Kaunas. Kiek naujų traktorių įregistruojama mūsų šalyje, vis dar nepavyksta tiksliai įvardyti. Iš čia ir kyla daugiausia nesusipratimų. Belieka tikėtis, kad šiuo metu rengiamos naujos registravimo taisyklės padės tiksliau atsakyti į šį klausimą.
Pasak bendrovės „DOJUS agro“ Žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovo Evaldo Badausko, pačių registro duomenų tikslumo pakanka, tačiau pagrindinė problema yra ta, kad ataskaitose nenurodomas vienas svarbiausių požymių – ar registruojama technika yra nauja, ar naudota. Dėl šios priežasties kiekvienas naujos žemės ūkio technikos pardavėjas yra priverstas savaip interpretuoti duomenis ir spręsti, ar registruota technika yra nauja, ar naudota pagal kitus požymius (pagaminimo metus, pirkimo dokumentų numerius, papildomai įvestus komentarus ir pan.).
„Kiekvieno atstovo vertinimo kriterijai skiriasi, todėl realiai niekas Lietuvoje negali pasakyti, koks yra tikrasis naujos ar naudotos technikos rinkos dydis ir kiek iš tikrųjų kiekvienas gamintojas parduoda naujos technikos. Taip sudaromos sąlygos spekuliacijoms ir melagingų naujienų (angl. fake news) plitimui – kiekvienais metais bent du (kartais ir daugiau) naujos technikos atstovai skelbiasi, kad būtent jų atstovaujamo prekės ženklo naujos žemės ūkio technikos tais metais buvo registruota daugiausia“, – pastebi E. Badauskas.
O štai įmonės „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis pasigenda statistinių duomenų tikslumo. Piktina ir tai, kad į vieną krūvą suplakama nauja ir naudota technika, todėl iš statistikos ataskaitų sunku suvokti, kurios mašinos yra naujos.
„Lietuvos statistika nelabai atitinka realybę. Būta atvejų, kai atsiranda įregistruotų traktorių skaičius, kurio negali paaiškinti. Dažnai nesutampa įregistruotų ir parduotų traktorių skaičius. Vieno ar dviejų vienetų paklaidą galima būtų toleruoti, bet jei skirtumai siekia dešimtis, nesidžiaugia nė vienas pardavėjas“, – sako R. Trainaitis.
Bendrovės „Dotnuva Baltic“ Technikos skyriaus vadovas Raimundas Janarauskas atkreipia dėmesį, kad nereikėtų tapatinti įregistruotos ir parduotos technikos. Kodėl šie skaičiai negali būti tapatinami? R. Janarauskas paaiškina, kad tai susiję su Europos Sąjungoje griežtinamais traktorių ir kitos žemės ūkio technikos, varomos dyzeliniais varikliais, ekologiniais ir saugos reikalavimais, kuriems įgyvendinti paprastai duodamas 2 metų terminas. Jam pasibaigus, naujų reikalavimų neatitinkanti technika negali būti registruojama nė vienoje ES šalyje. Tad ne viena įmonė, tarp jų ir „Dotnuva Baltic“, baigiantis terminui, į šalį atvežtą ir neparduotą techniką registruoja įmonės vardu.
„Visos Europos technikos pardavėjai priversti tai daryti, nes ES reikalauja. Tik latviai susidėliojo įstatymų bazę taip, kad laikomi sandėlyje traktoriai užskaitomi kaip esantys šalyje, todėl galima juos registruoti ir tam terminui pasibaigus. Mes tuos traktorius registruojame, gauname numerius, jie tampa naujai registruotais traktoriais, nors realiai nėra parduoti. Iš čia ir kyla netikslumų“, – sako R. Janarauskas.
Žemės ūkio technikos registro skyriaus vadovė Eva Kvedorėlienė informuoja, kad šiuo metu Žemės ūkio ministerija rengia naujas Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registravimo taisykles.
Pirmiausia, jose atsiras papildomas įrašas – registruojant reikės pažymėti, nauja tai ar naudota technika, konkretizuotas ir jos apibrėžimas: nauja technika laikoma ta, kurios variklis išdirbęs iki 250, naudota – daugiau kaip 250 motovalandų. Numatyta ir registravimo tvarkos pokyčių, kurie, E. Kvedorėlienės įsitikinimu, padidins techniką registruojančių savivaldybių žemės ūkio skyrių specialistų darbo krūvį, tačiau užtikrins geresnę tvarką, padės išvengti klaidų ir piktnaudžiavimo atvejų. Patvirtinus naujas taisykles, į registrą turės būti keliamos ir technikos nuotraukos, vienoje jų turės matytis ir tapatumo numeris (VIN), kuris turi sutapti su nurodytu mašinos sertifikate – svarbiausiu registravimo dokumentu.
Visą straipsnį „Kodėl paini ir netiksli traktorių registravimo statistika“ skaitykite žurnalo „Mano ūkis“ gegužės numeryje.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11 -
Sodybose traktorius vis dažniau keičia keturračiai
2024-10-29 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)