Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Technika
Traktorių rinka: rekordai Indijoje, nuosmukis JAV, Ispanijoje ir Italijoje

Roma / Kaunas. Per pirmus penkis šių metų mėnesius Indijos traktorių rinka pasiekė naujus pardavimo rekordus, JAV, palyginti su praėjusiais metais, šiek tiek smuktelėjo, o Europoje ryškėja skirtingos tendencijos: Vokietijoje ir Jungtinėje Karalystėje pardavimai auga, Ispanijoje, Italijoje, Prancūzijoje – lėtėja, rašoma žurnale „Machinery World“.

Per pirmuosius penkis metų mėnesius suminiai traktorių pardavimai Indijoje pasiekė naują rekordą – viršijo 370 tūkst. vienetų, o tai yra 7 proc. daugiau negu per tą patį laikotarpį pernai. Jeigu tokia žemės ūkio technikos paklausa išliks ir antrąjį pusmetį, šalis dvylikos mėnesių laikotarpį galėtų užbaigti su nauju visų laikų rekordu, taip pagerindama 2022 m. parduotų transporto priemonių rekordą – 912 tūkst. traktorių.

Scenarijus kardinaliai skiriasi Šiaurės Amerikoje, kur žemės ūkio technikos rinka traukėsi. Sausio–gegužės mėn. traktorių registracija Jungtinėse Valstijose sumažėjo 12,2 proc. iki šiek tiek mažiau nei 117 000 vienetų, o neigiamas balansas – daugiau kaip 14 000 traktorių, palyginti su tuo pačiu 2022 m. laikotarpiu.

Bioversija 2024 04 26 m7

Rinka lėtėja ir Kanadoje, kur pardavimai sumažėjo 14,1 proc. iki maždaug 12 000 vienetų. Dviejų Šiaurės Amerikos šalių atveju segmento nuosmukis įvyko po užsitęsusio ekspansijos etapo, kuris pasiekė visų laikų aukštumas. Šis reiškinys buvo akivaizdžiausias Jungtinėse Valstijose, kurios 2016–2021 m. laikotarpiu patyrė penkerius metus trukusį nenutrūkstamą augimą, o jo kulminacija buvo 2021 m., kai buvo parduota apie 318 000 traktorių. Todėl 2022-ųjų (-14,8 proc.) ir pirmojo 2023 m. pusmečio traktorių pardavimo sumažėjimas gali būti laikomas „pauze apmąstymams“, juo labiau kad paklausa JAV vis dar išreiškiama dideliais kiekiais, gerokai didesniais nei ankstesniais metais.

Europoje traktorių pardavimų tendencijos skiriasi. Vokietija, kurioje praėjusiais metais traktorių parduota 12 proc. mažiau, šiemet grįžo į augimo etapą ir tapo pirmaujančia šalimi Europoje pagal traktorių pardavimus. Per pirmus penkis šių metų mėnesius šalyje iš viso užregistruota apie 13 300 traktorių, o tai yra 4,4 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu. Teigiamas balansas – apie 400 mašinų.

Teigiami rezultatai fiksuoti ir Jungtinėje Karalystėje, kur traktorių pardavimas padidėjo 3 proc. (iš viso 5 600 vienetų). Prancūzijoje pardavimai sumažėjo 2 proc., čia parduota beveik 12 tūkst. traktorių. Tad žemyno lyderės pozicijas Prancūzija užleido Vokietijai.

Be Prancūzijos, mažėjimas stebimas Ispanijoje ir Italijoje. Ispanijoje parduota kiek daugiau nei 3 300 mašinų (-17,24 proc.), o neigiamas balansas, palyginti su praėjusiais metais, viršija 600 vnt. Šiek tiek mažiau (-9 proc.) traukėsi Italijos rinka, kur per pirmuosius penkis šių metų mėnesius registruoti 8 354 traktoriai.

Rusijai iki šiol galioja griežtos sankcijos, pritaikytos po invazijos į Ukrainą, tačiau panašu, kad embargas pernelyg nepaveikė agromechanikos sektoriaus. Per sausį–balandį traktorių registracija išaugo, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu.

Remiantis JAV gamintojų asociacijos AEM paskelbtais duomenimis, traktorių pardavimas Rusijoje pirmaisiais metų mėnesiais išaugo 29 proc. iki beveik 14 400 vienetų (2022 m. – 11 160). Populiariausi buvo didesnės kaip 100 AG traktoriai, jų užregistruota 153 proc. daugiau.

Gerokai auga ir Turkijos traktorių rinka. Iš viso užregistruota apie 25 500 traktorių arba 48,3 proc. daugiau, palyginti su tuo pačiu 2022 m. laikotarpiu.

Kalbant apie likusius šių metų mėnesius, Europos žemės ūkio technikos gamintojų asociacija (CEMA), kas mėnesį sudaranti verslo nuotaikų barometrą, praneša apie reikšmingą verslo nuotaikų blogėjimą. Kritines problemas, kurios pastaraisiais mėnesiais vis dar veikė logistiką ir tiekimo grandines, sprendžiančios įmonės optimizmu netrykšta ir prognozuoja apyvartos kritimą per artimiausius šešis mėnesius, ypač Italijos, Ispanijos ir Lenkijos rinkose.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos