Kaunas. Liepos 16-ąją minima Agronomų diena. Šia proga dalijamės Raseinių r. žemės ūkio kooperatyvo „Viduklė“ agronomų Giedriaus Pinkos, Kęstučio Iljičiovo ir Modesto Urbučio mintimis apie kooperatyvo nariams kylančius išbandymus.
Šis sezonas agronomams negailėjo išbandymų, patikrino jų žinias ir patirtį. Didžiausias išbandymas – sausra. „Džiaugsimės, jeigu bus ką kulti“, – kalbėjo ŽŪK „Viduklė“ agronomai.
„Sausra mažiau pakenkė tiems laukams ir juose auginamiems pasėliams, kur aukštesnis gruntinio vandens lygis, kur reguliuojamas drenažas, dirvožemiuose daugiau organinių medžiagų, kur podirvis molingesnis. Geriau išgyveno ir tie augalai, kurie buvo stipresni dar rudenį“, – pastebi agronomai.
Žieminiams rapsams, javams šį pavasarį taip pat pakenkė ilgai užsitęsusios ir labai stiprios šalnos, kokių nebuvo daugybę metų. Taigi, šie metai žemdirbiams išskirtinai ekstremalūs. Vis dėlto net ir tokiomis sąlygomis agronomai privalo rasti sprendimų, padėsiančių užauginti derlių.
Ūkiams uždirbti vis sunkiau
Kooperatyvo agronomai pastebi, kad išgyventi ir uždirbti augalininkystės ūkiams kasmet vis sunkiau. Brangsta ištekliai, technika. Dar prisideda besikeičiančios klimato sąlygos. O grūdų kainos – neprognozuojamos: gali būti ir 100, ir 400 eurų už toną. Todėl labai svarbu žinoti, kaip valdyti technologijas, ko reikia augalams, kiek ir ko jiems skirti, kad įdėtos lėšos atsipirktų.
„Prieš 5 metus pradėjau dirbti agronomu kooperatyve. Tuomet buvo mažiau narių ir mažiau žemės. Tačiau pamažu gretos ir plotai didėjo. Ūkininkai pamatė naudą. Iš pradžių nustatėme laukų problematiką, pagal tai pasirinkome sprendimus, produktus. Ir taip pamažu pradėjo dėliotis technologinė grandinė, kurioje mažėjo ir chemijos sunaudojimas, ir važiavimų per pasėlius skaičius“, – apie darbų eigą pasakoja Giedrius.
Įprastais metais kooperatyvo narių ūkiuose vidutiniškai užauginama apie 7 t/ha žieminių kviečių, iki 4 t/ha žieminių rapsų. Pasitaiko ir rekordų. Deja, šiemet agronomai prognozuoja, kad sausra derliaus vidurkį gerokai sumažino.
„Ypač šiemet mes, agronomai, ūkininkams dar esame tarsi psichologai. Kad ir kaip dabar jiems sunku, jau turi priimti tolesnių, būsimų rudens darbų sprendimus. Ūkininkai ir agronomai negali sustoti“, – sutartinai kalba ŽŪK „Viduklė“ agronomai.
Teikia įvairią agronominę paramą
Į agronomus konsultacijų kreipiasi ir kooperatyvui nepriklausantys, bet prijaučiantys ūkiai. Taigi, iš viso trys agronomai dirba net su 140 ūkininkų, kiekvienas turi savo klientus, o sezono metu konsultuodami juos kasdien nuvažiuoja po kelis šimtus kilometrų.
„Yra norinčiųjų stoti į kooperatyvą, su jais pirmiausia pradedame bendradarbiauti: ūkiuose taikome mūsų technologijas, konsultuojame, prižiūrime laukus, žemdirbiai perka iš mūsų trąšas, pesticidus, mes superkame grūdus. Taigi, įsitikiname, kad toks bendradarbiavimas tinka abiem pusėms. Jeigu viskas klostosi sklandžiai, ūkiai tampa kooperatyvo nariais“, – teigia Kęstutis Iljičiovas.
Pratęsdamas kolegos pasakojimą, Giedrius Pinka sako, kad ūkininkams kooperatyvas teikia visą agronominę paramą. „Pradedant nuo augalų auginimo pradžios iki derliaus nuėmimo. Jeigu reikėtų, tai, ko gero, ir kombainą išnuomotume“, – atvirauja G. Pinka.
Kooperatyvas ne tik aprūpina narius ūkininkus trąšomis, augalų apsaugos produktais, konsultuoja augalų auginimo klausimais, bet ir norintiesiems teikia sėjos, kalkinimo ir organinių trąšų paskleidimo, melioracijos įrenginių praplovimo paslaugas.
„Žvelgiame, ko ūkininkams reikia ir ko jiems patiems, ypač mažesniems ūkiams, neapsimokėtų pirkti. Pavyzdžiui, brangi ir moderni juostinė sėjamoji. Smulkiesiems tokią įsigyti brangu. Kooperatyvas įsigijo dvi tokias sėjamąsias ir ūkiams teikia sėjos paslaugas. Tarkime, ūkis dar kulia javus, o mūsų sėjamoji geriausiu agrotechniniu laiku jam jau sėja rapsus“, – pasakoja agronomai.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Svarbu: reikia atnaujinti informaciją apie naudotas trąšas
2024-09-06 -
Kukurūzų pjūtis silosui kaip niekada ankstyva
2024-09-06 -
Aktualu auginantiems tarpinius pasėlius
2024-09-05
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)