Kaunas. Nors šią vasarą dauguma serbentų augintojų negali pasidžiaugti gausiu derliumi, tačiau Radviliškio rajone apie 70 ha juodųjų serbentų auginantis Vigantas Šlėvė uogų gausa nesiskundžia.
Dabar ūkininkas baigia nuimti juodųjų serbentų derlių uogų skynimo kombainu, paskui skins raudonuosius serbentus.
Kas lemia serbentų derlingumą?
Pasak V. Šlėvės, serbentų derlingumas labai priklauso nuo meteorologinių sąlygų per vegetaciją, pasirinktos veislės savybių ir agrotechnikos.
Šį pavasarį dėl ilgai užsitęsusių šalnų ūkininkas gavo 10–15 proc. mažesnį juodųjų serbentų derlių nei pernai. Šalnos plantacijoje praslinko juostomis, todėl tik keletą veislių stipriau pažeidė, o kitoms įtakos neturėjo.
Nuo sausros juodųjų serbentų krūmai mažai nukentėjo, nes jų šaknų sistemą sudaro daug stambių šaknų, kai kurios pasiekia apie 2 m gylį. Dauguma šaknų yra viršutiniame (iki 60 cm) dirvos sluoksnyje metro spinduliu, todėl giliai dirbti žemę pokrūmiuose ir tarpueiliuose žalinga.
„Verslinėje plantacijoje auginame įvairaus ankstyvumo skirtingas juodųjų serbentų veisles. Iš anksčiausiai sunokusių derlingumu išsiskyrė vidutinio ankstyvumo lietuviška veislė Gagatai. Iš 4–6 metų krūmų priskynėme po 10t/ha uogų ir jos buvo stambiausios.
Paskui skynėme truputį vėliau derančią vidutinio ankstyvumo lenkišką veislę Tihope, kuriosderlius siekė 8t/ha. Šiuo metu baigiame derlių imti nuo vėlyviausių uogakrūmių, lenkiškos veislės Tiben, kuris nėra per daug džiuginantis – maždaug po 4 t/ha“, – pasakoja V. Šlėvė.
Lenkiška juodujų serbentų veislė Tiben
Mechanizuotai skinti tinka ankstyvųjų, vidutinio ankstyvumo ir vėlyvųjų veislių juodųjų serbentų uogas, kurių krūmai glausti, ūgliai plastiški ir stiprūs, atsparūs mechaniniams pažeidimams. Jų uogos sunoksta vienu metu, lengvai ir sausai atsiskiria nuo kotelio, turi tvirtą odelę ir tinkamos transportuoti.
Pasak ūkininko, verslinėje plantacijoje auginami 3–10 metų uogakrūmiai, vėliau jų derlingumas mažėja, todėl vyresnių kaip 10 metų jau neaugina, kasmet serbentyną papildo naujais sodinukais.
Be juodųjų serbentų, kad paįvairintų uogų įvairovę, ūkininkas augina 2 ha raudonųjų serbentų Rovada. Tai – vėlyva, derlinga veislė su ilgomis silpnai rūgščių, patrauklių uogų kekėmis, atspari miltligei.
Raudonųjų serbentų veislė Rovada
Uogas tinka vartoti šviežias, perdirbti ir šaldyti. Nuėmęs juodųjų serbentų derlių, paskui skina raudonuosius serbentus uogų skynimo kombainu. Jų derlius dvigubai didesnis nei juodųjų, bet kaina mažesnė perpus.
V. Šlėvė jau antrus metusserbentų uogakrūmius papildomai tręšia per lapusskystomis kompleksinėmis azotinėmis trąšomis su jūrų dumblių ekstraktu 40 l/ha.
Ūkininkas įsitikinęs, kad dėl šio tręšimo per sausrą uogos išaugo stambios, gautas kokybiškas jų derlius.
Per lapus augalus tręšia 2 kartus: prieš ir po žydėjimo. Kompleksinės trąšos su jūrų dumbliais didina ne tik azotinio tręšimo efektyvumą, bet ir kitų mikroelementų (fosforo, kalio, sieros) pasisavinimą, mažina azotinių trąšų išsiplovimą.
Kaip realizuoja?
Per sezoną su uogų skynimo kombainu V. Šlėvė nuskina apie 200 t serbentų. Šiek tiek juodųjų ir raudonųjų derliaus parduoda iš karto Lietuvoje ir Latvijoje, bet didžiausią jų dalį užšaldo įrengtoje šaldykloje.
Juoduosius serbentus tikisi parduoti panašia kaina kaip pernai – po 1,5 Eur/kg, raudonųjų serbentų kaina dvigubai mažesnė.
Šalnos nušaldė raudonųjų serbentų žiedus
Rokas Amšiejus apgailestauja, kad ilgai užsitęsusios pavasarinės šalnos nušaldė gausiai žydėjusius raudonųjų serbentų Detvan žiedus. Kauno r. turi įveisęs 7 ha, Jurbarko r. – 50 ha verslines plantacijas.
Detvan – ankstyva, savidulkė, viena derlingiausių ir perspektyviausių raudonųjų serbentų veislių. Vaisiai dideli, dera didelėmis kekėmis. Sunokusios uogos ilgai laikosi ant krūmo. Vartojami švieži, puikiai tinka tiek šaldyti, tiek perdirbti.
Raudonųjų serbentų veislė Detvan
Ūkininkas sako, kad tikėjosi gausaus derliaus, nes dabar plantacijose auga 3–5 metų krūmai.
Supirkėjai už raudonuosius serbentus moka tik po 15 ct/kg, todėl šiemet ūkininkas nusprendė jų visai neskinti, nors turi uogų skynimo kombainą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)