Tauragės r. Vienas pirmųjų Lietuvoje pluoštines kanapes pradėjęs auginti ūkininkas Gintautas Žebelys jų neatsisakė net ir tada, kai dėl teisinių trukdžių šiuo verslu daugelis nusivylė. Jis tvirtai tiki kanapininkystės ateitimi, turi savo ūkio viziją ir pamažu ją įgyvendina.
Prieš tapdamas ūkininku, G. Žebelys dirbo vairuotoju – iš užsienio vežė naudotus automobilius. Tačiau nuolatinės kelionės vargino, iš Tauragės kilęs vyras svajojo įsigyti sodybą, imtis žemdirbystės.
Galiausiai tokia proga pasitaikė – Daivai ir Gintautui Žebeliams patiko sena sodyba su 10 ha žemės netoli Tauragės, Pagramančio regioniniame parke. Ją pavyko įsigyti 2013-aisiais. Nors pastatai buvo seni, apleisti, prašėsi remonto, technikos nebuvo. Tačiau tai neatbaidė Gintauto nuo ūkininkavimo.
„Visada traukė kaimas. Sodyboje planavau auginti avis: iš pradžių turėjau 10, vėliau banda išaugo iki 100, bet pamačiau, kad vien iš avių pragyventi sunku.
Tada išgirdau, kad Lietuvoje leista auginti pluoštines kanapes. Susidomėjau, nuvažiavau į seminarą, susipažinau su kitais entuziastais, sužinojau informacijos. Ir 2015-aisiais pirmą kartą pasėjau 3 ha pluoštinių kanapių, kurias auginau dėl žiedų arbatai.
Džiovyklų neturėjau. Skynėme rankomis, džiovinome kaimyno daržinėje. Pardavęs produkciją pagalvojau, kad visai gerai pasisekė, auginti irgi patinka“, – pradžią prisimena ūkininkas.
Pirmieji sertifikavo ekologišką arbatą
Apsisprendęs tęsti kanapių auginimą, 2016 m. ūkininkas pastatė naują ūkinį pastatą ir jame įrengė modernią džiovyklą.
„Pirmieji Lietuvoje 2017 m. sertifikavome ekologišką pluoštinių kanapių arbatą“, – sako Gintautas.
Jis pamena ir tų laikų įstatymų kuriozus: nors pluoštines kanapes auginti Lietuvoje buvo įteisinta, tačiau paaiškėjo, kad kanapių žiedų produkcija draudžiama, leidžiami tik sėklos ir stiebai.
„Man uždraudė prekiauti arbata, liepė panaikinti pakuočių sertifikavimo ženklus“, – prisimena augintojas.
Vis dėlto draudimai entuziazmo nesumažino. Gintautas pradėjo auginti kanapes sėklai ir iš jų, įsigijęs aparatą, spausti aliejų.
Vėliau įstatymus pakoregavo, įteisino visų kanapių augalų dalių, kartu ir žiedų, naudojimą. Gintautas vėl sertifikavo ekologišką kanapių žiedų arbatą. Dabar ūkyje ruošiama 5 rūšių arbata su kanapių žiedais, dar gamina kanapinės druskos, jų sėklų, aliejaus.
„Koncentruojuosi į arbatas, kitų produktų daug nepagaminu ir daug neparduotu. Mano aliejus brangus“, – teigia augintojas.
Negana to, ūkininkas produkcijos asortimentą plečia – iš kanapių žiedų ėmė gaminti CBD (kanabidiolių) ekstraktus.
Ekstrahavimo įranga brangi, smulkus ūkis jos negali įpirkti, todėl G. Žebelys žaliavą (išdžiovintus ir sutrintus žiedus) veža į kooperatyvą „Panevėžio aruodas“, kuris teikia tokią paslaugą.
Nuo ekologinio pereina į biodinaminį
Ūkininkas neapsiribojo vien ekologine žemdirbyste – nutarė siekti biodinaminio ūkio statuso. Iki tol buvęs Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos nariu, G. Žebelys įsitraukė į Lietuvos biodinaminės žemdirbystės ir perdirbimo asociaciją „Biodinamika LT“. Taip pat dalyvauja Kanapių augintojų, perdirbėjų ir verslo inovatorių asociacijos KAPVIA veikloje.
„Pernai priėmiau 20 žmonių komisiją iš Šveicarijos, Austrijos, Vokietijos ir kt. Apžiūrėjo ūkį, pasakė, kokių permainų reikia einant į biodinaminį, ką daryti toliau“, – sako tauragiškis. Ūkininkas pradėjo ruošti kompostą, gaminti biodinaminius preparatus.
Dabar yra pereinamasis laikotarpis, o 2025-aisiais ūkininkas tikisi gauti „Demeter“ biodinaminio ūkio sertifikatą.
G. Žebelys tikina, kad pasaulyje vos 70 biodinaminių ūkių, kurių sėjomainoje auginamos kanapės. Amerikoje tokių yra 25, Vokietijoje – 40, Nyderlanduose – 3, Šveicarijoje ir Čekijoje – po 1.
Su biodinaminio ūkio statusu ūkininkas keičia ir sėjomainą: sudarytas planas, ką augins. Grūdų nesės, nes neturi reikiamų padargų, kombaino, būtų sunku užauginti ir nuimti kokybišką derlių.
Ūkyje įrengta gera džiovykla, todėl nutarta auginti įvairesnių vaistinių augalų, iš kurių irgi gamins arbatas. Bus sėjama ramunėlių, dobilų, grikių, kanapių. Iš visų šių rūšių augalų planuojama skinti žiedus, džiovinti ir ruošti arbatas.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Populiarėja graikinių rieštumedžių sodai
2024-10-09 -
Paslaugos – papildoma ūkio veikla
2024-10-08 -
Viską sukūrė savo rankomis
2024-10-08
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)