintojais jau pasirašyta gana daug. „Kai kurie partneriai jas sudaro iš karto būsimiems ir dar kitiems metams. Cukrinių runkelių plotų tikrai nemažės. Norime jų perdirbimo sezoną prailginti maždaug 20 proc., tad turėtume gauti daugiau žaliavų“, – planais dalijosi S. Mozeris.
Numatyta investuoti į runkelių priėmimo laboratoriją. „Ją norime atnaujinti, modernizuoti, automatizuoti, kad darbas vyktų sparčiau ir tiksliau“, – teigė S. Mozeris.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Aktualūs 7 GAAB standarto įsipareigojimai
2024-12-13 -
Kaip pasėliai pasiruošė žiemai
2024-12-12 -
Kaip sekėsi šį sezoną šiltnamių daržininkystei?
2024-12-10
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
(0)